מומחי אבטחה: חשפנו תוכנת ריגול שפעלה נגד רוסיה וסעודיה

חברת סימנטק דיווחה כי התוכנה, Regin, היא אחת התוכנות הזדוניות המתוחכמות ביותר שהתגלו; חוקר נוסף מעריך כי מאחוריה עומדות בריטניה וארה"ב

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

חברת סימנטק הודיעה כי חשפה תוכנת ריגול מתקדמת, שפותחה להערכתה בידי מדינה, ופעלה לפחות מאז 2008 במדינות שונות ברחבי העולם. בבלוג של סימנטק כתבו חוקרי החברה כי התוכנה אותה כינו Regin, היתה בשימוש בשורה של מבצעי ריגול סייבר.

"Regin, דלת אחורית מסוג סוס טרויאני, היא תוכנה זדונית מורכבת, שהמבנה שלה מצביע על יכולות טכניות נדירות מאוד. היא ניתנת להתאמה ויש לה מגוון רחב של יכולות, בהתאם למטרה". הם הוסיפו כי התוכנה המודולרית מספקת אמצעי בקרה ותשתית נרחבת לצורכי ריגול.

סימנטק ציינה כי המפתחים עמלו רבות כדי לשמור על החשאיות של התוכנה, וכללה בה כמה כלים שימנעו זיהוי. זה אפשר לה לפעול למשכי זמן ארוכים.

חברת F-Secure שנתקלה גם היא ב-Regin לראשונה בשנת 2009, אישרה כי מדובר ב"אחת התוכנות הזדוניות המורכבות ביותר", והיא פעלה לפחות מאז 2008. בדומה לסימנטק, גם היא העריכה שמדובר במבצע ריגול בסדר גודל של Stuxnet, Flame ואחרות ששימשו במבצע נגד תוכנית הגרעין האיראנית. מומחי החברה ציינו כי הם מאמינים שסין או רוסיה לא עומדות מאחורי התוכנה.

רונלד פרינס, מומחה אבטחה ומנכ"ל חברת Fox IT, שטיפלה בחדירה לחברת Belgacom, מפנה אצבע מאשימה כלפי בריטניה וארה"ב."אחרי שניתחתי את התוכנה הזדונית ובחנתי את מסמכי סנודן, אני בטוח שרגין שימשה את שירותי הריגול הבריטיים והאמריקאיים", אמר ל-The Intercept.

סימנטק כתבה כי היא שימשה במבצעי ריגול נגד ארגוני ממשלה, חברות תשתית ועסקים נוספים, כמו גם נגד חוקרים באקדמיה ואנשים פרטיים. למעשה 48% מהתקיפות בוצעו נגד אנשים פרטיים ועסקים קטנים ו-28% מהתקיפות בוצעו נגד חברות תשתית תקשורת. בראש רשימת המדינות המותקפות ניצבת רוסיה עם 28% מהתקיפות שהתגלו, אחריה סעודיה עם 24% והבאות בתור הן מקסיקו ואירלנד, כל אחת מהן עם 9% מהתקיפות שהתגלו. בנוסף הותקפו איראן, אפגניסטאן, פקיסטאן, אוסטריה, הודו ובלגיה.

מבנה Reginצילום: סימנטק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ