הרשויות הערביות הן המפתח

ג'ידא רינאוי זועבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרס בתים ביישובים הערביים
בחירות: המדינה אחראית להרס במקום לתהליכי שיפור תכנון עתידייםצילום: אליהו הרשקוביץ
ג'ידא רינאוי זועבי

للمقالة بالعربية: السلطات العربية هي المفتاح

ידוע לכל שהיישובים הערביים נמצאים בתחתית הסולם הסוציו־אקונומי, סובלים מהיעדר קרקע זמינה לבניית מגורים ומהיעדר אזורי תעשייה מניבי ארנונה, תוצאת עשורים של אפליה בחלוקת קרקעות ומשאבים כלכליים והיעדר ייצוג בקרב מקבלי ההחלטות, במיוחד במוסדות התכנון הלאומיים.

אבל אין להתייאש ולנקוט בגישה פסיבית. אפשר וצריך לקדם כלכלה משגשגת ביישובים וברשויות הערביות, רק צריך לאמץ גישה פרואקטיבית - ליצור פיתוח כלכלי וגם לקדם מנהיגות מוניציפלית. על המדינה למקם את הרשויות המקומיות כמובילות תהליך הפיתוח הכלכלי, להפוך את הרשויות הערביות לגורם המתווך בין השלטון המרכזי לאזרחים ואלה שמקדמות תהליכי צמיחה ודמוקרטיזציה. יש צורך גובר בפיתוח שוק נדל"ן ערבי וחשיבות גדולה בהרחבת נתח הארנונה העסקית ברשויות הערביות.

הצורך להמשיך להגדיל את תקציבי הפיתוח הכלכלי לרשויות הערביות נובע מהיעדר קרקעות לתעשייה מניבת ארנונה - קרקעות לתעשייה ומסחר. לשם השוואה, ביישובים יהודיים יש יותר מ-33 אלף דונם המיועדים לתעשייה ומלאכה, ואילו ביישובים הערביים רק 1,200 דונם. נדל"ן עסקי הוא מקור הכנסה מרכזי של רשויות מקומיות בישראל, ובלעדיו הרשויות נותרות תלויות בתקציבי מדינה. כל עוד המדינה לא תפשיר קרקעות לנדל"ן מניב ארנונה ביישובים הערביים - הרשיות הערביות ייוותרו תלויות בתקציבי המדינה.

אף שהחברה הערבית היא כ–20.5% מהציבור הישראלי, רק 2.4% משטחי התעשייה נמצאים בישובים הערביים.  98% מהארנונה על מסחר ותעשייה נגבית על ידי רשויות יהודיות, ואילו רק 2% נגבה על ידי ערביות, לפי דו"חות מבקר המדינה. ההשקעה הממוצעת בשירותים מוניציפליים ברשויות הערביות היא 527 שקל לנפש, כמחצית מההוצאה ברשויות יהודיות באשכולות סוציו־אקונומיים 1–5, ארנונה עסקית מהווה כ-70% מההכנסות של רשויות יהודיות, לעומת 20%-30% בלבד ברשויות הערביות.

במקביל לצורך האקוטי בפיתוח אפיקי ארנונה עסקית חובתה של המדינה לפתח את שוק הנדל"ן הערבי. ובעיקר זה של המגורים. לפי ההערכות האחרונות של מנהל התכנון והבניה, לחברה הערבית יש צורך לכ-5,000 יחידות דיור חדשות בכל שנה.  בממוצע, מתקבלים בוועדות המקומיות לא יותר מ–1,400 היתרי בנייה בכל שנה בכלל היישובים הערביים, כך שאנו בפיגור של יותר מ-3,000 יחידות דיור בשנה. בדו"ח צוות 120 הימים של מנהל התכנון, שחיבר משרד האוצר ב-2017, צויין כי מחיר דירה ממוצע בשכונה חדשה בנצרת שקול ל–190 משכורות, בעוד הממוצע הארצי הוא 139 משכורות. הסיבה העיקרית למחסור במבנים ולעליית המחירים היא מחסור בקרקעות מתוכננות וזמינות לבנייה במגזר – קרקעות שאפשר להוציא עבורן היתר בנייה. ההיצע דל מאוד ביחס לביקוש.

סוגיה חשובה לא פחות היא סוגיית הייצוג בגופי התכנון והבניה. על פי ממצאי דו"ח מבקר המדינה 2018, שיעור הייצוג של החברה הערבית במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בוועדת התשתיות הלאומיות ובוועדות המחוזיות לתכנון ולבנייה הוא דל, ודאי לעומת שיעורם באוכלוסייה. רק שניים מחברי המועצה הארצית (כ-6%) הם נציגי החברה הערבית, ורק ארבעה מ-54 חברי המליאות של ועדות התכנון המחוזיות במחוזות צפון, חיפה ומרכז (כ-7%), הם נציגי החברה הערבית יתרה מכך, בוועדה המחוזית צפון רק אחד מ-17 החברים (6%) הוא ערבי, אף שערבים מהווים כ-54% מכלל האוכלוסייה במחוז.

למדינה יש כאן אחריות כפולה. עליה גם לשפר את מהלכי התכנון העתידיים וגם לצמצם כמה שניתן את הפערים המבניים בשיטות ההקצאות התקציביות השונות הקיימות במשרדי הממשלה. בעת האחרונה, יותר ראשי רשויות ערביות ופקידים בכירים יוזמים ומכינים תוכניות אסטרטגיות ותוכניות עבודה, יש להגדיל את מצבת כוח האדם שלהן. זו צריכה להיות משימת העל של כל רשות.

כמישהי שעבדה מעל לעשור עם הרשויות המקומיות הערביות, אפשר להעיד שישנן צנוניות של שינוי אמיתי- השינויים האלה כוללים תהליכי עומק של התמקצעותם של צוותים איכותיים, הסתיעות של הרשות המקומית בידע ובאנשי מקצוע, עידוד לפיתוח יזמויות מקומיות שיגדילו את הכנסות הרשויות, פיתוח מודלים לשיפור גביית הארנונה בשיתוף האוכלוסייה וסיוע בגיוס משאבים מקומיים ובינלאומיים. 

נקודה אופטימית לציון היא שרואים יותר ויותר נשים ערביות מכהנות בתפקידים ניהוליים במוסדות השלטון המקומי הערבי, ומספר הולך וגדל של נשים ערביות שמתברגות בעמדות בכירות בתחומי הייעוץ הניהולי והכלכלי, ניהול אסטרטגי, ההדרכה הניהולית ובתחום הדיור והבניה. 

הכותבת מנהלת המרכז האקדמי להשקעת אימפקט- במכללה למנהל ראשון לציון

للمقالة بالعربية: السلطات العربية هي المفتاح

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות