לא לפסילה, כן לשותפות

רון גרליץ
אלעזר שטרן (עם הגב למצלמה) וחברי הרשימה המשותפת איימן עודה ודב חנין, החודש במליאה
רון גרליץ

للمقال بالعربية: لا للشطب ، نعم للشراكة

בימים הקרובים ינסו שוב מפלגות הימין לפסול מועמדים ערבים מלרוץ לכנסת. גם יאיר לפיד, מספר שתיים במפלגת כחול לבן, אמר בראיון ברדיו השבוע כי הוא מתכוון לתמוך בפסילת חברי הכנסת של בל"ד. הניסיון הזה הוא רכיב מרכזי בהתקפה הפוליטית השיטתית של ממשלות נתניהו נגד האזרחים הערבים מאז 2009, שכוללת גם הסתה נגד האזרחים והמנהיגים הפוליטיים שלהם עד כדי האשמתם בבגידה והתרת דמם, חקיקה מפלה ואיום בשלילת אזרחות. בעשרים השנים האחרונות וועדת הבחירות המרכזית פסלה שוב ושוב את מפלגת בל"ד ומועמדים ערבים נוספים ובית המשפט תמיד "הצילינו מידם" ואפשר להם לרוץ לכנסת.

הניסיון הזה הגיע לשיא מחפיר במערכת הבחירות האחרונה כאשר מפלגת השלטון, הליכוד, הובילה להחלטה חסרת תקדים של ועדת הבחירות המרכזית לפסול את כל רשימת רע"מ-בל"ד, רשימה שמייצגת חלק משמעותי מהאזרחים הערבים. לגיטימי כמובן להתנגד לעמדות של רע"מ ובל"ד, אבל המהלך של מפלגת השלטון לזרוק אותם מהכנסת ולמנוע ייצוג פוליטי לכמחצית מהאזרחים הערבים הוא מהלך לא דמוקרטי באופן קיצוני. מפלגת השלטון איבדה לחלוטין את הבלמים בנושא שהוא קודש הקודשים של חברה דמוקרטית – הזכות לייצוג פוליטי.

ולא רק מפלגת השלטון - גם המפלגה שהתיימרה להוות אלטרנטיבה לשלטון של נתניהו הצטרפה למהלך שהוא מחריד מבחינה דמוקרטית ואומלל מבחינה פוליטית. יש עתיד, שייצגה את כחול לבן בוועדת הבחירות, תמכה בפסילה. בכחול לבן ידעו שבית המשפט העליון יפסול את ההחלטה כפי שעשה לאורך כל השנים. ואכן כך קרה.

וטוב עשה בית המשפט. פגיעה בייצוג פוליטי של מיעוט לאומי היא פגיעה עמוקה בזכות יסוד דמוקרטית. והיא גם פגיעה באינטרס עליון של המדינה ושל אזרחיה לקיים מערכת פוליטית מתפקדת שבה יש ייצוג לכל האזרחים. בנוסף, ייצוג פוליטי הוא גורם ממתן ביחסים שבין מיעוט לאומי למדינה וחברות ומדינות שבהם אין לקבוצות ייצוג פוליטי הן מדינות וחברות שלא רק פוגעות קשה באותן קבוצות אלא הרבה פעמים, ובמיוחד אם יש בהן סכסוך לאומי, גם נקרעות לגזרים ומדרדרות לאלימות.

כחול לבן תמכו בפסילה כדי להראות שלא רק נתניהו, אלא גם הם, שונאים ערבים ובכך לנסות לקושש כמה מנדטים מהימין. למסר המחריד הזה הצטרפו הצהרות נוספות נגד הלגיטימציה של ההנהגה הפוליטית הערבית. יעלון חזר שוב ושוב על השקר שהח"כים הערבים לא פועלים למען האזרחים הערבים, דוברי כחול לבן מיחזרו את הטענה הימנית הפטרונית "שההנהגה הערבית לא מייצגת את האזרחים הערבים", וזמן קצר לפני הבחירות גנץ יצא בהצהרה אומללה שלא יקיים שיח פוליטי עם המפלגות הערביות.

כך שבעצם כחול לבן ניסתה להביס את הימין בלי 20% מאזרחי המדינה - הערבים - שכמעט כולם מתנגדים לימין. זה הזוי. במקום להיות בדיאלוג עם השותפים הפוטנציאלים שלהם להפלת שלטון הימין, הם העבירו לאזרחים הערבים מסר ברור שנציגיהם הפוליטיים אינם רצויים ושקולם בקלפי לא ישפיע. המסר נקלט, הציבור הערבי נשאר בבית ולכן גנץ הפסיד את הבחירות.

מערכת הבחירות הנוכחית מציבה הזדמנות נדירה לכחול לבן לתקן את דרכה ביחס לאזרחים הערבים ולמנהיגיהם הנבחרים. סקר שערכנו לאחרונה, מרכז אקורד, יוזמות אברהם ועמותת סיכוי בדק את הגורמים לאי הצבעה בחברה הערבית ואת המעשים וההצהרות שיכולים לגרום לעלייה בשיעור ההצבעה. מצאנו כי הגורם שיעודד הצבעה יותר מכל, הוא הצהרה של מפלגות השמאל-מרכז לפעול בסוגיות החשובות לחברה הערבית, כגון מכת האלימות והפשיעה, והוא ישפיע לחיוב על 31% מהאזרחים הערבים.

רוב רובם של האזרחים הערבים לא יצביעו לכחול לבן או למפלגות הציוניות, אלא צפויים להצביע לרשימה המשותפת. זה יאפשר לייצר את הגוש ערבים-שמאל-מרכז שיחסום את הימין, כך שהדרך של כחול לבן לשלטון עוברת בעלייה של אחוז ההצבעה בחברה הערבית. גנץ מבין זאת היטב והראיון הנרחב שלו בשבוע שעבר בתקשורת הערבית הוא צעד ראשון בכיוון נכון. אבל חשוב שיבין כי אי אפשר גם לפנות לאזרחים הערבים וגם לתקוף את הנהגתם הפוליטית, בה הם בוחרים פעם אחר פעם. זו גישה פטרונית שלא תעבוד.

רגע המבחן האמיתי של כחול לבן ביחס לדמוקרטיה, ביחס לאזרחים הערבים ולהנהגה שלהם וביחס לאפשרות שלהם לנצח את הבחירות יגיע בשבוע הבא בדיונים של ועדת הבחירות המרכזית. האם יפעלו באופן שרואה באזרחים הערבים שווים במערכת הפוליטית ושותפים למהלך לחילופי שלטון או ששוב יחברו לנתניהו במהלך נואל לפסילת מפלגות ומועמדים ערבים ובכך יבטיחו את המשך שלטונו?


הכותב הוא מנכ"ל שותף של עמותת סיכוי המקדמת שוויון ושותפות בין האזרחים הערבים והיהודים בישראל

للمقال بالعربية: لا للشطب ، نعم للشراكة


ֶ

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות