רות פרל בהריר

עשרות קבוצות נפתחו ביממה האחרונה ברשתות החברתיות וקוראות לנקמה בעקבות רצח שלושת הנערים. אחת הבולטת שבהן היא קבוצת הפייסבוק "עם ישראל דורש נקמה". הקבוצה קמה לפני יומיים, אך נכון לכתיבת שורות אלה, היא כבר מונה כמעט 32 אלף חברים.

רבים מהחברים בקבוצה הם בני נוער, המעלים לשם תמונות שלהם אוחזים בפתקאות שעליהן סמלי מגן דוד ומסרים הקוראים לנקום על רצח שלושת הנערים בגדה. לקבוצה הועלו שלל תמונות של כומתות וסמלי יחידות צבאיות עם הקריאה לנקמה ואף הועלו תמונות של הורים עם ילדים ולצדם כיתוב דומה.

משרד המשפטים הודיע כי המשטרה תפתח בחקירת "פרסום דברי הסתה לאלימות ולגזענות" הללו, לבקשת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. החקירה תתנהל ביחידת הסייבר הארצית בלהב 433. "הפרקליטות והמשטרה רואות בחומרה רבה הסתה שכזו, בין אם היא מכוונת כלפי יהודים ובין אם היא מכוונת כלפי ערבים, ועל כן ייפתחו חקירות פליליות בנושא זה".

מתוך "עם ישראל דורש נקמה"צילום: פייסבוק

צלמו עצמכם ושלחו אלינו

מנהלי הקבוצה, המזדהים רק בשם "עם ישראל דורש נקמה", מעודדים גולשים לשלוח אליהם את התמונות הללו: "צלמו את עצמכם עם הכיתוב 'עם ישראל דורש נקמה'", נכתב בפוסט אחד מטעמם, "זה יכול להיות עם דף, בפלאפון, על הגוף או כל דבר אחר (חשיבות רבה יותר לתמונות שלכם עצמכם). חיילים וחיילות תשלחו לנו גם אתם. העלו את התמונות לוול שלנו, או לפוסט הזה, או שתשלחו לנו בהודעה פרטית את התמונה ואנחנו נרכז את כל התמונות לאלבום אחד. שתפו!!!".

נראה שההענות עד כה גבוהה מאוד. כך למשל, בפוסט אחד מצולמות שתי נערות מחייכות, מחובקות ואוחזות בדף נייר שעליו נכתב: "לשנוא ערבים זה לא גזענות, זה ערכים". בפוסט אחר מצולם חזהו של חייל אוחז בנשקו, שעליו נכתב: "נקמה! 97".

גולש אחר העלה קטע וידאו שבו הוא קורא "לשחוט" את ח"כ חנין זועבי, תוך שהוא מקלל נמרצות. "לא מעניין אותי שאני נשמע גזען... שהיו חוטפים אותך, נראה מה היינו מקבלים בתמורה. חצי מנה מסבחה עם זעתר", אמר.

מתוך "עם ישראל דורש נקמה"

"הרבה שואלים פה מה זה 'נקמה'", מסבירים מנהלי הקבוצה בפוסט אחר. "להרוג חפים מפשע? אז לא. אנחנו הכי ימניים בדעותינו אבל המטרה של הקבוצה הזאת זה ליקום את דמם של החטופים. לתפוס את המחבלים שחטפו והרגו אותם ולבצע נקמה".

אך לא כולם הסכימו עם המסר: "אין דבר כזה ערבי חף מפשע", נכתב באחת התגובות לפוסט. "הם מגיל קטן לומדים לשנוא אותנו ואיך להילחם בנו!". גולש נוסף כתב:"אני אומר את כולם לפרק כי גם הילד הכי קטן שלהם גודל בשביל להיות מחבל זה כל כך מצער שזאת המציאות".

בין המגיבים לתמונות ולסטטוסים הרבים שהועלו לקבוצה ישנים גם מתנגדים. "מי שחיי אדם חשובים לו לא רואה ברצח ביטוי לצער ואבל, אפילו לא בתור סתם עלבון בפייסבוק", כתב אחד מהם. "החטיפה והרצח הם רק תירוץ בשבילכם כדי להביע את אותן דעות אלימות וחשוכות שהחזקתן בהן גם לפני חודש, תוך הוספת רעיון הנקמה כדי שזו לא תהיה רצחנות 'סתם'".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "אם חיילים מעורבים בשליחת תמונות גזעניות ובקריאה לפגיעה בחפים מפשע, הרי שמדובר באירוע חמור שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה מחיילי צה"ל, וכי כל מקרה שייוודע למפקדים יטופל במלוא החומרה. צר לנו שתחושת העצבות הלאומית מנוצלת על ידי פעילים פוליטיים להסתה ולקשירת משרתי צה"ל לתופעה מסוג זה. חופש הביטוי ברשת החברתית לא מהווה תחליף לשיח פיקודי המתבקש במקרים מעין אלו. המפקדים הונחו לנקוט יד קשה כנגד המעורבים ולפעול למניעת התופעה בהמשך".

מתוך "עם ישראל דורש נקמה"צילום: פייסבוק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ