ברק, על דיבורים לא מוטל מס

בתמונה מפגינה משתתפת בהפגנה לציון אירועי אוקטובר 2000
פרופ' פארוק מואסי

للمقالة بالعربية:الكلام يا باراك ما عليه جمرك

ב־24 במארס 1999 ביקר אהוד ברק, אז מועמד לראשות הממשלה, במכללת אל־קאסמי, וקיבלנו את פניו כפי שקיבלנו את פניו של כל אורח שביקר במכלה.
ניתנה לי אז אפשרות לשאול אותו כמה שאלות שבהן גיניתי את עמדותיו והצבתי אותו עם הגב לקיר, כשאין לו ברירה אלא להשיב לי. ביקשתי לעשות זאת על מנת להראות לו שהוא אומר דבר אך אינו מגבה אותו בפעולות.

ברק השיב לי אז במשפט אחד בערבית: "פרופסור פארוק, על דיבורים לא מוטל מס".הוא השתמש בפתגם הזה כדי לומר לנו שדיבורים פוליטיים לחוד ויישום שלהם לחוד. דיבורים מופרחים לחלל האוויר בלי כל ביקורת ובלי כל חשבון, והם לא יותר מדיבורי־סרק. הוא הסתפק בדברים אלה כדי לצאת בשלום מסיטואציה מביכה.

כעת, לאחר אותה "התנצלות" של ברק על הריגתם של שנים־עשר צעירים ערבים בשנת 2000, ביום בו התיר לאריאל שרון ולפמלייתו לחלל את מסגד אל־אקצא ולאחר שההמונים הזדעקו להגנת מסגד אל־אקצא ובמחאה על התגרות קשה זו, אני מבקש להשיב לברק באותו פתגם שזכר בעל פה:האם די בכך שתשלם "מס שפתיים", מר ברק, מבלי לדרוש את פתיחתם מחדש של התיקים שסגרה המשטרה? האם די בכך שתתנצל מבלי להסביר מה היתה הסיבה לאלימות הנוראה שהופגנה נגד המפגינים? האם האחריות שלך מסתיימת בדיבורים שלא מוטל עליהם מס?.

הכותב מושרר, מרצה וחוקר

للمقالة بالعربية:الكلام يا باراك ما عليه جمرك

תגובות