מסע שראשיתו בהלם וסופו בגאווה

אשרף גבור
אשרף גבור
סטודנטים באוניברסיטת חיפה. מכשירה כבר כיום סטודנטים ערבים רבים
אשרף גבור
אשרף גבור

للمقالة بالعربية: رحلة أولها صدمة وآخرها اعتزاز

המעבר מהתיכון לאקדמיה משמעותי לכל צעיר וצעירה במדינת ישראל, אבל לצעירים מהחברה הערבית המעבר עלול להתחיל בהלם תרבותי. בזמן שהסטודנט הסביר (היהודי) מגיע כשהוא מוכן ללמוד ולחקור דברים חדשים ולמצוא חברים חדשים, הסטודנטים הערבים מביטים חסרי אונים במרצים. פתאום הם מבינים עומק הפער בין התיכון לאקדמיה ובין החברה הערבית לחברה הכללית.

לעתים קרובות הימים הראשונים מלווים בתחושה של אי-וודאות. מהיום אני כבר לא המצטיין של המחזור, מהיום אני חייב לשלוט (באמת לשלוט) בארבע שפות: ערבית מדוברת שבה אני מתקשר, ערבית ספרותית שבה למדתי במשך שנים במערכת החינוך הפורמאלית ונבחנתי בה גם בבחינה הפסיכומטרית (שמפלה אותי בכ-100 נקודות בהשוואה לסטודנט היהודי), השפה העברית – נדהמתי פתאום לגלות שעברית היא שפה קשה, במיוחד כשאני חייב להשתמש בה ולא רק ללמוד אותה כדי לעבור מבחנים; ואחרי כל זה אתה נזכר שבלי אנגלית לא מסיימים את התואר הראשון. אז השמחה הופכת לחרדה.

רוב הסטודנטים היהודים נהנים בקמפוס. בשביל מי ששרת שלוש שנים בצבא והסתובב בטיול ברחבי העולם, המעבר לאקדמיה הוא עוד "טיול". לסטודנט הערבי, שלא מזמן יצא מהחממה הבית-ספרית והחממה הביתית, זהו מסע מפרך ומאתגר. בלי הליווי והתמיכה של היחידה לקידום הסטודנט הערבי שיש בכמה קמפוסים, זה היה הופך לדרך ייסורים, למרות כל ההכנות והתמיכות במסגרת התוכנית הלאומית להנגשת ההשכלה הגבוה לחברה הערבית "רואד". זוהי תוכנית של המועצה להשכלה גבוהה שמהווה שלב ראשון בתוכנית הוליסטית רב-שנתית להנגשת האקדמיה לחברה הערבית, שמתחילה מהתיכון ומסתיימת בשילוב סטודנטים בתארים מתקדמים, בתקווה להגדיל את מספרם של המרצים הערבים באקדמיה הישראלית.

כן, שילובם של הסטודנטים הערבים באקדמיה הישראלית הוא משימה לאומית. רוב רובם של הסטודנטים הערבים מעדיפים ואפילו חולמים ללמוד במוסד אקדמי בישראל. יחד עם זאת, אלפי סטודנטים שלא עומדים בתנאי הסף במקצועות הרפואה ומקצועות פרה-רפואיים, נוהרים לאוניברסיטה האמריקאית בג'נין, ונאלצים לעתים להרחיק עד לאוניברסיטאות בירדן ובמזרח אירופה.

המהפכה של הנגשת ההשכלה הגבוהה לחברה הערבית מתחוללת בשנים האחרונות בזכות התוכנית ההוליסטית של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) והוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), כוללת הכוונה וליווי מהתיכון ועד ההשתלבות במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. היא הצליחה לפתוח את שערי האקדמיה לכ-50 אלף סטודנטים ערבים, מתוכם כ-40 אלף לתואר הראשון – כ- 17% מכלל הסטודנטים באקדמיה בישראל.

בשנת הלימודים שנפתחת כעת מתחילים "שגרירים" חדשים שתורמים להעלאת הייצוג של סטודנטים ערבים בתחומים בהם עד כה לא היה להם ייצוג הולם, כמו הנדסה, מדעים, עסקים וניהול. במקביל מצטמצם מספר הסטודנטים הלומדים הוראה בהתאם לשוק התעסוקה, כאשר הגידול בלימודי רפואה ומקצועות העזר רפואי בעלייה מתמדת.

גיוון בבחירת תחומי הלימוד וההשתלבות של הסטודנטים הערבים בפקולטות היוקרתיות ביותר הם יעד לאומי. יחד עם זאת, ההשתלבות הצעירים והצעירות מהחברה הערבית בשוק העבודה הישראלי היא אתגר משמועתי, בפרט ככל שמדובר בתחומי לימוד שקשורים להיי-טק. זאת אחת הסיבות לכך שסטודנטים ערבים, בעידוד הוריהם, עדיין נוהרים לאוניברסיטה האמריקאית בג'נין ולאוניברסיטאות בחו"ל, כדי ללמוד את מקצועות הרפואה שבהם אין תקרת זכוכית והם נתפסים בחברה הערבית כתחומים יוקרתיים עם ביטחון תעסוקתי. ההיי-טק הישראלי נמצא רחוק מהיישובים הערביים וערבים ימשיכו לראות ברפואה עדיפות ראשונה גם כשהם חלק מאומת ההיי-טק.

כולי תקווה שמתוך ה-50 אלף סטודנטים ערבים שמתחילים את לימודיהם האקדמיים בימים אלה, יהיו לא מעטים שבעתיד הקרוב יהיו חלק מהסגל האקדמי ושהאוניברסיטה תהפוך גם למקום עבודה לדור האיכותי מהחברה הערבית, שמוכן להשתלב בחברה הישראלית ובסגל האקדמי במוסדות ההשכלה הגבוהה.

האקדמיה, ובהמשך שוק העבודה, הם השער להגשמת החלום הישראלי. הם כרטיס הכניסה לצעירים מהחברה הערבית למוקדי ההשפעה ולחיים משותפים. אני מאחל לכל הסטודנטים שנת לימודים פורייה ומוצלחת.

הכותב מנהל התוכנית הלאומית להנגשת ההשכלה הגבוהה בחברה הערבית " רואד"

للمقالة بالعربية: رحلة أولها صدمة وآخرها اعتزاز

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות