נוהרים למלחמות כדי לנצח בבחירות

סאמי אל-עלי צרובה
סאמי אל-עלי
בתמונה חסן נסראאלה
סאמי אל-עלי צרובה
סאמי אל-עלי

للمقال بالعربية: يتدفقون نحو الحروب للفوز بالصناديق

הצבא הישראלי יוצא לתקיפות בצפון על סוריה ולבנון בעטיפה של מאבק נגד האיום האיראני המתפשט באזור ושל חיסול חיזבאללה המפתח מערך של טילים מונחים מדויקים. גם בדרום לא נרתע הצבא הישראלי מביצוע תקיפות בעזה בסבבי לחימה תקופתיים.

התסריט הזה אינו חדש: מזה עשור, ובייחוד לפני כל מערכת בחירות לכנסת, הוא מופק ומשודר מחדש בכמה התאמות ותוספות טכניות הכרחיות שמכניס בו הכותב והבמאי, ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו.

נתניהו מבין היטב כי תסריט של מלחמה בתואנה של הגנה על ביטחונה ועל קיומה של ישראל נהנה מתמיכה רחבה ומפופולריות וכי הוא מצוי בקונצנזוס הלאומי הציוני. הסיבה לכך היא שכוחות הביטחון הישראליים הם בגדר פרה קדושה שאיש ממתחריו לא יעז לערער על קדושתה, לבקר אותה או חלילה למחות נגד מתקפותיו ההרסניות שעלולות לדחוף את האזור לכיוון מלחמה כוללת ועקובה מדם.

תמונות של פיצוץ מחסני נשק של חיזבאללה והשמדת מנהרות חמאס הפכו לדלק שמניע מערכות בחירות בעבור נתניהו, שתמיד גם ספוגות בהסתה וגזענות כנגד כל מה שהוא ערבי, פלסטיני או דמוקרטי. הצהרותיהם של אנשי הימין הקיצוני מעשירות את תסריט המלחמה והרצח, וראשי המפלגות הציוניות, הפוליטיקאים, המועמדים, השרים והגנרלים בדימוס מתחרים אלה באלה מי יציע את הפתרון הצבאי האלים והנפשע ביותר ואת מתקפת הטילים הקטלנית ביותר שתמוטט את חיזבאללה ותפוצץ את חמאס, ואין כל פסול בעיניהם במותם של מאות אזרחים בלתי חמושים והריסת בתיהם מעל ראשיהם.

מנהיג דמוקרטי אמתי הוא זה הנאחז בערכים שלו ובאנושיות שלו גם בנסיבות הקודרות ביותר ולא רק כשהמצב נורמלי, רגוע ויציב.המתקפות הצבאיות האחרונות הן הוכחה להעדר מנהיג כזה מן הזירה הפוליטית בישראל. ההסלמה הביטחונית הזו מגלה לנו שכולם – הימין, השמאל, המרכז – מסכימים ביניהם על תסריט המלחמה.

בבת אחת נעלמים ההבדלים וההשקפות השונות ניתכות בתוך כור היתוך של שיח אחדות שבטי, רוח העם והמנטליות הצבאית ביטחונית. כל ראשי המפלגות היריבות של נתניהו מסתערים על מסכי הטלוויזיה ועל הבמות התקשורתיות השונות כדי להשיא עצות והמלצות לקבינט הביטחוני המצומצם בראשות נתניהו. הם משליכים את חזון השלום אל המגירה העמוקה ביותר במשרדו של נתניהו. למרבה הצער, בנסיבות האלה איננו חוזים בהולדתו של מנהיג אמיץ־לב, של מפלגה ליברלית באמת או של פוליטיקאי דמוקרטי נועז שיתנגד לתסריט הקטלני הזה ויאבק למען פתרון של שלום כולל וצודק.

תסריט המלחמה הרווח כל כך בעשור האחרון מגלה כי אין הבדל בין נתניהו לבין אלה המבקשים להפילו ולהגיע אל כס שלטון תוך נפנוף בסיסמה של "האלטרנטיבה הראויה ביותר" או "המדינה לפני הכל". בלהט התחרות הייצרית בין המחנות לזכות בכל מחיר בקולות המצביעים מי שאמור להיות אלטרנטיבה מתיישר לפי תסריט המלחמה, צפויה דווקא האחרונה להפסיד ולשלם את החשבון במטבע קשה. הסיבה לכך היא שלמעשה היא לא מציבה אלטרנטיבה אמתית למציאות הנוכחית, לא משמיעה קול ברור של התנגדות למדיניות המלחמה וההרס ולא מציעה תוכנית למאבק בגזענות ובשנאה. נוסף על כך, גם ה"אלטרנטיבה" הזו סבורה כי ל"יהודית" ניתנת עדיפות במדינה על פני ה"דמוקרטית".

אם יריביו של נתניהו בימין, במרכז ובשמאל ינהרו למלחמות ממש כמותו כדי לנצח בקלפיות, ולא יצליחו להציג תוכנית פוליטית, חברתית וכלכלית מקיפה שתשיג שלום, שוויון, צדק, חיים מכובדים, יציבות וביטחון לכל האזרחים, שתפסיק את המלחמות ושתסיים את הכיבוש על פני הארץ הזו, הם לא יוכלו להתחנן לקבל את קולם של הערבים ולבקש את תמיכתם בבחירות בטענה שהם האלטרנטיבה לממשלת הימין ההתנחלותי והקיצוני. הרי תסריט המלחמה החוזר על עצמו כתקליט שחוק, מוכיח בכל פעם מחדש לאזרחים הערבים כי הן המקור והן המתיימרים להיות אלטרנטיבה אינם אלא תאומים זהים שאין בינם כל הבדל.

הכותב הוא יועץ אסטרטגי, פוליטי ופרלמנטרי, עיתונאי ואיש תקשורת עצמאי

للمقال بالعربية: يتدفقون نحو الحروب للفوز بالصناديق

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות