איתן לשם

אינסטגרם, לרוב זירת יופי מוגזמת בה הפילטר הוא אויב, הפכה בסופ"ש האחרון לזירת התגוששות פוליטית-דוגמנית. במרכז הסערה שורה ארוכה של משפיענים שהעלו בשבוע החולף תמונות רבות מסעודיה. המדינה שלא רגילה לכבוש את צמרת הטראפיק של הרשתות החברתיות, אירחה פסטיבל מוזיקה בינלאומי בן שלושה ימים בריאד, ועל פי הדיווחים גייסה משפיענים לטובת הקידום.

לאור הופעת התמונות, הסרטונים והתיוגים במספר גדול של חשבונות, החלה להגיע גם הביקורת. ראשונים היו אלה אנשי diet_prada, חשבון אינסטגרם ששם לו למטרה לחשוף את הצביעות של עולם האופנה. בפוסט, הם חשפו את עצם התשלום למשפיענים והטיחו בהם ביקורת קשה, על כך שבחרו "למכור את עצמם" ולקדם פסטיבל מוזיקה שנועד להסתיר את הפנים המכוערות, בלשון המעטה, של המדינה, תחת שלטונו של מוחמד בן סלמן (MBS).

הפוסט צבר למעלה מאלף לייקים ומעל 11 אלף תגובות והוביל למבול תגובות בפוסטים של המשפיענים שפרסמו את האירוע. התגובות הרבות, רובן כנגד האנשים שהחליטו "להתעלם מרמיסת זכויות האדם" כפי שטענה אחת המגיבות, גרמו לחלק מהמשפיענים להפוך את החשבון שלהם לפרטי. אל גל הביקורת הצטרפה גם אמילי רטאייקאוסקי, משפיענית בפני עצמה, שביקרה בחריפות את האנשים שהחליטו לקבל כסף מהממשלה הסעודית.

"קיבלתי הצעה מהסעודים וסירבתי לה", סיפרה רטאייקאוסקי. "אני חושבת שזה הכרחי עבורי להפגין את התמיכה שלי בזכויות נשים ולהט"בים, ואני מקווה שפעולות דומות יעלו את המודעות למצב הנורא בסעודיה עבור הקבוצות הללו", הוסיפה בסטורי. היא סיימה בבקשה לחבריה, והפצירה בהם "לגלות אחריות" בכל הנוגע לתכנים שאיתם הם בוחרים לשתף פעולה.

חלק מהמשפיענים שקידמו את האירוע חסמו את חשבונם כאמור, אך היו כאלה שהתעקשו להגן על החלטתם והחלו בוויכוחים עקרוניים מעל דפי האינסטגרם. אחד מהם היה ראיין פיליפה, שחקן ודוגמן, שהגיב דרך אחיו ובחר לעלוב במבקרים.

"קודם כל אתם צריכים להביט במראה", הוא כתב, "מאחר וגם המדינות שלכם עשו דברים איומים בהיסטוריה שלהם. למעשה, אתם נמצאים בצד הכי לא נכון של ההיסטוריה". משפיענים אחרים תירצו את בחירתם בכך שהם מקווים כי פסטיבל המוזיקה הזה מסמן שינוי במדינה המסוגרת.

פסטיבל המוזיקה המדובר הוא חלק מהתכנית הסעודית השאפתנית "סעודיה 2030", במסגרתה מקווה סעודיה להזניק את התיירות במדינה ולהגיע למאה מיליון תיירים שיבואו בשעריה. כחלק מהתכנית הזו הוקצו לא פחות מ-2.7 מיליארד דולר לטובת אירועי תרבות ובידור כדוגמת הפסטיבל המדובר.

על פי החשיפה של diet_prada המשפיענים קיבלו סכומים בני שש ספרות כדי לקדם את הפסטיבל, דבר שעורר עוד יותר את חמת הזעם של הגולשים, שראו את האנשים שהם אוהבים לראות ממירים את הערצת הרשת שלהם למזומנים מפוקפקים.

סערת האינסטגרם הזו מגיעה במקביל לגזר דין המוות שגזר בית משפט בסעודיה על חמישה גברים, שלטענתו קשורים לרצח של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. הרצח הזה, שקושר גם ליורש העצר הנסיך מוחמד בן סלמאן, פגע קשות במעמדה הנמוך ממילא של סעודיה בכל הנוגע לזכויות אדם. עוצמת התגובה שבה ייתקלו המשפיענים שבחרו לקדם את הפסטיבל עשויה להכריע איך יראה עתיד האינסטגרם, ואם הגבול שסומן בחול על ידי המעריצים עובר בחיוכים פוטוגניים על רקע הדרת נשים ורדיפת מיעוטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ