איתן לשם - צרובה
איתן לשם

סרטון בן שתיים וחצי דקות מדגים את ניצחון הרוח והדבקות במטרה גור דובים קטן שבסך הכל ניסה להדביק את אימא שלו. הסרטון צולם ביוני האחרון על ידי צלם טבע רוסי, במחוז מגדן שבמזרח המדינה, אך רק החודש עשה את דרכו לרשתות החברתיות. בסוף השבוע שיתפה את הסרטון זייה טונג, חברה באיגוד הגיאוגרפי הקנדי ומגישת תכנית טבע, ומשם הוא כבש כל פלטפורמה אפשרית. 20 מיליון צפיות בטוויטר, יחד עם 180 אלף ציוצים מחדש; 20 מיליון צפיות בפייסבוק ו-460 אלף שיתופים; 350 אלף צפיות ביוטיוב – הופכים אותו לאחד הסרטונים הוויראליים ביותר של השנה. הסרטון:

בסרטון נראים דובה והגור שלה, יוצאים ממקום המחבוא שלהם על צלע הר מושלג, ועושים את דרכם במעלה ההר. הדרך קצרה אך קשה, רצופה בהחלקות והליכת שלג מסוכנת. למרות זאת מצליחים השניים התקדם אט לאט מעלה. אך אז קורה הסיוט של כל הורה - האימא מתקרבת לעזור לגור, אך הוא מאבד אחיזה ומתדרדר כל הדרך למטה. יאוש? בכי על מר גורלו?

"האדם הראשון שהשתמש במקל לא היה החזק ביותר בשבטו או החכם ביותר, אלא זה שהיה זקוק למקל יותר מכולם כדי לשרוד", כתב אתגר קרת בסיפור "צינורות". נראה שלא היה מעולם יצור שזקוק יותר למשהו כדי לשרוד, מאשר הדוב הזה היה צריך לחבור לאימו.

מכאן מתחיל מסע טיפוס הרואי שמסתיים באיחוד המרגש. גדודי גולשים ברחבי הרשת שיתפו את הסרטון בצירוף אחד מהמילים "השראה", "מקסים", "אמא". אך הסוף הטוב לא טשטש את הביקורת הרבה שהסרטון הזה עורר, בעיקר בקרב קהילת צלמי הטבע. הביקורת הופנתה לרחפן שצילם את הסרטון, שנראה להם כגורם שהביא את הדובים לנוס ממפלטם מלכתחילה. חלק מהמגיבים אף האשימו את הרחפן בנפילה שחוללה את הדרמה. לדבריהם הכל התחיל בכך שהאימא נבהלה מהתקרבותו של הרחפן והחלה לדרדר למטה שלג, שגרם לגור לאבד את האחיזה. 

לצד הביקורת הרבה, הביאה החשיפה העצומה של הסרטון גם תוצאות חיוביות. זייה טונג הגיבה לטענות על הסרטון וטענה ששלחה אותו לבחינת גורמים מקצועיים, שהסכימו לכתוב מאמר שיקבע כללים ברורים יותר להפעלת רחפנים בטבע. היא אף הגדילה לעשות ושיתפה מדריך מקצועי ומוסרי לרחפנים בטבע, שמציע אפשרויות תיעוד מבלי לפגוע במארג החיים של האובייקטים המצולמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ