"חיפשתי פרטנר, בינתיים אין"

הארץ
אירועי הזירה
הארץ

للخبر بالعربية: نحن أقلية مضطهدة

במהלך השבועיים האחרונים התקיימו ברחבי הארץ ערבי "הזירה – الساحة". באירוע החותם, שהתקיים בחיפה, התארח ח"כ איימן עודה, ראש הרשימה המשותפת, לשיחה עם עורך הארץ אלוף בן וכתב הארץ לענייני ערבים ג'קי חורי.

בפתח הריאיון הדגיש ח"כ עודה כי ברגע האמת תמליץ המשותפת על המועמד שיחליף את נתניהו: "אם הדבר יהיה תלוי בהצבעה של חברי המשותפת, כולל חברי בל"ד, אם בהם יהיה תלוי העתיד של נתניהו, אז כולם, כולם יבחרו בעמדה הנכונה." עודה הוסיף כי מה שיקבע את המלצת הרשימה יהיה האינטרס של הציבור הערבי והמועמד שיספק את התנאים הטובים ביותר לציבור זה.

עודה נשאל איך הוא מסביר את שיעור ההשתתפות הנמוך של האזרחים הערבים, ובמיוחד הצעירים, בהצבעה בבחירות האחרונות, וענה: "שאלוהים יעזור לאנשים, עשר שנים תחת שלטונו של נתניהו, עשר שנים של ייאוש, עשר שנים של שנאה, עשר שנים שבהם הציבור רואה בכנסת מקום של רוע, של הסתה על הציבור הערבי". עודה הסביר גם ששיעור המצביעים הנמוך בקרב האזרחים הערבים קשור גם במעמדם הסוציו-אקונומי הנמוך: "אנחנו לא היהודי בארה"ב שמצבו הכלכלי יותר טוב מהממוצע, יש פה גם עניין מעמדי. בכל העולם שיעור ההצבעה של מעמד הביניים יותר גבוה ממעמד העניים". עודה הוסיף כי להסתה של נתניהו נגד הציבור הערבי אין תקדים בהיקפה: "הפכנו למיעוט נרדף. אין ראש ממשלה שהסית נגדנו... אני אספתי את כל ההסתות של בן גוריון, אשכול, שרת, גולדה מאיר, עד לברק שרון ואולמרט, כולם ביחד. ההסתות שלהם לא מגיעות לעשרה אחוז מההסתות של נתניהו נגדנו".

לגבי החיוניות של הח"כים הערבים בכנסת טען עודה כי החרמת הבחירות לא תביא ליציאת הח"כים הערבים מהכנסת אלא בהחלפתם בח"כים מטעם שיהללו את מדינת ישראל: "אין ואקום בטבע, אם אנחנו לא נהיה בכנסת אבו פלוני ואבו אלמוני שישבחו את הממשלה יום ולילה".

עודה הודה כי בשנים האחרונות הוא לא פעל מספיק לגיבוש מחנה שלום דמוקרטי שיכלול גם יהודים וגם ערבים, והוסיף כי זה יהיה האתגר הגדול שלו בשנים הקרובות. "אנחנו הערבים 18% בלבד, אנחנו לא יכולים לשנות את המצב לבד, אבל אי אפשר לשנות את המצב בלעדינו, לכן חייבים לעשות שינוי עמוק במדינה".

על דפוסי ההצבעה בקרב הערבים והימנעות יותר מ-50% מהם מהצבעה בבחירות האחרונות, טען ש"כל ערבי שמצביע למפלגות הציוניות הוא בעצם מצביע למפלגה שמחפשת עליונות יהודית במדינה", וכי רק הרשימה המשותפת מקדמת את השיוון החברתי המלא.

בהתייחסו לתנאים שהרשימה המשותפת תציב על מנת להמליץ על בני גנץ לנשיא המדינה, ציין עודה כי תנאים אלה יכללו ביטול חוק הלאום וחוק קמניץ (חוק שמכשיר הריסת בתים בחברה הערבית). 

للخبر بالعربية: نحن أقلية مضطهدة

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות