סערה ברשת || "לשנוא ערבים זה לא גזענות, זה ערכים"

תמונה שהעלתה חיילת לפייסבוק בה היא נראית עם הכיתוב "לשנוא ערבים זה לא גזענות, זה ערכים" על ידה, עוררה סערה ברשת שמיהרה להגיב — מי בתמיכה נלהבת ומי במחאה על הגזענות

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

גל הפיגועים ברחבי הארץ מסעיר את הרשתות החברתיות. הפעם נתנה את הטון תמונה שהעלתה חיילת בשם עדן לוי בה היא נראית כשעל כף ידה הכיתוב "לשנוא ערבים זה לא גזענות, זה ערכים".

אמנם לוי בחרה למחוק את הפוסט בסופו של דבר, אבל לא לפני שהספיקה לקבל עליו כ–20 אלף לייקים תוך מספר שעות. בפוסט נוסף שכתבה המשיכה לעמוד מאחורי דבריה, אם כי סייגה והסבירה שהתכוונה ל"ערבים מוסלמים/מחבלים/טרוריסטים או כל מבקשי רעת עמי. לשייך לקטיגוריה גם דרוזים ובדואים או את כל העם הערבי זו ממש לא הכוונה", כתבה. בתגובה שמסרה לאתר "חורים ברשת" הסבירה לוי שמחקה את הפוסט כיוון שהינה חיילת ועל כן נאסר עליה להביע דעות פוליטיות ברשת.

אמנם רבים חיקו אותה, אך מנגד צמחה יוזמה של גולשים שמבקשים למחות על הגזענות הבוטה של הפוסט המדובר ועל ההתלהבות שבה הוא התקבל. תחת התגית #שנאה_היא_לא_ערך_גזענות_היא_לא_הדרך נאספו פוסטים של גולשים, שמבקשים להראות שישנה גם דרך אחרת. "השנאה צפה מעל פני השטח, כמות הפיגועים עולה וגוברת, וקשה להישאר רגוע ולא לפחד כשכל רגע הפלאפון מתריע על פיגוע נוסף. הפחד חוצה גבולות פוליטיים, ימנים ושמאלנים, דתיים וחילונים, יהודים וערבים כי כל בן אדם יכול להיות מטרה לפיגוע הבא", נכתב בפוסט של שתי חיילות שהצטלמו כשהכיתוב של התגית כתוב על ידה של אחת מהן. "אבל, וזה אבל גדול, שמתעלם לרגע מהפחד המחלחל בתוכנו, אין ספק שהאויבים הכי גדולים על מדינת ישראל והחברה הישראלית — הן השנאה והגזענות. הן מפלגות ומחלישות אותנו ואם לא נתמודד איתן ונאבק בהן, בסופו של דבר החברה שלנו תתמוטט מבפנים.אנחנו משתפות את הפוסט הזה כי אנחנו חושבות שצריך להיאבק בשנאה, להיאבק על פניה של החברה הישראלית ולהשמיע קול שעדיין מפחד אבל בכל זאת אומר משהו שונה".

עופר גלפנד, בוגר המכינה הירושלמית בן 20, סיפר שהוא וחבריו לקומונה ולמחזור של שנה ב' יזמו את הקמפיין, אותו שיתפו ברשת גם חבר הכנסת דב חנין, מוסי רז ותנועות שונות. "התחלנו את זה כי אנחנו רוצים להשמיע קול אחר מול השנאה והגזענות שפורחות עכשיו בפייסבוק ובשיח הציבורי בכלל משני צדי המתרס, ולנסות לתת השראה לאנשים כמונו שמפחדים להביע את דעתם בגלל ההתלהמות. התגובות שקיבלתי ברובן מפרגנות מאוד, אבל קיבלתי גם קללות. אני וחברי מקפידים לענות למגיבים בצורה מכבדת שמנסה ליצור שיח".

מבחינה מספרית קשה לומר שידם של המתנגדים לגזענות על העליונה — אחד הפוסטים הפופולריים ביותר לא עבר את קו ה–1,500 לייקים, ווהוא רחוק מהלהשיג את הפופולריות של הפוסט של לוי.

"אני לא חושב שאנחנו טיפה בים", מסביר גלפנד, "איתי יש עוד לא מעט אנשים שמפרסמים סטטוסים נוספים, משתפים, מגיבים ומחפשים שותפים נוספים לדרך. העניין של הלייקים לא מעניין אותנו, מה שמעניין אותנו זה שאנשים ישמעו קול אחר, שתיווצר תודעה אחרת, וזה קורה, יש לנו מאות שיתופים שמפיצים את הקול שלנו ברחבי הארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ