צאו להצביע – לפחות נגד אם לא בעד

עדו פרוינד
בחירות הכנסת ה 22
עדו פרוינד

للمقال بالعربية: العرب قادرون على تغيير الواقع

בישראל 2019, נדמה שהשנאה לערבים – בין אם הם אזרחי המדינה או לא – מטפטפת כרעל מכל כיוון. היא מטופחת על ידי ראש המערכת הפוליטית ושותפיו לקואליציית הימין הקיצוני, וכן על ידי אנשי תקשורת וגזענים מהסוג הנחות ביותר ברשתות החברתיות. אך כמי שמבין ערבית, אני רואה כי הרגשות האלה, המלווים בתסכול, כעס וייאוש קיימים זמן רב ומתעצמים לנוכח הפומביות של השנאה. אם פעם עוד ניתן היה ניתן להתעלם ולא לדבר על "הערבים", היום הם בפי כל. הם מוצגים באור שלילי במקרה הפחות גרוע, וכגיס חמישי במקרה הגרוע, במיוחד ערב הבחירות החוזרות.

רבים בציבור הערבי איבדו תקווה. הם חשים טינה, רתיעה, אדישות וחוסר אונים מול ההליך הדמוקרטי ותוהים, מדוע עליי להצביע אם התוצאה ממילא תהיה זהה? למה שאשתתף בזה אם הצבעתי תהיה בחזקת הבעת אמון במדינה שלא רואה בי באמת חלק ממנה? הרי הממשלה תמשיך לפעול נגדנו, ואנחנו נישאר מחוץ למעגל קבלת ההחלטות, בשוליים החברתיים והתקציביים של החברה הישראלית. מצביעים רבים גם סבורים כי אינם רואים שכר להצבעתם מכיוון שהנציגים הערביים בכנסת לא מייצגים נאמנה את האינטרסים שלהם.

ואולם, למרות ההסתייגויות, ישנם טיעונים שעשויים לשכנע גם את הציניקנים הגדולים ביותר להצביע (ולא משנה למי). זאת, משום שעתידם תלוי לא רק  בתוצאה הישירה של קולותיהם (מספר המנדטים שתקבל המפלגה שלה הצביעו). לאחוז ההצבעה יש השפעה על זהות מפלגות שייכנסו לכנסת ולממשלה.

הקול הערבי עשוי למנוע את כניסתן לכנסת ולקואליציה של מפלגות ימניות קיצוניות וגזעניות כעוצמה יהודית. המפלגה הקיצונית הזאת קרובה מאוד לאחוז החסימה, ואם תקבל אחוז מסוים מהקולות סביר להניח שכניסתה לקואליציה עם נתניהו תלווה בדרישות סחטניות מפליגות לכוח במשרדי הממשלה, לתקציבים, לבנייה בשטחים. אלה מהלכים שיפגעו באופן ישיר בציבור הערבי במדינת ישראל ובציבור הפלסטיני בגדה וברצועת עזה. ככל שיצביעו יותר למפלגות אחרות, יתמעטו סיכוייה של עוצמה יהודית להיכנס לכנסת. אני פונה אליכם, הערבים אזרחי ישראל, בידיכם הכוח לשנות זאת.

הסיבה השנייה להצביע היא הסיכוי שנתניהו יאבד את ראשות הממשלה. נתניהו מסית, מעורר איבה וזורע שנאה בין יהודים וערבים. הוא לא נקף אצבע במשך עשור שלם, כדי לקדם משא ומתן אמיתי לשלום, אדרבא, הוא הצהיר לאחרונה כי ינקוט בצעדים הנחוצים להחלת הריבונות הישראלית על הגדה המערבית ובמיוחד בבקעת הירדן, אם יזכה בבחירות.

אמנם בכל שנות שלטונו הוא לא פעל לקדם את החלת הריבונות, כך שאני מטיל ספק בכנות הצהרותיו. אבל נראה כי כל התנהגויותיו האנטי ערביות וחיזורו אחר מפלגות הימין הקיצוני, מטרתם להקים קואליציה שתשיג לו את חוק החסינות ותיתן לו דרך מילוט מפני החקירות הפליליות נגדו.

יהיו אשר יהיו הסיבות, התוצאה היא אחת: מדינה בה הערבים מקבלים יחס רע יותר מבעבר. הצבעה באחוזים גבוהים בציבור הערבי תפחית את הסיכוי של נתניהו להרכיב קואליציה ולחזור לשלטון – זה בהחלט צעד חיובי לכל הערבים, בישראל ומחוצה לה.

הסיבה השלישית להצביע קשורה לפחד ולכבוד. מפלגת הליכוד והעומד בראשה ניסו בצעד נואש ופחדני להציב מצלמות בקלפיות ביישובים ערביים. הם גיבו את המהלך בטענה שהם רוצים לשמור על טוהר הבחירות, למרות שבקלפיות במגזר היהודי יש לא פחות זיופים, כפי שהודיעה ועדת הבחירות המרכזית.

הם ניסו להפחיד אתכם כדי למנוע מכם מלהצביע משום שהם יודעים את האמת: אתם מסוגלים לשנות את המציאות הפוליטית בישראל אם תצביעו באחוזים גדולים. ההוכחה לכך היא תשומת הלב המטורפת של נתניהו להסתה נגדכם והחשש שלו מבחירתכם. האם תתנו לו לפגוע בכבודכם ותפעלו כפי שהוא רוצה? אם אתם מעדיפים את המצב הקיים ומחכים שיחמיר, תתעלמו. אבל אם אתם רוצים לתת הזדמנות לשינוי המציאות, ולו במעט, שנסו מותניים  ב- 17.9 והצביעו.

והערה לסיום: אני גבר אשכנזי יהודי בן 32. ייתכן שתראו בי את הארכיטיפ הישראלי-היהודי השנוא, שאפילו היומרה שלו לפנות לציבור דובר הערבית יכול להיתפש כסוג של אוריינטליזם מתנשא. אבל קחו נשימה עמוקה ונסו לבחון את הדברים אובייקטיבית. אם אפילו אחד מהטיעונים במאמר נשמע הגיוני – צאו להצביע. היכולת לשנות את עתידכם נמצאת בידיכם, והצבעה היא בהכרח שלילת הקיצוניות, הגזענות והאדישות לקראת עתיד טוב יותר, ולו במעט, בעזרת השם.

הכותב  סטודנט לתואר שני באוניברסיטה העברית בי-ם בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת

للمقال بالعربية: العرب قادرون على تغيير الواقع

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות