האביב הערבי – בכל הארץ נשמעו אותן סיסמאות

אנדריה קרוגמן
אנדריה קרוגמן

للمقالة بالعربية: الربيع العربي لم يمت - هذا الربيع لن ينتهي

האינטלקטואל הלבנוני אליאס חורי מאמין שיש סיכוי למהפכה תרבותית – אלה דברים שהוא אמר בראיון לסוכנות החדשות הקתולית, KNA

אתה עוקב אחר החברה הלבנונית זמן רב – הופתעת מההתפתחויות האחרונות בלבנון?

"ההתפתחויות האחרונות בלבנון הפתיעו אותי משתי בחינות", אומר אליאס חורי, שמצוי במה שקורה בחברה הלבנונית. "ראשית, הייתי מופתע שההתקוממות לא קרתה עוד קודם כי המצב החברתי והכלכלי נעשה בלתי נסבל בשנים האחרונות. אבל במדינה הזאת יש הרבה מכשולים להתקוממות כזאת. לכן הופתעתי כשהיא קרתה. מפליא שאנשים חצו גבולות של דת ומחוזות מדינה. איש לא העלה בדעתו שדרום לבנון תקום נגד הכוח השולט של אמל וחיזבאללה. איש לא ציפה שטריפולי, שנתונה זמן רב תחת שליטה איסלאמית תקיפה, תהיה למוקד המהפכה. ומה שאולי מפתיע יותר מכל, זה שבכל רחבי הארץ נשמעו אותן סיסמאות".

איזו חשיבות אתה מייחס לכך?

"ראשית, ההתקוממות הזאת הובילה לקשר בין האינטלקטואלים להמוני העם העניים. אנחנו ניצבים לפני אפשרות של מהפכה תרבותית אמיתית, הודות לתפקיד של הנשים – בעיקר נשים צעירות – שלקחו על עצמן את הנהגת ההתקוממות של הדור הצעיר החדש, והן פועלות מתוך הכרה שאפשר להתגבר על הפלגָנוּת הדתית.

"לבנון היתה בת ערובה בידיהם של מנהיגי הסיעות הדתיות – דיקטטורים קטנים. בלי הכסף שממשלת הגנבים גזלה, התלות הפטרונית בהם לא היתה מתאפשרת. עכשיו נגמר הכסף ולראשונה מזה זמן רב שאנחנו מרגישים שאנחנו אומה".

אפשרות של מהפכה?

"כן. השיטה הקיימת עושה הכל כדי למנוע אותה. ראינו זאת במתקפות על המפגינים. התוקפים באו עם סיסמאות שיעיות. אחרי ההתפטרות של הממשלה השמיעה גם מפלגתו של ראש הממשלה חרירי סיסמאות סוניות ברחובות, בניסיון להישאר בשלטון. מישל עאון ויורשו ג'ובראן באסיל, מהווים את הסכנה הגדולה ביותר. המחשבה על אובדן השליטה עלולה לדחוק אותם לטירוף אכזרי".

המחאה תימשך?

"אנשים זקוקים לזמן להתאושש. הם מחכים לראות אם תקום ממשלה חדשה שתיענה לתביעותיהם. אני מאמין שההתקוממות תשוב ותתלקח כי אני לא חושב שהמערכת הפוליטית הנוכחית מסוגלת לחולל שינוי. ועדיין לא איבדנו את המומנטום. עם זאת, עלינו ללמוד מן השגיאות של האביב הערבי: להתנהל  בדרכי שלום – אסור לנו לקחת נשק בידיים. עלינו לתת לאחרים הזדמנות בלי לאבד את השליטה. אמנם דברים יכולים להשתנות במהירות כשהצד השני נוקט באלימות, אבל אנחנו לא ניפול למלכודת הזאת. למדנו את השיעור שלנו.

וההתקוממות שוחרת השלום הזאת תעבור למדינות אחרות כמו באביב הערבי?

"האביב הערבי לא מת – זה גל חדש שלו. הוא החל בסודאן ובאלג'יריה וכעת הוא מגיע ללבנון ולעיראק. האביב הזה לא יסתיים. העולם הערבי ייצא מזה רק כשינהיג משטר דמוקרטי.

אבל במחאות בסודאן ובעיראק הוא קורבנות בנפש...

"במחאות בסודאן ובעיראק היו קורבנות מפני שכוחות הביטחון נקטו באלימות, אבל  המפגינים לא הגיבו באלימות. בלבנון יש מצב מיוחד: מפקדי הצבא הגיבו בחוכמה רבה, ובניגוד להוראות של ראש הממשלה לא השתמשו בנשק נגד המפגינים. גם הצבא השני של לבנון, החיזבאללה, נוהג בזהירות. הוא נהג אמנם באלימות אבל לא השתמש בנשק. אחרת היה קורה כאן מה שקורה בסוריה".

איך לדעתך יתייחסו הפלסטינים להתקוממות בלבנון?

"מנקודת ראות רציונלית, גם בשטחים הפלסטיניים מתקרב מרד נגד שני הכוחות, עזה ורמאללה, שמהווים כיום את המכשול העיקרי במאבק נגד הכיבוש הישראלי, ושניהם מושחתים מאוד".

בכתביך אתה עוסק באחר כראי של העצמי. האם האחדות של המפגינים מחזירה ללבנון את הראי הזה שהלך לאיבוד בעקבות הניכור לאחר מלחמת האזרחים?

"סיומה של מלחמת האזרחים גרר מערכת של מעין מלחמת אזרחים מתמשכת; מי ששולט הם הגנרלים והמאפְיה. הם חייבים להחזיק אותנו כל הזמן במצב של כמעט-מלחמת-אזרחים כדי שיוכלו לתחזק את השיטה. מה שקורה כעת ברחובות זאת הצהרה שמלחמת האזרחים הסתיימה ואם ההתקוממות תצליח, כך יהיה.

"החילוניות שהייתה עד כה עניינם של האינטלקטואלים, נעשית פופולרית כעת. אין פירוש הדבר שהולכים לפגוע במיגוון. דת, כל עוד היא מגבילה את עצמה לספֵרה הדתית, מציעה דברים יפים. האזור הזה הוא מקום הולדתן של שלוש הדתות המונותיאיסטיות ומורשתן הרוחנית, העמוקה, מעשירה אותנו. זאת, כל עוד לא מנצלים אותן כפי שקורה עכשיו, ככלי פוליטי בידיים של המאפיה".

הכותבת עיתונאית בסוכנות החדשות הקתולית, KNA

תרגום מגרמנית לעברית -דפנה עמית

للمقالة بالعربية: الربيع العربي لم يمت - هذا الربيع لن ينتهي

תגובות