הפרדוקס של יוטיוב: נלחמת באתגרים ויראליים מסוכנים, אבל סקס עם חיות עדיין חוגג

אחרי שההמונים לעסו ג'ל כביסה ונהגו מכוסי עיניים בעקבות אתגרי רשת, החליטה החברה לדאוג לבטיחות הגולשים. כשהיא לא מצליחה לאכוף איסורים אחרים, אין פלא שהאמון ביכולת שלה לא גבוה במיוחד

איתן לשם
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
bird box
הסרט שהפך לאתגר, שהפך לטרגדיה. bird boxצילום: Merrick Morton/אי־פי
איתן לשם

יוטיוב מהדקת את הפיקוח שלה על תכנים פוגעניים ומסוכנים בפלטפורמה שלה, ומרחיבה את האיסור גם ל"אתגרים מסוכנים המעודדים אלימות, או פעילויות מסוכנות העלולות לגרום נזק פיזי חמור, מצוקה או מוות". כך הודיעה חברת הבת של גוגל בהודעה רשמית למשתמשים. יוטיוב פרסמה את ההנחיות החדשות בשל הגאות באתגרי הרשת המסוכנים, שקוראים לגולשים רבים להשתתף בהם תוך כדי סיכון עצמם או אחרים.

"יוטיוב הוא ביתם של אתגרים ויראליים אהובים, אבל אנחנו צריכים לוודא מה מצחיק ולא לחצות את הקו לתוך התחום המזיק או המסוכן. עדכנו את הקווים המנחים שלנו כדי להבהיר שאנחנו אוסרים על אתגרים המציגים סיכון, או מעשי קונדס שגורמים לקורבנות להאמין שהם נמצאים בסכנה פיזית חמורה, או סרטונים שגורמים לילדים לחוות מצוקה רגשית קשה". כך נכתב בהודעת החברה. למשתמשים ניתנו 90 "ימי חסד" בהם יוכלו לבחון מחדש את התכנים שהם העלו לרשת, שאחריהם הם יוסרו אם ימצאו כעוברים על הכללים החדשים עליהם הודיעה החברה.

בשנה האחרונה הרשת הייתה עדה לכמות גדולה של "אתגרי רשת" - או "מעשים דמויי קונדס" כפי שיוטיוב הגדירה אותם - שהסתיימו בפגיעות פיזיות של ממש. אתגר "הטייד פודס" היה הראשון לגבות קורבנות, כשחלק מהמשתתפים באתגר שאכלו ג'ל כביסה סיימו במיון עם הרעלת קיבה חמורה. לאחר מכן הגיעה "קרוסלת המוות", אתגר רשת בו ילדים נקשרים למתקני שעשועים עד לאיבוד הכרה, שהסתיים בספטמבר האחרון בנזק מוחי חמור לאחד המשתתפים. 

המצטרף הטרי לרשימה הוא אתגר ה"בירד בוקס", שהגיח בעקבות הסרט באותו שם ובו המשתתפים מנסים להתנהל כשעיניהם מכוסות. אתגר זה הסתיים בתאונת דרכים קטלנית אחרי נהיגה עיוורת. לא רק אתגרים שהופכים למסוכנים הוכרזו כלא רצויים על ידי יוטיוב, אלא גם תכנים המנסים לזכות בתפוצה בזכות פעלולים מסוכנים. סרטון כזה שייך לזוג שניסה להוכיח שאנציקלופדיה עוצרת כדור של אקדח מסוג "נשר המדבר". זה הוביל למותו של פדרו רואיז ועונש מאסר של שישה חודשים לבת זוגו מונליסה פרז שירתה את הכדור הקטלני. הסרטון המדובר, אגב, עדיין זמין לצפייה ביוטיוב.

האם זה יצליח? תשובה מפי הסוס

למרות ההנחיות החדשות והניסיונות להגן על גולשים, ובעיקר ילדים, מאתגרים ויראליים מסוכנים יש מי שמפנה אצבע מאשימה ליוטיוב ומצביע על אוזלת יד של ממש. חוקי האתר אוסרים במפורש על פורנו, סרטוני סקס או דימויים של ניצול מכל סוג – אך סרטוני הסקס של נשים עם סוסים עדיין חיים בפלטפורמה והם פופולריים מתמיד.

חיפושי סוס ונערה

באזזפיד חשף השבוע כי חיפוש פשוט ביוטיוב של "נערה וסוס" או סוס ונערה" מוביל למספר גדול מאוד של סרטוני סקס וניצול מפורשים, לצד תמונות ממוזערות בעלות אופי מיני בוטה. כמה מהסרטונים מחזיקים במיליוני צפיות, כשחלקם מוביל לדפי יוטיוב עם עשרות אלפי משתמשים רשומים ומספר גדול של סרטוני סקס עם חיות. 

החשיפה הזאת מגיעה בדיוק שנה אחרי שיוטיוב הכריזה מלחמה על סרטונים מסוג זה, והחברה הודיעה שבינה מלאכותית תברור את הסרטונים והתמונות הממוזערות שמקדמים אותם בקפידה רבה יותר. חלק מהתמונות והסרטונים מציגים גם רמות שונות של פדופיליה בוטה, כשמופיעות בהם נערות וילדות לצד סוסים או כלבים עם זקפה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ