לא יהיה חופש לפלסטין בלי חופש לנשים הפלסטיניות

מיסאא ארשיד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תקיפה מינית:אין מולדת חופשית בלי נשים חופשיות, הרם את קולך בראש חוצות נגד המטרידים והתוקפים ונגד השותפים לפשעים
תקיפה מינית: אין מולדת חופשית בלי נשים חופשיות, גברים פלסטינים תרימו את קולכם נגד המטרידים והתוקפים ונגד השותפים לפשעיםצילום: àåøï æéå
מיסאא ארשיד

للمقالة بالعربية: قضايا التحرش وهو الإثباتات

בכל פעם שנחשף ברבים שגבר כלשהו הטריד מינית, מיד קמים אנשים להגנתו. ברחבי המרחב הווירטואלי אנשים זועקים, "היכן הראיות?" ועולה הדרישה לפרסם את עדותן של הנפגעות. אם מדובר באדם מוכר – פעיל באחת המפלגות, מנהל של ארגון חברתי, מוזיקאי או דמות מוכרת בחיי הלילה – יגיבו התומכים בזהירות רבה. הם יטענו שהם חרדים לאמת ולא רוצים שאדם ייפגע על לא עוול בכפו.

לעתים הייתי רוצה להיות המורה שלהם בתיכון, בשיעור "חירויות ואזרחות". הייתי עובדת קשה כדי שאף גבר לא ייכשל בבחינה בדמוקרטיה, וכך יגדל מספרם של המגינים על השוויון ועל זכויות הפרט. אם הייתי משוטטת ברחובות השכונה בטח הייתי רואה את חוסיין בסינר שעליו רקום "מזל טוב לחינה", מנקה את חלונות ביתו.

ובחזרה למציאות: אני כותבת את הדברים הללו כדי לומר לכם, גברים יקרים, שאנחנו, הנשים ("הבנות", כפי שאתם קוראים לנו כדי להקטין אותנו גם כשאנחנו בנות יותר משלושים), כותבות את העדויות שלנו על הקירות במרחק בטוח מעיניכם, שתמיד יביטו בנו בפקפוק אם לא בזלזול. שם, היכן שאתם אינכם נמצאים, נפתחים הפצעים במלואם; אנחנו מקשיבות למרווחים במשפטים המקוטעים בגלל הטראומה. אנחנו שופכות את העדויות על כל הפרטים, עד שהן מתמזגות לסיפור אחד: במקום שבו אין שוויון בין המינים, רווחות ביחס ישר הטרדות מיניות נגד נשים. כל אחת מאתנו נפלה קורבן להטרדה מינית – מילולית ופיזית – ואחת מכל חמש נשים גם נאנסה.

אנחנו מוותרות מראש על הפרשנות שלכם, שנובעת מדעות קדומות. אנחנו יכולות לקבץ את שמותיהם של הפוגעים והמטרידים – אנחנו יודעות אותם בעל־פה. מדהים לראות כמה הרשימה ארוכה: פוליטיקאים, מנהלים, משפטנים, רופאים, רוקחים, רואי חשבון וסתם גברים בלי תואר מקצועי מיוחד.

אנחנו לא סומכות עליכם. אנחנו מתפוצצות מכעס ומתכננות איך נמרוד נגד המערכות שלכם, המבוססות על הקטנה וניצול שלנו, על הצרת המרחב שלנו ועל איום מתמיד על גופנו ועל ביטחוננו. זה נכון לבתים שלנו, למקומות העבודה, לבתי הקפה שלנו, חופי הים שלנו, לתחבורה הציבורית שלנו ולמפלגות שלנו.

אם תשמעו אישה זועקת "מטריד מינית", דעו לכם שקרוב לוודאי שהיא לא פנתה למערכת המשפט כדי שלא יפקפקו בדבריה. אנחנו לא מבקשות את הצדק שלכם כי אנחנו לא סומכות עליכם. איך נסמוך על גברים שבמקרים רבים הם עצמם מטרידים?

לפעמים אני מייחלת שתהיה לי רבע מהיהירות שלכם – אתם, שבמקרה הטוב משחררים ברשתות החברתיות הצהרה מעורפלת נגד הטרדות מיניות. לעתים טמון בהצהרה גם איום, כשאתם משחקים את תפקיד השופט ומחפשים ראיות, אחרת לא תאמינו.

אתם, שטוענים לשותפות במאבק לשוויון בין המינים, מאכזבים. בשם אלוהים, האם שמעתם על קבוצה אחרת זולתנו, הנשים, שלאורך כל ההיסטוריה הייתה כה חשופה לאלימות, שנאה, שעבוד והשמדה מידיה של קבוצה אחרת – הזכרים – ומעולם לא השיבה להם כגמולם?

שוו בנפשכם את  העבר שתיארתי לכם עם קצת תיקונים : הזמנה פומבית למאבק שיוביל "התא למאבק בטרור מגדרי" בתוך "וועדת המעקב לענייני הפלסטינים בשטחי 48' הכבושים". חברי התא יתאספו בכניסה לשכונה ויצעדו לעבר ביתו של חבר הלשכה הפוליטית בדרישה שיתפטר, משום שרמז רמיזות מיניות לחברתו למפלגה במהלך דיון פוליטי שנגע להפיכה בסוריה וכתב לה שהיא תימכר בזול בשוק השפחות של דאעש.

אני שואפת לעולם טוב יותר, שבו יהיה מרחב ציבורי בטוח ללא תקיפות והטרדות מיניות. ואין כאן פשרות פוליטיות, תרבותיות או לאומיות – אני לא יכולה לראות את פלסטין חופשית בלי שיהיה חופש לנשים. או ששני הדברים יתקיימו יחד או שאנחנו, הנשים, נמשיך במאבק שלנו נגד מנגנוני הדיכוי המופעלים עלינו. אלו המהפכות האמתיות!

זוהי קריאה לתיקון היסטורי: ראשית, יש להכיר באחריותם של הגברים לדיכוי הנשים ולרדיפתן, דבר שאפשר לגברים לשמור על עליונותם, על חשבוננו. הגברים חייבים לוותר על הפריבילגיות שלהם. שנית, על הגברים לא לוותר על לנקוט בצעדים נגד המטרידים מינית. זה מרכיב מרכזי בלקיחת אחריות, עשיית צדק והשבת הכבוד לנשים.

גברים יקרים, אתם הם אלה שנדרשים להוכיח יום יום את נאמנותכם לערכי החירות והשוויון, כלפי העולם וכלפי הנשים. אם מעדת ושגית – אל תתווכח. קח אחריות בפומבי ושנה את דרכיך. במידת הצורך – הסגר עצמך למשטרה, כי אין די בהתנצלות פני עצמה, בלי משפט ועונש.

היום ובכל יום, שאל את עמיתותיך לעבודה, את אחיותיך, את חברותיך, את אמך ואת הדייט שיושבת אתך ליד הבר – מה הן חושבות על המעשים, המלים, והרמיזות. קח את הזמן ודבר עם הגברים סביבך על יצירת מרחב בטוח לנשים שאתם בקשר עמן. הרי ידוע שיותר מ־85% מהתקיפות וההטרדות נעשות על ידי אנשים מהמעגלים הקרובים לנשים. זה עלול להיות גם אתה. הצטרף לארגונים שעוסקים בהעלאת המודעות ונאבקים נגד הטרדות ותקיפות מיניות. האחריות מוטלת גם על כתפיך. אם תשמע על מטריד או תוקפן – דרוש ממנו לתת את הדין או להוכיח את חפותו, לא מהקורבן. בכל פעם שאתה פונה לאישה ודורש ממנה ראיות, בפועל אתה משחרר את המטריד מאחריות.

מכיוון שאין מולדת חופשית בלי נשים חופשיות, הרם את קולך בראש חוצות נגד המטרידים והתוקפים ונגד השותפים לפשעים אלה עד שיבואו על עונשם. ויש דרכים להעניש – כלכליות, חברתיות ומשפטיות. אסור לשכוח: בכל מקום שבו אין שוויון בין המינים, רווחות ביחס ישר ההטרדות המיניות נגד נשים.

הכותבת עורכת דין פלסטינית בעלת תואר שני בלימודי מגדר, פעילה חברתית ופוליטית

للمقالة بالعربية: قضايا التحرش وهو الإثباتات

קרידט: אתר פוסחה (فسحة)-אתר פלסטני תרבותי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ