איתן לשם
האפיפיור פרנציסקוס במהלך ביקורו בפנמה, השבוע
האפיפיור פרנציסקוס במהלך ביקורו בפנמה, השבועצילום: Alessandra Tarantino/אי־פי
איתן לשם

תאונת אינטרנט, או בשמה הרשמי "Backlash", היא כמו תאונה אמיתית – מחרידה לצפייה אך אי אפשר באמת להסיר ממנה את העיניים. כשמדובר באישים מפורסמים במיוחד, השמחה הקטנה לאיד כפולה ומכופלת (ראו ערך: יאיר לפיד, אפודה צהובה, וילות בתל אביב). "Backlash" כזה קרה גם לאפיפיור, דווקא אחד מאהובי הרשת הידועים, שניסה להתחבב על הנוער פעם אחת יותר מדי.

"כשאמרה כן, מריה הפכה להיות האישה המשפיעה ביותר בהיסטוריה", צייץ האפיפיור פרנציצקוס שמבקר בפנמה. הוא המשיך והוסיף כי "בלי רשתות חברתיות, מריה הפכה להיות 'המשפיענית' הראשונה". האפיפיור התייחס בכך לתופעה "המשפיענים" ברשת, שהפכו למובילי דעת קהל, במיוחד בג. 

הציוץ השיג את מטרתו הוויראלית, עם 32 אלף לייקים ומעל שבעת אלפים ציוצים מחדש, אבל התגובות נעו בין דרישות להסיר את הציוץ מיד לבין ניסיון להבהיר לאפיפיור שיש סכנה בלנסות להיות "מגניב מדי". אחרים הציעו למנהיג הכנסייה הקתולית לשכור צוות ניו מדיה חדש, והיה מי שטען כי "שטויות כאלה, מקומן בפייסבוק. תחזור לשם בבקשה".

במהלך ביקורו בפנמה ניסה האפיפיור גם לגרום למשפיעי הרשת לנצל את כוחם הדיגיטלי לטובה. "משפיענים צריכים להיות השומרים שלנו, שומרים על כל מה שמאפשר לנו להישאר ביחד ועל כל דבר שגורם לנו להרגיש שייכים". רק יממה לפני כן הוא הצהיר שהכנסייה לא צריכה להיות יותר מדי "קולית", אך הציוץ האחרון מעורר חשד שגם הוא עצמו מתקשה לעמוד בהצהרה שלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ