המפלגה החסרה

אברהם בורג
אברהם בורג
העתיד יהודי ערבי
אברהם בורג
אברהם בורג

للمقال بالعربية: ماذا نفتقد؟

עיון ברשימת המפלגות המתמודדות לכנסת ה-22 מלמד על העושר התכני של הציבוריות הישראלית. לכאורה לכל ניואנס אידאולוגי זעיר יש מפלגה, מועמדים וסימני אותיות בקלפי. אין מוזרות תימהונית שלא הציגה את מועמדותה. אין נרקסיסט שלא מבקש רגע של שימת לב כלל ישראלית, אפילו אם היא לעגנית. כל מה שנותר לראות הוא מי יגיע לקו הסיום ויזכה לכהן בכנסת הבאה.

למה לכאורה. כי מכל הקקפוניה הפוליטית המיותרת הזו רק מפלגה אחת לא מתמודדת והיא החשובה והמשמעותית מכולן. רשימה אזרחית יהודית ערבית. הרבה מפלגות ינסו לחצוב קולות במכרה הערבי הלא מנוצל ולא ממומש. העבודה על בסיס המעמד האישי של עמיר פרץ בקהילה הערבית, מרצ בשם השמאלנות הציונית, הרשימה הערבית המשותפת כי זה איזור המחיה שלה ואפילו נתניהו עם הבטחות שווא שקל לו לפזר ולו משום שאין בכוונתו לקיים.

הכל אחיזת עיניים. אופורטוניזם אלקטורלי טהור. כי חבר הכנסת הערבי של מרצ הוא מעולה ומרשים, אבל זאת לא שותפות. בחד״ש יש מכסה שמורה למועמד יהודי, עלה תאנה קטן מדי על ערווה לאומנית גדלה מדי. כי זאת לא רשימה יהודית ערבית אלא נומרוס קלאוזוס שנבלע בתוך הרעש הלאומי הגדול.

ההגינות הנאותה מחייבת אותי לגלות כי רציתי מאד, ואף פעלתי להקמתה של רשימה שכזו. כי הזמן בשל ואין מתאים ממנו. אלא שאפילו המהירים בשולפים הפוליטיים לא הצליחו להשיג את הסוסים הדוהרים הרתומים למרכבת הטירוף של נתניהו.פשוט לא הספקנו. את הבחירות הבאות, גם אם הן תהיינה השלישיות לשנת 2019 לא נחמיץ.

כי זאת הרשימה היחידה החסרה באמת בישראל ולישראל. כל הגושים הפוליטיים בנויים על יסודות של הגדרות לאומיות. הרשימה הערבית המשותפת היא שילוב של מיעוט לאומי הנאבק על זכויותיו מתוך שיח לאומי חוצה מפלגות, הגוש היהודי המתחיל בקוטב הלאומני של נתניהו (המסית נגד הערבים הנוהרים) ובן גביר (עם תמונת גולדשטיין הארור), לידם לפיד של הזועבי׳ז וגנץ שרק באיומים הסכים לנוכחותו של איימן עודה בהפגנה הגדולה ועד למרצ (״גם אנחנו ציונים״) כולם מוגדרים בראש ובראשונה על ידי השייכות הלאומית הגדולה שלהם (יהודים או ערבים). כולם נאבקים עדיין את ויכוחי העבר של המאה ועשרים השנים האחרונות.

כאילו לא נולדו כאן בארץ דורות חדשים שמביטים קדימה ולא אחורה, צעירים והוריהם שיש להם אומץ לב ציבורי הרבה יותר גדול מהמנהיגות הפחדנית המאפיינת היום את ישראל. לא צריך להיות גיבור ציבורי כדי לקלל את נתניהו או ללעוג לרעייתו. ולא צריך שמץ של שאר רוח כדי להיות נגד ערבים. ואין מנהיגות של ממש בהסתגרות העיירתית של כל הערבים בתוך רשימת הבית הסגורה שלהם. לאף אחד מהם אין אומץ לומר במפורש שתי אמיתות האחת – הדמוקרטיה הישראלית שייכת לכל הישראלים והשניה – הגיע זמנה של פוליטיקה שמבוססת על שותפות אזרחית מלאה. ולא על מגדירים לאומיים סמויים, או לאומנים גלויים מדי.

לא, לא מדובר שוב בקריאה נואשת של הדמוקרטים היהודים המתחננים לחבריהם הערבים בואו להציל לנו את ה ״יהודית והדמוקרטית״. ולא, אין לנו פתרון – עדיין - לנושאים העצומים שלא ניתן לפתור אותם בקדנציה אחת (הנכבה והעצמאות, חוק השבות וזכות השיבה, מדינה אחת או שתיים או משהו אחר לגמרי). אבל כן, יש לנו יכולת להקים ברית של שווים, ברית אזרחית המבוססת על: שוויון אזרחי מלא – לכל אדם תחת ריבונות ישראל יש את הזכות לאותן זכויות. חתירה בלתי נלאית לכל סוגי השלום הנדרשים לנו, חילון המרחבים הציבוריים (ותהיה זהותם הדתית או הלאומית של כל אדם, וכל קהילה ישראלים אשר יהיו בביתם ובמרחביהם), הגינות בחלוקת המשאבים הציבוריים. תיקון עוולות עבר בלי  יצירת עיוותים ועוולות חדשים. תיקון יסודי של ספר החוקים הישראלי ועקירתם של כל חוקי האפליה המובנים בתוכו. וכל אלה יהוו תשתית אנושית אחרת לגמרי לכל מכלול היחסים האנושי והפוליטי שבין הירדן לים.
זאת תהיה מפלגה פוליטית שלא תסכים להישאר בתחום המושב, הגיטו הערבי. אלא תהיה שחקנית בכל זירות הכח וההשפעה הקיימות: במקומות העבודה, במרחבים הציבוריים, ברשויות המקומיות, בכנסת ובממשלה. שם המפלגה יהיה – כך אני מקווה – שווים ומשפיעים וסימנה בקלפי שֵם. כי כולנו שווים וכולנו בני שם.

للمقال بالعربية: ماذا نفتقد؟

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות