תוכנה חדשה תגן על משתמשים מתוכנות ריגול ממשלתיות

בעידן של אחרי סנודן, ברור שהאיומים על פעילים, עיתונאים ואזרחים לא מגיעים רק מהאקרים עלומים. Detekt תעזור להתמודד עם האיומים "האחרים"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

מומחי זכויות אדם וקבוצות טכנולוגיה חשפו בשבוע שעבר כלי חדש שנועד לאפשר למשתמשים למצוא תוכנות ריגול שמשמשות ממשלות. לדברי ארגון אמנסטי, שהיה בין האחראים לפיתוח לצד Privacy International וארגונים נוספים, התוכנה החדשה, Detekt, שפותחה בידי קלאודיו גואניירי, חוקר אבטחה המתגורר בגרמניה, היא הראשונה מסוגה שזמינה לציבור. היא תאפשר לפעילים פוליטיים ועיתונאים לגלות אם ממשלות חדרו למחשביהם ללא ידיעתם.

מארק מארצ'נסקי, ראש תחום צבא, ביטחון ומשטרה באמנסטי, אמר כי "ממשלות משתמשות יותר ויותר בטכנולוגיה מתקדמת ומסוכנת, שאפשרת להם לקרוא את המיילים הפרטיים של עיתונאים ופעילים ולהפעיל מרחוק את המצלמה או המיקרופון של המחשב כדי לתעד בחשאי את פעילותם. הם משתמשים בטכנולוגיה הזו בניסיון פחדני למנוע חשיפת פגיעה בזכויות אדם. Detekt הוא כלי פשוט שיסייע להזהיר פעילים לכל חדירות למחשביהם כדי שיוכלו לפעול בנידון".

הסחר בטכנולוגיות כאלה צמח מאוד בשנים האחרונות, וחברות פרטיות מציעות מוצרי מדף שמאפשרים לממשלות לרגל אחר מיליוני אימיילים הודעות טקסט ושיחות טלפון. הקואליציה נגד יצוא ריגול לא חוקי, בה חבר גם ארגון אמנסטי, מעריכה כי שווי הסחר העולמי בתחום עומד על 3 מיליארד דולר בשנה וממשיך לצמוח. באמנסטי קוראים לממשלות להטיל מגבלות על הסחר בטכנולוגיה, ולמנוע שימוש בה לצורך הפרת זכויות אדם.

הפגנה נגד תוכנית המעקבים של ה-NSA בגבעת הקפיטול, בשנה שעברה

מארצ'נסקי אמר כי "Detekt הוא כלי נהדר שיכול לסייע לפעילים לשמור על עצמם, אבל בסופו של דבר הדרך היחידה למנוע שימוש בטכנולוגיות כאלה להפרת זכויות אדם היא לכונן ולאכוף מגבלות חמורות על השימוש והסחר בהן".

את התוכנה ניתן להוריד ב-GitHub

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ