ילדים, אמא ואבא חזרו זו לזה

ד"ר מהא א-תאג'י דגש
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בתמונה חברי כנסת ערבים מהרשימה המשותפת
בחירות: תם לו עידן הפטרונות!צילום: רמי שלוש
ד"ר מהא א-תאג'י דגש

للمقالة بالعربية: ما تزعلوا يا أولاد ماما وبابا رجعوا لبعض

רבות נכתב לאחרונה על אחוז ההצבעה הנמוך הצפוי בחברה הערבית בבחירות הקרובות לכנסת. לא הופתעתי מהחזרה השקטה – או לפחות כך נראה – של הרשימה המשותפת. הרי מגמות של הימנעות מהצבעה והמעבר של הבוחר הערבי מהצבעה למפלגות הערביות להצבעה למרצ בסיבוב הבחירות האחרון אילצו את המפלגות הערביות להקים מחדש את הרשימה המשותפת. מה שמפתיע אותי בכל זאת הוא שאין כל יוזמה לפתוח בדיאלוג עם אותם נמנעים מהצבעה ועם אלה שבחרו במרצ, על מנת לנסות להבין את עמדתם ולמשוך אותם לתמוך מחדש ברשימה המשותפת.

אני רוצה להבהיר כי ברור לי שאחוז ניכר מהמצביעים הערבים יחרימו את הבחירות מסיבות אידיאולוגיות. על כן כוונתי כאן היא רק לאלה שלא יצביע כי הם משועממים ומיואשים מן המפלגות ומן השיח המפלגתי, שאינו מושך אותם ואינו מייצג אותם. זוהי קבוצה פיקחית ונאורה, בעלת זהות פלסטינית מובהקת המבינה שיש לה כל זכות לדרוש מנציגיה להיות מוסמכים מקצועית לעשייה הפרלמנטרית, שיש לה כל זכות לדרוש מהם שקיפות מלאה והסבר על בחירותיהם והתנהלותם ושיש לה כל זכות לדרוש מהם דין וחשבון לאורך כל תקופת ייצוגם את קהל בוחריהם.

זעמם של בעלי זכות הבחירה הנמנעים מלהשתתף בבחירות ניכר לכל עין והוא זעם לגיטימי מאוד לאור ההתנהלות הפטרונית מצידן של המפלגות. התנהלות זו מתאימה אולי לילדים, אך היא כבר איננה מתאימה כיום לחברה הפלסטינית. אין צורך לחפש רחוק כדי לראות את האנרגיות הפלסטיניות האדירות המצויות סביבנו בכל התחומים: בהשכלה הגבוהה, ברפואה, בבריאות, ברוקחות, בעבודה סוציאלית, באמנות ומוזיקה, בתיאטרון, בכתיבה, בבימוי סרטים וכו'.

די היה לי לנכוח בשבת הקודמת בכנס של מרכז מדא אל־כרמל לדוקטורנטים פלסטינים כדי לקבל הוכחה נוספת לכך שהעם שלנו "מתודלק" באנרגיות אינטלקטואליות וביקורתיות. בשנות התשעים היה לנו אולי "אינטלקטואל ערבי" אחד, אך כיום יש לנו מאות ואלפי אינטלקטואלים ואינטלקטואליות. לא יעלה על הדעת שנציגי המפלגות יתנהלו מול הבוחרים הערבים, שניתן להניח שהם פועלים בשירות האינטרסים שלהם, בנימה פטרונית המזלזלת בציפיותיהם.

הגישה הפטרונית הזו מניחה כי אלה הנמנעים מהצבעה עשו כן רק בשל כעסם על התפרקות הרשימה המשותפת. המסר שהעבירה בכך הרשימה המשותפת: "אל תהיו עצובים ילדים, הנה אמא ואבא חזרו זו לזה. עכשיו קחו סוכריה ורוצו לשחק בחצר". זה לא מספיק. ישנה קבוצה בתוך החברה הערבית המקבלת את הגישה הפטרונית ואינה תובעת דין וחשבון או בחינה של תוכניות עבודה, זאת מכיוון שהיא מאמינה אמונה שלמה שנציגיה מציבים את האינטרסים שלהם בראש סדר העדיפויות שלהם. אולם הקבוצה הזו הולכת ומידלדלת. המפלגות הערביות והרשימה המשותפת לא הצליחו לקרוא את המציאות ולהתנהל בכבוד הדדי עם מגמות השינוי ועם הבשלות שאליהן הגיעה החברה הערבית בארץ.

עד מועד הבחירות נותרו עוד ארבעה או חמישה שבועות. בתקופה זו נדרשת פתיחתו של דיאלוג מקיף, מהצפון הרחוק ועד לדרום הרחוק. למה אתם מחכים?!

הכותבת מרצה באוניברסיטת חיפה 

للمقالة بالعربية: ما تزعلوا يا أولاد ماما وبابا رجعوا لبعض

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ