לצד המתכון של מקדונלדס: מאגר הקוד הפתוח מוכן לביאת האפוקליפסה

לא רחוק מכספת הזרעים שאמורה לשמר את עולם הצומח במקרה שהעולם ייחרב, נוסף לאחרונה מאגר נוסף - קוד המקור של אלפי תוכנות שהפכו חלק קריטי של הציביליזציה האנושית

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארכיב הארקטי העולמי
הארכיב הארקטי העולמי. החל מהחודש גם עם קודי מקור שוניםצילום: אי־פי
איתן לשם

חשבתם פעם מה יקרה רגע אחרי האפוקליפסה? איך יוכלו שאריות האנושות (בהנחה שלא נלך בדרכם של הדינוזאורים) לשחזר את אוצרות הידע שנצברו לאורך אלפי שנות ציביליזציה? כבר היום יש מי שחושבים על היום שאחרי ומנסים לשמר את "תיבת נוח" למען הדור הבא. זה קורה בסבאלברד, ארכיפלג קפוא בין נורווגיה לגרילנד שהוא הטריטוריה הצפונית ביותר של נורווגיה וכולל 2,000 תושבים בלבד.

רבים כבר שמעו על "כספת הזרעים" המפורסמת, בה שומרת האנושות דוגמאות של כל הצמחים המוכרים. הכספת מסתתרת מאחורי כניסת זכוכית מרשימה ומובילה למכרות פחם נטושים שהוסבו לכספות תת-קרקעיות ענקיות. ובכן, החל מסוף המאה הקודמת, האנושות בחרה לאחסן במכרות האלה עוד ועוד דברים יקרי ערך.

לא רחוק מאותה כספת מהוללת, נמצא פיר כניסה לחלל נוסף, שזכה בשבוע שעבר לביקור מתוקשר של נאט פרידמן, מנכ"ל מאגר הקוד הפתוח GitHub (שנרכש בידי מיקרוסופט בשנה שעברה עבור 7.5 מיליארד דולר). ב-GitHub רשומים למעלה מ-40 מיליון מפתחים, ששיתפו את הקוד של למעלה מ-100 מיליון תוכנות במה שנחשב למאגר התוכנה הפתוח הגדול בעולם.

פרידמן הניח בכספת את קוד המקור של אלפי תוכנות שהפכו לחלק בלתי נפרד מהציביליזציה האנושית. הקוד אוחסן בסליל פילם מיוחד, שיכול לשמר את המידע למשך מאות ואולי אלפי שנים. הסליל הראשון כלל, בין היתר, את קוד המקור של מערכות ההפעלה אנדרואיד ולינוקס, בנוסף ל-6,000 תוכנות נוספות. פרידמן העריך כי בסופו של דבר כ-200 סלילים, שכל אחד מהם יכיל 120 ג'יגהבייט של קוד, יונחו למשמרת בכספת התת-קרקעית.

כל סליל מידע מורכב מסרט צילום חזק במיוחד, עליו מוטבעים הקודים השונים, והסלילים מצופים באבקת תחמוצת ברזל להגברת העמידות. לפי חברת Piql AS, שמייצרת את המיכלים המיוחדים, סרטי הצילום עמידים ל-750 שנים בתנאים רגילים, ועד ל-2,000 שנה בתנאים דלי חמצן, קרים ויבשים - ממש כמו אלה שבסבאלברד.

יש שיאמרו שמצב בו האנושות נמחקת כליל לא מצריך בהכרח ציוץ בטוויטר, ולכן המהלך מריח כמו מופע יח"צני גרנדיוזי. עם זאת פרידמן, שלווה בידי עיתונאים של בלומברג למעמקי המכרה-כספת, הבהיר שמבחינתו מדובר בצעד הכרחי.

"תוכנת קוד פתוח היא אחד ההישגים הגדולים של המין שלנו", אמר, "היא נמצאת שם למעלה יחד עם יצירות המופת של ספרות ואמנות יפה. זה הפך לבסיס העולם המודרני - לא רק אינטרנט וסמארטפונים אלא גם לוויינים, מכשירים רפואיים, כלים מדעיים ורובוטים".

לצד קודי המקור של GitHub מאוכסנים בכספת עוד כמה מסמכים חשובים - או חשובים פחות - להישרדות המין האנושי: הארכיונים של הוותיקן, המסמך המקורי של חלוקת הקרקעות בברזיל, מספר גדול של סרטים איטלקיים קלאסיים והרוטב הסודי של מקדונלד'ס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ