מהרג'אן

נטע וינר, מוחמד מוגרבי וסמירה סרייה
סיסטם עאלי
נטע וינר, מוחמד מוגרבי וסמירה סרייה

للمقالة بالعربية: مهرجان

שלח נא את עמי מהפרעה הרע הזה

מהמולך הנורא, יצר הרע הזה

מהשטן בכבודו ובעצמו הזה

שלח נא את עמי מהצורר הזה

האלבום החדש של סיסטם עאלי, ״מהרג'אן״, החל להיכתב בצִלם הכבד של אירועי קיץ 2014, אז הגענו להופיע יחד בהפגנה בירושלים. הלכנו יחד ברחובות, להקה מעורבת של ערבים ויהודים, וראינו קבוצות של בני נוער שהסתובבו וחיפשו ערבים לפגוע בהם. ראינו צעירים ניגשים לעוברי אורח ובודקים אם יש להם מבטא ערבי, כדי להצדיק לעצמם את תקיפתם. הרגשנו פחד עמוק מאוד, כזה שפועם בעצמות.

חישבנו את הדרך הקצרה ביותר לרכב ונמלטנו במהירות בחזרה ליפו. בתום אותו חודש (ספטמבר) התאספנו באולפן, כל אחד ואחת עם ערימת הפחדים, המחשבות והפצעים שלה. מתוך השיחה הראשונה ההיא נכתב השיר "שלח נא את עמי". זהו שיר שכולו תפילה לשחרור מהפרעה הנורא ביותר, זה המכביד את הלב ואוטם אותו; זה המאפשר לעיוורון להפוך לפחד ולפחד להפוך לשנאה.

قلبي نار

من كل الوضع صار محتار من اليمين لليسار شايفن ضمار

بدو يعيش كيف بلا محصول بلا مقدور 

لكن محصور من الشرق من الغرب من الشمال والجنوب.

השירים ב"מהרג'אן" מאגדים את כל הזעם, השמחה, התסכול והתקווה שלנו. באלבום יש חומרים שנכתבו על פני כמעט שש שנים, והוא מכיל טקסטים שכתבנו בערבית, עברית, אנגלית, רוסית ואמהרית. בשלב הראשון בתהליך היצירה המפיק המוזיקלי שלנו, אורי וינוקור, שלח אותנו אל ארונות התקליטים של הסבים והסבתות שלנו כדי לדלות מתוכם את השירים עליהם גדלנו ועליהם גדלו הורינו.

כך נערמה אסופת סימפולים כמעט בלתי אפשרית באקלקטיות שלה ובמגוון ההשפעות התרבותיות ומקורות ההשראה שהיא מאכלסת: שיר ילדים של הזמרת הלבנונית פיירוז, שירי עם צפון-אפריקאיים, שנסונים סובייטיים, איציק מאנגער, חוה אלברשטיין ואום כולתום.

הסימפולים האלו היו לשלד שאליו נוספו עם הזמן שירי האלבום בשר ודם. לצד השירים החדשים שכתבנו, העבודה על האלבום גם האירה באור חדש שירים שאנחנו מנגנים יחד כבר יותר מעשור. אל הבית שנבנה באמצעות השירים הזמנו אורחים – אמנים שאנחנו מעריצים דוגמת שאנן סטריט ותאמר נפאר, ובנימין דינקו, כותב וראפר צעיר ומוכשר שהיה תלמיד שלנו בבית סיסטם עאלי והיום מקליט ומופיע כאמן עצמאי.

לשפה יש מקום מרכזי ביצירה שלנו. אנחנו רגילות ורגילים ליצור מתוך הנחה שאף אחד מאיתנו לא מבין את סך כל השפות בהן אנחנו יוצרים, בדיוק כשם שמעולם לא הופענו מול קהל שיכול היה להבין את מכלול הטקסט המשתולל על הבמה. השימוש שלנו במילים, הפירוק וההרכבה שלהן, נובעים מתחושה שלמילים יש כוח להדיר ולמחוק, אך גם כוח בריאה עוצמתי מאין כמותו. אנחנו עושים שימוש באי-הבנה ככלי, כיתרון. 

هذا وقت المهرجان,

 كل واحد منّا ساحر, أسد, بهلوان

بشرب نار بس بضلني عطشان

راكضين ورا بعض أوي أوي يوي

בית סיסטם עאלי הוא הבית היצירתי שלנו בשכונת ג'סי כהן בחולון, וזהו שמה של העמותה החינוכית שהקמנו בשנת 2010. הפעילות היצירתית של סיסטם עאלי הייתה כרוכה מאז ומתמיד בעבודה חינוכית עם נוער ישראלי ופלסטיני ברחבי הארץ, ממנה היא במידה רבה נולדה. אנחנו רואים קשר עמוק בין היכולת שלנו להתפתח כיוצרים לבין הכלים שאנחנו מסוגלים ורוצים להעניק לדור הבא של יוצרי התרבות הערבים והיהודים במקום הזה. לאורך זמן רב ובשכבות שונות, ביצירת האלבום הזה, לקחו חלק יחד איתנו שמונה יוצרים ויוצרות: לונא אבו נסאר, מוטי בן ברוך, יונתן קונדה, אנבר סייטיברגימוב, סתיו ליפיץ, יהונתן דיין, ליבה נאמן ומוחמד אגואני.

אמנם האלבום הוא תולדה של עבודה מתמשכת , אבל הסינגל הראשון שיצא לעולם אחרי שחרורו: זהו שיר שנקרא FeelBeit, שנולד מתוך המפגש שלנו עם קבוצת יוצרים מעוררת השראה ממזרח ירושלים. הכרנו את מוזי ראפס, ראאד באסם ועדנאן אחמד כשהם הגיעו להתארח בהופעה שלנו ב"תדר" בחודש יולי. בפזמון, אותו שר איתנו המוזיקאי הארמני אפו סהאגייאן, אנחנו מכריזים על הגיאוגרפיה של המפגש הזה: אלקודס פילבית, יפו פילבית, מין פילבית.

זהו שיתוף פעולה שמתרחש במקביל לפרויקט בו אנחנו מעורבים בשכונת אבו תור בירושלים: המועדון Feelbeit שנהגה ופעל החודש במסגרת פסטיבל "מקודשת". המועדון הזה הוא ביטוי פיזי של הבית אותו אנחנו מדמיינים באלבום החדש. מדובר בבית תרבות שהוקם במבצע בזק בחלל של טברנה שלא נפתחה מעולם, והוא מכיל ומזמן מפגש והתנגשות בין שפות, רעיונות, מקורות השראה וזהויות. הבית הזה מתנהל בערבית, עברית, אנגלית ויידיש – השורשים והפירות של הזהויות שלנו במקום הזה.

לא מזמן, על במת מועדון הבארבי, הייתה לנו הזכות לארח בהופעת ההשקה של האלבום שורה של אמנים שהם חברים טובים שלנו, אבל לא פחות מכך מקורות השראה גדולים: תאמר נפאר, ואדים מכונה, הזמרת ללה וחברינו הראפרים ממזרח ירושלים.

על במת הבארבי חזרנו לנקודת הלידה של האלבום בקיץ 2014 בירושלים. חשבנו על ההחלטה שאנחנו מחדשים בכל פעם כשאנחנו נכנסים לחדר חזרות יחד, בכל פעם שאנחנו עולים על במה ביחד. במקום שבו הפרדה בין אנשים היא הנשק הפופולארי ביותר, המציאות המשותפת שאנחנו יוצרות ויוצרים יחד היא מבחינתנו המעשה הרדיקלי ביותר לקדם דרכו שינוי. האלבום החדש הוא חלום על מציאות שונה. המילים והצלילים שנמזגו לתוכו הם הבית בו היינו רוצים לחיות יום אחד. 

ממייסדי להקת סיסטם עאלי ועמותת בית סיסטם עאלי

للمقالة بالعربية: مهرجان

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות