עתירה לבג"ץ: הורה לליכוד להפסיק להשתמש באפליקציה ממנה דלף ספר הבוחרים

העתירה הוגשה לאחר שאתמול נדחתה על ידי ועדת הבחירות בטענה כי אין לה סמכות לדון בכך. מהאפליקציה דלפו פרטיהם של יותר מ-6.4 מיליון אזרחים לאחר שהליכוד העלה אליה את ספר הבוחרים

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בכנס של הליכוד בראשון לציון, אתמול
נתניהו בכנס של הליכוד בראשון לציון, אתמולצילום: AMIR COHEN/רויטרס
עודד ירון
עודד ירון

עתירה הוגשה הבוקר (רביעי) לבג"ץ בדרישה לאסור על הליכוד ומפלגות אחרות את השימוש באפליקציית אלקטור - ממנה דלפו פרטיהם האישיים של יותר מ-6.4 מיליון אזרחים לאחר שהליכוד העלה אליה את ספר הבוחרים. העתירה הוגשה על ידי עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם לאחר שאתמול ועדת הבחירות דחתה את בקשתם.

שופט בית המשפט העליון אלכס שטיין דחה את הבקשה לצו ביניים לאיסור מיידי על השימוש באפליקציה לפני תום הדיון, אך קבע כי המשיבים יגישו "תגובה מקדמית דחופה" עד יום ראשון הקרוב.

יו"ר ועדת הבחירות ניל הנדל, בדצמברצילום: אמיל סלמן

הוועדה, בראשות שופט העליון ניל הנדל, קיבלה אתמול את עמדת משרד המשפטים לפיה פגיעה בפרטיות אינה נמצאת בסמכותה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והרשות להגנת הפרטיות קראו לדחות את העתירה, למרות שהרשות אישרה כי מערכת אלקטור סובלת מפרצות חמורות, וגם היום אין כל ראיה לכך שהיא מאובטחת.

"קריאה וקריאה חוזרת של העתירה מבהירה בבירור כי היא עוסקת בפגיעה בפרטיות של האזרחים המופיעים במאגר, הגישה שיש לגורמים שונים למידע האישי שלהם, וטענות בדבר פרצות האבטחה המצויות באפליקציה", כתב הנדל בהחלטה. "דברי חקיקה אלה אינם מנויים בדברי החקיקה שנקבעו ושפורטו בסעיף 17ב לחוק דרכי תעמולה, ולכן לפי הלשון אין ליושב ראש ועדת הבחירות סמכות להוציא צווים למניעת הפרתם".

העותרים כתבו היום לבג"ץ כי המדינה הודתה "שישנם ליקויי אבטחה חמורים הנובעים מהשימוש באפליקציה, ובכל זאת עולם כמנהגו נוהג, ואף גורם ברשות הפרטיות לא ראה לנכון להורות על הפסקה מיידית של השימוש בה". לדבריהם, "בנסיבות אלו ישנה חשיבות עצומה למתן צו ביניים זמני ו/או ארעי, אשר יאסור על הליכוד את השימוש באפליקציה, לכל הפחות עד לדיון ומתן החלטה בעתירה, שכן כל שימוש כאמור, אפילו לגישת משיבי המדינה גורם להפרת פרטיות בהיקף עצום של כל אזרחי המדינה בעלי זכות בחירה".

העותרים מבקשים מבג"ץ לקבוע גם כי לוועדת הבחירות המרכזית יש סמכות לדון בעתירה, בניגוד לקביעתו של השופט הנדל. כמו כן, הם מבקשים לאסור על הליכוד לעשות שימוש באפליקציה ולאסור על המפלגה לאפשר גישה אליה לכל אדם ללא כל סינון, כפי שעושה המפלגה כיום. כמו כן, הם מבקשים כי בית המשפט יאסור על השימוש בה ביום הבחירות, "במיוחד כאשר מדובר בפגיעה משמעותית בחשאיות הבחירות ובניהול התקין של הבחירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ