להיות דרוזי בישראל של חוק הלאום

אניס נסר אל-דין
אניס נסר אל-דין
הפגנה נגד חוק הלאום
אניס נסר אל-דין
אניס נסר אל-דין

للمقالة بالعربية: الدروز بحضن المشتركة أم العدو؟

מצב המצביע הערבי בישראל כיום הוא בכי רע. הוא מיוצג על ידי ״הרשימה המשותפת״ - מפלגה ״מפוברקת״ שהורכבה בצורה לא הומוגנית במטרה לעבור את אחוז החסימה – ומנסה לתאם בין מרכיבי זהותו המנוגדים ובין שאיפותיו ודרישותיו הפוליטיות.

המצביע הזה מוכיח שוב ושוב שמחד הוא רואה עצמו כישראלי ומאידך רואה כפלסטיני המסרב לוותר על התרבות וההיסטוריה שלו. הוא שואף לחיות בדו-קיום במדינה הזו ולהשתלב בה, אך חושש ששאיפותיו לא יתגשמו בגלל החקיקה הגזענית שמובילה ממשלת נתניהו. הוא רוצה לחיות בשוויון, בדיוק כמו האזרח היהודי, אבל רואה שהמרחק למטרה זו רק הולך וגדל. הוא מעוניין מאוד בשינוי המציאות המזעזעת והפרימיטיבית בכפריו ועריו, אך במקביל מנצל את זכותו הדמוקרטית באופן פרימיטיבי תוך היקבעות בשיטת החמולות ובתמיכה באידיאולוגיה שאינה ליברלית.

אני רוצה להתמקד במצבו של המצביע הדרוזי לקראת הבחירות הקרובות. מצביע זה נמצא במשבר עמוק מאז חקיקת חוק הלאום המשפיל. החוק הזה מהווה מכה קשה עבור המצביע הדרוזי והוא יצר התקוממות קשה לגבי הזהות שלו כישראלי. החוק פוצץ את האשליה שבה חי האזרח הדרוזי במשך 70 שנה. הוא גרם למבוי סתום נפשי ואידאולוגי והעמיד בספק את עתיד קיומו במדינה זו.

המצביע הדרוזי אינו רואה עצמו שותף אמיתי שמיוצג כהלכה ברשימה המשותפת. הוא גם מאוכזב רבות מהמפלגות הציונות שלא מעריכות את ההקרבה והנתינה שלו למען המדינה. הוא נע על ציר שמצדו האחד אי-אכפתיות ומצדו האחר איבוד תחושת הייחודיות שהחזיק בה עד לא מזמן. הוא גם מאוכזב מחברי הכנסת הדרוזים.

מצב זה הקצין את השיח הפנימי בקרב הכוחות הפוליטיים המנוגדים בתוך החברה הדרוזית. חברי החזית "הערבית-שמאלנית" מאמינים כי יש צורך חזק יותר לחזור לחיקה של "האם" -  משמע, לחיקה של הלאומנות הערבית, אותה נטשה העדה הדרוזית בעיקר בגלל פעילותה האינטנסיבית של הציונות, שבסופו של דבר הצליחה להפרידה מכלל החרבה הערבית בארץ. מצד שני,  כמעט הרוב המוחלט של העדה הדרוזית עדיין מאמין שאין תחליף לזהות  הישראלית – למרות חקיקת חוק הלאום - ושההנהגה הפוליטית חייבת לפעול על מנת להשיג שווין אזרחי מלא. 

הכותב איש עסקים ופעיל פוליטי

للمقالة بالعربية: الدروز بحضن المشتركة أم العدو؟

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות