על האשליה של הפלת עסקת המאה באמצעות הפלת נתניהו

סאמי אל-עלי צרובה
סאמי אל-עלי
טראמפ ונתניהו בבית הלבן
סאמי אל-עלי צרובה
סאמי אל-עלי

للمقالة بالعربية: وهم إسقاط صفقة القرت عبر إسقاط نتنياهو

אם יש תופעה המאפיינת יותר מכל את מערכת הבחירות לכנסת ה־22 ואת זו שקדמה לה היא ציפוף השורות והבריתות הטכניות שנוצרות אד הוק לצורכי בחירות בשורות מחנה הימין הציוני הקיצוני והשמאל־מרכז הציוני.

בין הבריתות הללו היו כאלה צפויות אך גם כאלה מפתיעות, שנחתמו בין תנועות פוליטיות שונות, על אף הבדלים מהותיים בין האידיאולוגיות והמצעים הפוליטיים, החברתיים והכלכליים שלהן. הבולט שבהם היה האיחוד בין מרצ, תנועת "ישראל דמוקרטית" בראשות ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, וחברת הכנסת ממפלגת העבודה סתיו שפיר, ברשימה מאוחדת תחת השם "המחנה הדמוקרטי". גם תנועת גשר, בראשות אורלי לוי־אבקסיס, חברת כנסת לשעבר במפלגתו של ליברמן, התאחדה עם מפלגת העבודה המחוסלת מבחינה פוליטית וציבורית.

מנגד, תנועות הימין הלאומי־המתנחלי התאחדו במטרה לחזק את המחנה שלהן ולהימנע מאובדן מנדטים ומנפילה של כמה מהן אל מתחת לאחוז החסימה, כפי שקרה בבחירות האחרונות למפלגת "הימין החדש" בראשות השרים לשעבר נפתלי בנט ואיילת שקד. כל מפלגות הימין פועלות למען השגתו של יעד יסודי שהוא הבטחת הישרדותו של הימין בראשות נתניהו בשלטון. מפלגות הימין הקיצוני־המתנחלי ירוצו ברשימה מאוחדת בראשות שרת המשפטים לשעבר איילת שקד ונתניהו הצליח למזג את מפלגת "כולנו" בראשות שר האוצר משה כחלון לתוך רשימת הליכוד לכנסת.

מי שעקב אחר המהלכים הדרמטיים הללו, מבין היטב שמפלגות השמאל־מרכז עושות כל שלאל ידן בכדי להדיח את נתניהו בכך שיצליחו להשיג לפחות 61 מנדטים. יעד זה מותנה בתמיכתו של אביגדור ליברמן במחנה השמאל־מרכז ובכך שימליץ לנשיא שבני גנץ, העומד בראש "כחול לבן", ימונה להקים את הממשלה כנקמה בנתניהו. לא פחות מכך מותנה יעד זה בשיעור ההצבעה בחברה הערבית.

מחנה השמאל־מרכז פועל כדי להדיח את נתניהו, בעיקר על רקע פרשיות השחיתות האופפות אותו, על רקע מאמציו לרסק את כוחו של השמאל בתקופת כהונתו שכבר חצתה את סף העשור וכמובן גם על רקע שאיפתו של השמאל־מרכז לחזור לשלטון לאחר שהורחק ממנו משך שני עשורים וחצי. הסיבות לכך אינן כוללות את מדיניות ההתנחלות הקולוניאליסטית ההרסנית שהחיל נתניהו בארץ, את מעורבותו הבלתי נלאית בגזענות ובהסתה נגד אזרחי המדינה הערבים, את פשעיו נגד העם הפלסטיני, או את "עסקת המאה" שנתפרה בחסות ממשל טראמפ.

טועה מי שחושב או מאמין שהפלת נתניהו וחזרת השמאל הציוני השברירי והמרכז הנוטה ימינה יחסלו את עסקת המאה, בוודאי לאור העובדה שהמדיניות והאוריינטציה של מחנה השמאל־מרכז בסוגיה הפלסטינית אינה סותרת את מתווה עסקת המאה ואינה מנוגדת לו באופן מהותי. הדבר מתחדד במיוחד לאור בליל האידיאולוגיות הנבדלות והמצעים הפוליטיים השונים של מרכיביהם השונים של האיחודים והבריתות הללו, התועלתניים ונעדרי העקרונות והערכים.

לא זו אף זו, בין ליברמן, שלא יסתפק הפעם בפחות מראשו של נתניהו, לבין השמאל־מרכז לא קיימת הזדהות אידיאולוגית אלא צירוף אינטרסים, שמתוכו עולה קריאה להקמת ממשלת אחדות לאומית שתכלול את הליכוד ושבראשה יעמוד כל אדם אפשרי פרט לנתניהו. משמעות הדבר היא ש"ממשלת השלום" הצפויה לנו, בראשות השמאל־מרכז או כל גורם אחר, לא תהיה מצילתם המיוחלת של העם הפלסטיני או של החברה הערבית בישראל מציפורני "עסקת המאה".

מנהיגי התנועות הפוליטיות והמפלגות הערביות טועים טעות מרה כשהם עושים נפשות לאשליה הזו כאחד הצידוקים לגודל השעה, לציפוף השורות ולחשיבות הרכבתה של הרשימה המשותפת – וזאת מבלי להקל ראש ביתרונותיה של האחדות ובחשיבותה. מנהיגים אלה מודעים היטב לכך שאם הרשימה תזכה ב־13 מנדטים ויותר, הדבר אולי יסייע להגשמת המטרה של הפלת נתניהו, אך גידול כזה בייצוג הערבי בכנסת לא בהכרח יביא להפלת "עסקת המאה".

המציאות חזקה יותר מכל פרשנות של השינויים והתמורות המהירים בזירה הפוליטית הישראלית ושל השלכותיה על הפלסטינים, לפני כל מערכת בחירות ולאחריה, במיוחד לאור העובדה שההתנחלויות הקולוניאליסטיות בגדה המערבית ובירושלים, המצור על עזה והתוקפנות הישראלית נגדה, חומסים ומכלים את המשאבים הפלסטיניים. גם מעצרים מנהליים, גידול במספר האסירים בבתי הכלא, הוצאות להורג במקום, פרקטיקות אגרסיביות יומיומיות, חומת האפרטהייד, תוכניות ההריסה והייהוד של ירושלים, הנגב והגליל – כל אלה מוסיפים להתרחש כל העת באין מפריע.


החידוש ב"עסקת המאה" הוא בכיסוי של המציאות הקולוניאליסטית הזו ומתן הלגיטימציה לה באריזת־מתנה אמריקנית חדשה, שרק תנציח אותה יותר ויותר ותסתום את הגולל על כל תהליך שלום עתידי, תוך סיכול של כל הניסיונות להביא לסיום הכיבוש. אריזת המתנה הזו, המוגשת בעטיפה אמריקנית נוצצת ומוטבעת בחותמו של הנשיא טראמפ, נישאת על כפיים על־ידי הימין הטורח כל העת על הנצחתה. אל לנו לשגות באשליות: גם השמאל־מרכז לא ידחה את המתנה הזו כאשר היא תוגש לו באותה עטיפה ובאותו חותם.

הכותב הוא יועץ אסטרטגי, פוליטי ופרלמנטרי, עיתונאי ואיש־תקשורת עצמאי.

للمقالة بالعربية: وهم إسقاط صفقة القرت عبر إسقاط نتنياهو

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות