"התאכזבתי שלא עלו לבדוק מה קרה": אסטרונאוט חייג בטעות 911 מתחנת החלל

אם אי פעם ניסיתם להגיע לקו חיצוני מהמשרד ללא הצלחה, תתעודדו: זה הרבה יותר מסובך בחלל; שלא לדבר על כך שזה עלולה להסתיים בשאלות מלחיצות במיוחד ממרכז הבקרה ביוסטון

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת החלל הבינלאומית
תחנת החלל הבינלאומיתצילום: AP

שיחת גוביינא יכולה להיות עניין יקר, אך מה בנוגע לשיחה מהחלל? האסטרונאוט ההולנדי אנדרה קיופרס הודה בראיון שאכן חייג בטעות למשטרה בעת ששהה בתחנת החלל הבינלאומית. המקרה אירע ב-2012, וכפי שקיופרס סיפר בראיון בהולנד מדובר בטעות שיכולה לקרות לכל אסטרונאוט. "כמו לכל טלפון, גם לטלפון שעל מעבורת החלל יש פרוטוקול מסוים. יש לחייג 9 תחילה כדי לקבל קו חיצוני, ואז 011 כדי להתחבר למרכז ביוסטון. אני שכחתי את ה-0".

"למחרת שאלו אותי בבהלה ממרכז הבקרה 'התקשרת ל-911?'", סיפר קיופרס בן ה-60. לאסטרונאוטים בתחנת החלל יש גישה למערכת תקשורת המופעלת על פרוטוקול אינטרנט, שלרוב משמשת את השוהים אי שם לצפייה בסרטים וסדרות. ביצוע שיחה באמצעות המערכת הזו, אם היא אינה עוברת דרך המערכת של בקרת החלל, עשויה להיות מעט משובשת בשל ההשהייה הממושכת בקשר.

"ברגע שעשיתי את השיחה בטעות, אזעקה הופיעה על הקרקע ושם מיהרו לברר מי ערך את השיחה ומדוע", קיופרס סיפר. "למען האמת אני קצת מאוכזב שהם לא שלחו מישהו כדי לבדוק מה שלומי", הוא צחק. 

שיחת החירום המעט מביכה אינה הראשונה שבוצעה מהחלל, והתקבלה בחוסר הבנה על הארץ. לפני כמה שנים התנצל האסטרונאוט טים פיק בפני האדם שהתקשר אליו מהחלל. "התקשרתי למישהו בטעות ושאלתי 'הלו – האם זה כדור הארץ?'. זו לא הייתה מתיחה אלא רק טעות במספר", הוא צייץ.

האסטרונאוט ההולנדי השלים שתי משימות על גבי תחנת החלל, שנמשכו 203 ימים. "זה די פשוט לחייג מהחלל, הבעיה היא שבגלל ההשהייה אנשים חושבים שאין מישהו מהצד השני. לקראת סוף המשימה שלי התחלתי לדבר מיד כשהייתי מסיים לחייג את המספר האחרון", הוסיף קיופרס. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ