"מחייכים בזמן שאנשים נרצחים": פסטיבל המוזיקה הסעודי שהפך לסערת אינסטגרם

משפיענים מפורסמים הוזמנו לדגמן את הפתיחות והקדמה של סעודיה - תמורת מאות אלפי דולרים; אלפי מגיבים הבהירו שחיוכים מושלמים לא ילבינו את פשעי המשטר

איתן לשם
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
MDL Beast Festival
ה-MDL Beast Festival בריאד, בסופ"ש האחרוןצילום: /אי־פי
איתן לשם

אינסטגרם, לרוב זירת יופי מוגזמת בה הפילטר הוא אויב, הפכה בסופ"ש האחרון לזירת התגוששות פוליטית-דוגמנית. במרכז הסערה שורה ארוכה של משפיענים שהעלו בשבוע החולף תמונות רבות מסעודיה. המדינה שלא רגילה לכבוש את צמרת הטראפיק של הרשתות החברתיות, אירחה פסטיבל מוזיקה בינלאומי בן שלושה ימים בריאד, ועל פי הדיווחים גייסה משפיענים לטובת הקידום.

לאור הופעת התמונות, הסרטונים והתיוגים במספר גדול של חשבונות, החלה להגיע גם הביקורת. ראשונים היו אלה אנשי diet_prada, חשבון אינסטגרם ששם לו למטרה לחשוף את הצביעות של עולם האופנה. בפוסט, הם חשפו את עצם התשלום למשפיענים והטיחו בהם ביקורת קשה, על כך שבחרו "למכור את עצמם" ולקדם פסטיבל מוזיקה שנועד להסתיר את הפנים המכוערות, בלשון המעטה, של המדינה, תחת שלטונו של מוחמד בן סלמן (MBS).

View this post on Instagram

What’s worse than an all white @revolve influencer trip? Cashing big fat checks in exchange for #content creation (aka propaganda) to rehabilitate the image of Saudi Arabia, a country said to be causing “the world’s worst humanitarian crisis”, according to the United Nations. According to anonymous sources, six-figure sums were offered for attendance and geo-tagged posts. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Following the government’s pre-meditated murder of journalist Jamal Kashoggi in October 2018 , the arrest of women’s rights activist Loujain al-Hathloul in May 2018, the outing of a gay Saudi journalist and his partner who began receiving death threats from their families (homosexuality is a crime in Saudi Arabia and punishable by death), and countless other human rights abuses, a bevy of supermodels, influencers, celebrities, and musicians convened in Riyadh for the inaugural @mdlbeast . According to @hypebeast , the electronic music festival is “one of the most significant musical events the region has ever seen”. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Saudi Arabia has been spending billions to change its image in the west, but this is sure to be the most expensive campaign yet. In a series of Instagram stories posted by transgender model @teddy_quinlivan , it was revealed that fellow model @emrata had turned down the trip, evidently aware of the country’s human rights crisis. “It is very important to me to make clear my support for the rights of women, the LGBTQ community, freedom of expression and the right to a free press. I hope coming forward on this brings more attention to the injustices happening there”, said Ratajkowski in a statement to Diet Prada. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Unfortunately, not all shared the same sentiments. There are simply too many attendees to name. Dieters, feel free to tag any attendees you know of... just in case they haven’t been reading the news. • #propoganda #jamalkashoggi #humanrights #humanrightsabuse #lgbtq #lgbtqrights #freespeech #journalism #independent #womensrights #mdlbeast #edm #electronicmusic #supermodel #influencer #content #riyadh #emrata #emilyratajkowski #teddyquinlivan #model #celebrity #dj #electronicmusic #musicfestival #wtf #smh #government #corruption #dietprada

A post shared by Diet Prada ™ (@diet_prada) on

View this post on Instagram

🔊 on #MDLBeast

A post shared by Diet Prada ™ (@diet_prada) on

הפוסט צבר למעלה מאלף לייקים ומעל 11 אלף תגובות והוביל למבול תגובות בפוסטים של המשפיענים שפרסמו את האירוע. התגובות הרבות, רובן כנגד האנשים שהחליטו "להתעלם מרמיסת זכויות האדם" כפי שטענה אחת המגיבות, גרמו לחלק מהמשפיענים להפוך את החשבון שלהם לפרטי. אל גל הביקורת הצטרפה גם אמילי רטאייקאוסקי, משפיענית בפני עצמה, שביקרה בחריפות את האנשים שהחליטו לקבל כסף מהממשלה הסעודית. 

"קיבלתי הצעה מהסעודים וסירבתי לה", סיפרה רטאייקאוסקי. "אני חושבת שזה הכרחי עבורי להפגין את התמיכה שלי בזכויות נשים ולהט"בים, ואני מקווה שפעולות דומות יעלו את המודעות למצב הנורא בסעודיה עבור הקבוצות הללו", הוסיפה בסטורי. היא סיימה בבקשה לחבריה, והפצירה בהם "לגלות אחריות" בכל הנוגע לתכנים שאיתם הם בוחרים לשתף פעולה.

View this post on Instagram

deep cover

A post shared by philz (@ryanphillippe) on

חלק מהמשפיענים שקידמו את האירוע חסמו את חשבונם כאמור, אך היו כאלה שהתעקשו להגן על החלטתם והחלו בוויכוחים עקרוניים מעל דפי האינסטגרם. אחד מהם היה ראיין פיליפה, שחקן ודוגמן, שהגיב דרך אחיו ובחר לעלוב במבקרים.

"קודם כל אתם צריכים להביט במראה", הוא כתב, "מאחר וגם המדינות שלכם עשו דברים איומים בהיסטוריה שלהם. למעשה, אתם נמצאים בצד הכי לא נכון של ההיסטוריה". משפיענים אחרים תירצו את בחירתם בכך שהם מקווים כי פסטיבל המוזיקה הזה מסמן שינוי במדינה המסוגרת.

פסטיבל המוזיקה המדובר הוא חלק מהתכנית הסעודית השאפתנית "סעודיה 2030", במסגרתה מקווה סעודיה להזניק את התיירות במדינה ולהגיע למאה מיליון תיירים שיבואו בשעריה. כחלק מהתכנית הזו הוקצו לא פחות מ-2.7 מיליארד דולר לטובת אירועי תרבות ובידור כדוגמת הפסטיבל המדובר.

על פי החשיפה של diet_prada המשפיענים קיבלו סכומים בני שש ספרות כדי לקדם את הפסטיבל, דבר שעורר עוד יותר את חמת הזעם של הגולשים, שראו את האנשים שהם אוהבים לראות ממירים את הערצת הרשת שלהם למזומנים מפוקפקים.

סערת האינסטגרם הזו מגיעה במקביל לגזר דין המוות שגזר בית משפט בסעודיה על חמישה גברים, שלטענתו קשורים לרצח של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. הרצח הזה, שקושר גם ליורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן, פגע קשות במעמדה הנמוך ממילא של סעודיה בכל הנוגע לזכויות אדם. עוצמת התגובה שבה ייתקלו המשפיענים שבחרו לקדם את הפסטיבל עשויה להכריע איך יראה עתיד האינסטגרם, ואם הגבול שסומן בחול על ידי המעריצים עובר בחיוכים פוטוגניים על רקע הדרת נשים ורדיפת מיעוטים. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ