אין די במשטרה

אלימות בחברה הערבית
עולא נג'מי-יוסף ורות לוין-חן

للمقالة بالعربية: الشرطة لا تكفي

אחרי יותר מחודש של מחאה נרחבת של הציבור הערבי, נראה שמקבלי ההחלטות הבינו  שחייבים לנקוט בצעדים כדי לעצור את מכת האלימות ביישובים הערביים והמעורבים. כך למשל, בשבועות האחרונים המשטרה תגברה את כוחותיה בחלק מהיישובים הערביים, ובאחד מהם היא פשטה על תחנת סמים שפועלת ביישוב שנים באין מפריע. זוהי פעולה מבורכת, כמובן, אבל התוצאה פחות טובה: עשרות נרקומנים מסתובבים כעת ביישוב ומטילים אימה על העוברים ושבים בחיפוש אחר מנת הסם הבאה שלהם.

אפשר לשאול איפה היו הגורמים שאמורים לטפל במכורים. התשובה העצובה היא, שלמרות מספרם הגדול של המכורים לאלכוהול ולסמים באותו יישוב, לא פועלת בו יחידה לטיפול בהתמכרויות. לכן סגירת תחנת הסמים גרמה, שלא במתכוון, להמשך הפגיעה בביטחונם האישי של תושבי היישוב. 

אין כוונה לזלזל בפעולות שנוקטת המשטרה, להפך. לא מזמן נפגש השר לביטחון פנים גלעד ארדן, עם נציגי הציבור הערבי והמשטרה הגבירה את האכיפה והודיעה על מבצע נוסף להחזרת נשק בתמורה לאי הפללה. באחרונה הוכרז על צעד נוסף חשוב: משרד ראש הממשלה הודיע כי יוקם צוות למיגור האלימות בראשות ממלא מקום מנכ"ל המשרד. 

ההחלטה הזאת משקפת הכרה של ראש הממשלה בכך שהאלימות איננה רק בעיה של שיטור ואכיפה, אלא היא תוצאה של הזנחה ארוכת שנים של החברה הערבית מצד רשויות השלטון, בכל תחומי החיים. ההזנחה הזאת מתבטאת בין היתר, במחסור באפשרויות תעסוקה, בהיעדר נגישות להון ולאשראי ובמחסור בקרקעות ובדיור. ההזנחה ניכרת גם בהיצע לא מספק של פעילות פנאי לילדים ולבני נוער, בהיעדר תוכניות חינוכיות למאבק באלימות בבתי הספר הערביים, ובכך שמוסדות המדינה מדירים רגליהם מהיישובים הערביים. רשימה חלקית. כל אלה הם גורמי עומק לאלימות ולפשיעה, אשר האזרחים מנסים להוקיע ולהדוף.

אבל האזרחים, נכונים ככל שיהיו להיאבק באלימות, לא יכולים לעשות זאת לבדם. וגם המשרד לביטחון פנים והמשטרה לא יוכלו למגר בעצמם את התופעות הללו. למשטרת ישראל עוד יש דרך ארוכה לעבור עד שתיתפש ככתובת לגיטימית בחברה הערבית. עליה להילחם עד חורמה בארגוני הפשע, לערוך מבצעים לתפיסת נשק בלתי חוקי, לאסוף ראיות שישמשו לפיענוח פשעים ולהבאת העבריינים לדין ובאופן כללי – לעשות כל שניתן כדי לאפשר לאזרחים ערבים לחיות בביטחון.

אבל כדי לשנות את המגמה ברחוב הערבי, נדרשת התגייסות של כל משרדי הממשלה ורשויות המדינה – כל אותם גופים שעד היום העניקו שירותים פחות טובים לאזרחים הערבים מאלה שקיבלו האזרחים היהודים. 

רק כך, כשסוגרים תחנת סמים יהיו במקום אנשי מקצוע שיסייעו למכורים ולתושבים. כלומר, דרוש פתרון מערכתי כולל. ההחלטה להקים צוות בין-משרדי בראשות ממלא-מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, היא צעד ראשון והכרחי בפתרון הבעיה, אבל זה לא מספיק. עד כה לא מונו נציגים מכל משרדי הממשלה הרלוונטיים, ובלי זה, אין מה לצפות למענה הולם לפערים בכל תחומי החיים של האזרחים הערבים – מה שגורם, כאמור, להתגברות האלימות והפשיעה.

יתר על כן, כדי שהתוכנית תצליח על החברה הערבית להיות שותפה בתכנונה, בהובלתה ובביצועה. כפי שמראה המחאה בחודשים האחרונים, האזרחים הערבים נכונים להירתם למאבק וחשוב שיהיה לחברה הערבית ייצוג הולם בצוות. גם ארגוני החברה האזרחית צריכים להמשיך ולשלב ידיים במהלך ולתרום מהידע הרב שצברו במשך שנות פעילותם.

כדאי גם לזכור כי ללא תקציב הולם שום דבר לא ישתנה בשטח. ישנן דוגמאות למכביר של החלטות ממשלתיות ותוכניות שנגנזו. אחת מהן היא התוכנית למאבק באלימות נגד נשים אשר מוזכרת מדי פעם בתקופה האחרונה, שנקברה בהיעדר תקציב ייעודי. 

כדי לעצור את הכרוניקה המדממת של האלימות בחברה הערבית, אין די בהצהרות והודעות לעיתונות, שיישכחו ברגע שתוקם ממשלה חדשה. כל ממשלה שתוקם חייבת להמשיך את התהליך החשוב הזה, בשילוב נציגי כל משרדי הממשלה ומנהיגות החברה הערבית. ההכרה בחומרת הבעיה, המתבטאת בהקמת צוות במשרד רוה"מ למיגור האלימות, היא צעד מבורך בכיוון הנכון – אבל רק אם היא תבוצע כהלכה היא תביא לשינוי.

הכותבות מנהלות שותפות של מיזם "קהילות בטוחות" בעמותת יוזמות אברהם

للمقالة بالعربية: الشرطة لا تكفي

תגובות