צו מניעה לבדואים!

גם השנה אלפי בוחרים בדואים לא יוכלו להגיע לקלפיות על מנת לממש את זכות ההצבעה.

ראג'אא נאטור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הריסת בתים ביישובים הבדואים בנגב
ראג'אא נאטור

للمقال بالعربية: الليكود ضد البدو؟

תארו לעצמכם שהייתם קמים בבוקר יום הבחירות, ומגלים שכדי לממש את זכותכם להצביע תצטרכו ללכת ברגל 20 קילומטרים לפחות עד לקלפי הקרובה לביתכם. משמע שבמקרה הטוב תצטרכו ללכת 40 קילומטרים, וזה יהיה כנראה הדבר היחידי שתצליחו לעשות באותו יום. האם בכלל תלכו לקלפי ברגל בחום הזה? עם הילדים?, עם בני משפחה אחרים? קשה להאמין שתעשו זאת רק כדי לשלשל פתק לקלפי.

זו איננה בדיחת בחירות. הבדואים שגרים ביישוב הלא מוכר עבדה למשל, ילכו כ-30 קילומטרים לכפר המוכר הכי קרוב אליהם ,ביר הדאג', כדי לממש את זכות ההצבעה. ולא מדובר על מיעוט קטן – זהו מצבם של יותר מ-50 אלף מצביעים בדואים שגרים בכפרים הלא מוכרים בנגב, יותר ממנדט. הם אזרחי המדינה אך אינם יכולים לממש את זכות הצבעה בשל חוסר נגישות של הקלפיות.

זה לא חדש למצביעים הבדואים. מאמצים רבים הושקעו כדי לפתור את הבעיה, משפטית ואף חברתית. עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, פנה כבר בבחירות 2015 לוועדת הבחירות, ופנה שוב בפברואר 2019, זמן קצר לפני הבחירות. בעדאלה דרשו מוועדת הבחירות לספק הסעות לבוחרים הבדואים ב-11 היישובים הבלתי מוכרים בנגב, או לחלופין, להציב ביישוביהם קלפיות במבנים יבילים.

בית המשפט לא נענה לבקשה למימון הסעות מ-2015, בטענה שיש תחבורה ציבורית נגישה לתושבי הכפרים הבלתי מוכרים. השופטים שדנו אז בפנייה ושסביר להניח שאף פעם לא ביקרו בכפר בלתי מוכר, לא ידעו שאותם קווי אוטובוס של התחבורה הציבוריים, רחוקים עשרות קילומטרים מהכפרים הבלתי מוכרים עצמם.

מרכז עדאלה לא הצליח, אבל אז קרה דבר מדהים: אל תוך התמונה הזאת של הזנחה ואפליה, נכנסו אנשי "זזים - קהילה פועלת". בחודשיים האחרונים הם מובילים קמפיין אקטיביסטי על מנת לגייס כספים להסעת הבוחרים הבדואים תושבי הכפרים הבלתי מוכרים לקלפיות.

להערכת "זזים- בונים קהילה" נדרשים כ 60 אלף שקלים להסעת הבוחרים מהכפרים הבלתי מוכרים בנגב לקלפיות – סכום שיספיק להפעלת 40 מיניבוסים. זה הסכום הנדרש להסעה של בדואים שלא יוכלו ללכת עשרות קילומטרים בחום על מנת לשלשל פתק בקלפי. אלא מה, על ההתגייסות היפה הזאת מאיימת עתירה של מפלגת הליכוד, שאולי חשה מאוימת מכך שבדואים ינהרו לקלפיות.

המפלגה פנתה לוועדת הבחירות המרכזית ודרשה לעצור את היוזמה להסעות ואת פעילות הארגון בעניין זה, לפחות עד לאחר הבחירות. לפי הפנייה, הארגון מפעיל "מערך פעילים חסר תקדים לשם הפלת שלטון מפלגת הליכוד והעומד בראשה". ספרו לי על "גניבת בחירות".

למה בליכוד בכלל מתעסקים במערך הסעות שאולי יביא 15 אלף מצביעים לקלפיות?אולי בהנהגת המפלגה יודעים שאלפי הבדואים תושבי הכפרים הלא מוכרים, שממשלות ישראל לדורותיהן הפקיעו את אדמותיהם, ניסו לנשלם, הרסו את בתיהם עשרות פעמים, ופינו אותם בכוח שוב ושוב – לא יצביעו בשבילם.

הם אמורים לדעת שהבדואים התפכחו. הניסיון להעביר את חוק פראוור עודנו טרי בזיכרונם. יותר מזה – הבדואים אמנם לא יצביעו ליכוד ולא למפלגות ציוניות אחרות, אך קרוב לוודאי שהם יצביעו למפלגות הערביות. אסור לטעות: הסוגיה שעל הפרק רחבה בהרבה מזכות ההצבעה – זכות יסוד במדינה שמתכנה דמוקרטית. הסוגיה שעל הפרק היא מאבקם של הבדואים להכרה בהם ובבעלותם על הקרקע, ואת זה לא ישתיקו בתרגילים של לפני בחירות.

للمقال بالعربية: الليكود ضد البدو؟

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ