מרוג'ר ווטרס ועד אפל: טרולית ישראלית משגעת את הרשת

דפני גפני בכלל לא ידעה שהיא כזאת, אבל בחודשים האחרונים היא עקצה גולשים ובעלי דפים בעשרות דפי פייסבוק. בראיון היא מספרת איך נהפכה לאחת הטרוליות המצחיקות ברשת

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפני גפני שואלת. תמונת הפרופיל
דפני גפני שואלת. תמונת הפרופיל
עודד ירון
עודד ירון

״היי פאתטיים״.

כלומר, "הי רוג'ר".

"אני עובדת בסוכנות ישראלית להפקה ואירועים. אנחנו אוהבים את המוזיקה שלך ובמיוחד מזדהים עם העמדה שלך בנוגע לשלום בעולם. היינו שמחים לארח אותך להופעה נוספת פה, לציון עשור להופעה הקודמת. הסוכנות שלנו הצליחה להשיג מרחב ייחודי סמוך לגבול שהיה פעם כפר פלסטיני שוחר שלום. כבר תיאמנו את ההסרה של עצי הזית שמקיפים את המקום כדי להרחיב את מקום האירוע כדי שכולם יוכלו ליהנות! הקהל יהיה מעורב, ויכלול פלסטינים מהכפר לשעבר ואת התושבים הישראלים כיום, כדי לייצג חברה שלווה. זה אפשרי?"

ההזמנה התמימה לכאורה הזאת נכתבה בדף הפייסבוק של רוג'ר ווטרס, אחד ממבקריה הקולניים ביותר של מדיניות ישראל בשטחים, שידוע בסערות הקבועות שהוא מחולל כשהוא יוצא נגד כל אמן שמבקר או מתכנן לבקר בארץ. התגובות, כמובן, לא איחרו לבוא. "ישראל היא טרוריסטית", הגיב אחד הגולשים, וכשגולש אחר כתב, כנראה בתמימות, "האלבום האהוב עלי הוא 'The Wall'", המזמינה הגיבה מיד: "אני מסכימה. השיר האהוב עלי מהאלבום הוא 'Stairway to Heaven'. מאותו רגע ואילך ידעתי בדיוק איך מוזיקה צריכה להישמע. הם הכי טובים!!!" מגיב אחר מיהר להשיב: "יהודונת מטומטמת. 'Stairway to Heaven' הוא של 'לד זפלין'". "אתם רשע טהור. מדינה של חזירי אפרטהייד ציונים", הוסיף וקינח: ב"מזדיינים!!!!!"

מאחורי ההזמנה הזאת עומדת , טרולית אינטרנט במובן הטוב של המלה, המפעילה את אחד הדפים המצחיקים ביותר שאפשר למצוא ברשת בחודשים האחרונים. ווטרס הוא רק אחד האחרונים בשורה ארוכה מאוד של קורבנות של הדף "דפני גפני שואלת", שכוללים בין היתר את הכנסת, נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, חברת אפל וגם תנועת BDS, שנשאלה על ידי גפני על צעצוע ה-BDSM שהיא וחבר שלה רכשו. הוא כנראה שכח את מילת הקוד להפסקה, אבל היא הבטיחה לא לנתק אותו, ועכשיו הוא בוכה וצורח כבר שלוש שעות.

את חברת החשמל למשל שאלה גפני על הסבא שהתחבר ישירות לעמוד החשמל כדי להפעיל את הדיאליזה בזמן הפסקת החשמל הארוכה. "הבעיה שכאשר אנחנו מפעילים את החשמל אז לשכנים הוא נופל ולהיפך. כמה זמן לוקח לתקן את זה?? נ.ב: אם לא תחברו אותנו אנחנו עוברים למתחרים", הוסיפה. למרות התרחיש ההזוי, מפעילי העמוד הגיבו בתשובה המשומרת: "הי, העניין הועבר לבדיקה. תודה על פנייתך".

גפני, שמוכנה רק להודות שזה לא שמה האמיתי (או שמו או שמם), בכלל לא ידעה שהיא כזאת, כלומר טרולית. "זה לא היה מתוכנן", היא סיפרה ל"הארץ" בראיון שנעשה בצ'ט בפייסבוק. "זה נפתח בתור משהו מצחיק לחברים פלוס. התחלתי עם זה לפני שלושה חודשים בערך וזה התפוצץ די מהר. נראה שפשוט הייתי בזמן ובמקום הנכונים".

היא אכן הצליחה להגיע לסדר גודל מרשים, עם כמעט 65 אלף עוקבים, שמחכים להטרלה הבאה, ומגיבים באלפי לייקים תוך שעה.

לשאלה איך הופכים לטרול, אין לה באמת תשובה. "חשבתי על פתיחת דף שבו אשאל פורומים שונים שאלות שיגרמו לפרובוקציה, לנסות להוציא מאנשים סוג של אמת שהם מנסים להסתיר ולעמת אותם עם אנשים אחרים מאותו הפורום ולראות איך יהיה השיח. לא תיכננתי שזה יגיע לסדר גודל כזה. לא ידעתי שזה נקרא טרולינג, רק בדיעבד זה התברר לי".

מי הקורבן המושלם שלך?

"נראה לי שזה היה רוג׳ר ווטרס מכיוון שיום אחרי פרסום השאלה, פייסבוק חסמו לי את הגישה לדף לכמעט שבוע, אז נראה לי שזה נגע בנקודות כואבות אצל מישהו, וזו הכוונה מלכתחילה".

אבל איך הם נופלים? גרינפיס, למשל. זה כל כך הזוי.

"כן גרינפיס היה הצלחה, חשבתי על השאלה הכי מופרכת שיכולה להיות עם הכי הרבה אלמנטים לא הגיונים אבל עדיין שתישאל בתמימות לכאורה וזה עבד. האמת שזה תמיד עובד. צריך לחשוב על שאלה ספציפית ולנסח אותה כך שמי שקורא אותה ייכנס ללופ ולא יבין מה בעצם קרה פה".

גפני מעידה שלא כל הטרלה היא הצלחה מיידית: "לפעמים עולים עלי ולפעמים פשוט אף אחד לא מגיב. כשזה קורה, אני מחפשת פורום דומה ומעלה את השאלה שם. אם השאלה טובה לדעתי, היא תהיה חייבת להישאל, כאן או בפורום אחר". בסופו של דבר, היא מעידה, "תמיד יהיה את האחד שינגוס ויגרום לשרשרת תגובות אחריו".

אבל, היא לא נשארת הרבה זמן כדי לראות כמה עמוק אפשר להגיע, אלא נוקטת גישה של "פגע וברח". אחרי שהיא מצליחה להצית את המגיבים ולאסוף כמה תגובות מוצלחות, היא נעלמת. "אני מעלה את השאלות לדף ואנשים לא אוהבים לקרוא הרבה, באיזשהו שלב הם מתחילים להשתעמם", היא אומרת, "אז כדי שזה יהיה מעניין ומצחיק, ברגע שאני משיגה את מה שרציתי אני נעלמת משם. אני גם מוחקת את כל הפוסט אחרי, כך שלא נשאר זכר".

יש עוד משהו ששווה להגיד?

"כן. אתה יכול להתחיל את הכתבה ב'היי פאתטיים'".

תגובות