לכו לגורלכם כגיבורים זקופי קומה

מרזוק אל חלבי
מרזוק אל חלבי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בתמונה ביבי נתניהו
גזענות: לא עוד הבלגה ממקום קורבני על ההסתה, צריך מרי אזרחיצילום: מגד גוזני
מרזוק אל חלבי
מרזוק אל חלבי

للمقالة بالعربية: ردوا الصاع صاعين

כמה פעמים צריך הפלסטיני אזרח ישראל לשאול את היהודים סביבו, "ומה היה קורה אם ראש ממשלה באירופה היה אומר על היהודים בארצו מה שנתניהו אומר על האזרחים הערבים בישראל ועל נציגיהם שנבחרו באותן בחירות שבהן נבחר נתניהו עצמו?" כמה פעמים עוד צריך לשאול את השאלה הזאת כדי שיהודים יזדעזעו, ויגידו איזו מלה שתעשה טוב על הלב, שתשאיר נצנוץ, ולו רפה, של תקווה?

בית המשפט העליון, בסדרה של פסקי דין הרחיב את גבולות שיח השנאה, אולם הימין הלאומני, בראשות נתניהו, עבר כל גבול. זה בלתי נסבל ובלתי אפשרי מבחינתם של נציגי הציבור הערבי והאזרחים הערבים בכלל. גם הגרועים באנטישמים כיום אינם מעזים לעשות ליהודים את מה שנתניהו והימין הלאומני עושים לערבים.

הסתה כזה זדונית ופרועה עוד לא נראתה בפוליטיקה הישראלית. מה גם, שהמיינסטרים הפוליטי-המשפטי בישראל ביטא תמיד עמדה ברורה נגד ההסתה והדה-הומניזציה של המיעוט הערבי הפלסטיני. הערבים בישראל חשו שיש תמיד רשת ביטחון המגנה עליהם ולא מאפשרת להתיר את דמם ולהפקירם לעלילות דם מסוכנות כאלה שנתניהו מפריח לחלל הפוליטי ציבורי בישראל. 

ומדאיגה עוד יותר העובדה שמכל אלה הטוענים לכתר ומציעים את עצמם כחלופה לממשלת הימין הלאומנית, אף אחד לא יוצא חוצץ נגד ההסתה. איש אינו מעז לצאת להגנתה של קבוצת אזרחים משמעותית, ולו על בסיס תפישה טריוויאלית של מדינה ואזרחות. גם אם זה היה קורה בסתם פגישה אקראית של נוסעים באותה ספינה, קשה היה להישאר אדישים להתנכלות נבזית לקבוצה של אנשים על הסיפון. וכאן מדובר באוכלוסייה ילידית שחייה כאן בפלסטין ההיסטורית מימים ימימה, ודאי לפני שהגיעה משפחתו של ראש הממשלה היוצא.

לא מיותר להזכיר כי האיש מבלפור זולל גלידה משובחת והוא ומשפחתו נהנים מחיי מותרות שממומנים בכספי משלם המסים. גם משלמי המסים שאיימן עודה ומנצור עבאס מייצגים. כספי המסים שאנחנו משלמים מגיעים לאלה שמייצגים את הימין הלאומני, שמנסה להוציא את הפלסטינים לפחות מהפוליטיקה בישראל – כל עוד הוא אינו מצליח להוציאם מהמרחב בטרנספר כפי שיש כאלה שהיו רוצים. 

על המנהיגים הערבים בארץ לאמץ קו נצי בהתמודדות עם הלאומנות של ראש הממשלה היוצא וצאן מרעיתו, עם הגזענות וההסתה ועלילות הדם. לא עוד הבלגה מעמדה של קורבנות חסרי ישע. זה כבר לא משעשע. אני מציע לקחת את הדברים ברצינות ולחשוב על דרכים אקטיביות למרי אזרחי, עד כדי הימנעות מתשלום מסים.

יש להתלונן במשטרה נגד ראש הממשלה היוצא ולהקת המסיתים, על כל דבר הסתה. זה בניגוד לחוק ואם המשטרה לא תפעל יש לעתור לבג"ץ, לפחות כדי לעורר דיון ציבורי. צריך לפנות לפורומים בינלאומיים שישראל חברה בהם, ולהגיש תלונות. יש לפנות למוסדות האיחוד האירופי, שיתערבו ושיידעו דבר או שניים אודות הגזענות והלאומנות החשוכה של נתניהו המתבכיין ומנסה לשוות לעצמו דימוי של מגן היהודים הנרדפים, ומנהיגה של הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

אפשר לפנות לנציגויות הזרות בארץ ולספר על מסע הסתה שבראשו עומד ראש הממשלה היוצא. לא להיבהל מהשוואות בין אנטישמיות לבין הסתה גזענית והתנכלות הימין הלאומני לערבים אזרחי המדינה. לא לחסוך בתיאור הימים שקדמו לרצח רבין, שהיו טעונים הסתה פרועה ודברי בלע נגד האיש שהוביל תהליך של משא ומתן והסכמים חשובים בדרך להסדר.

אני סבור שנציגי הציבור הפלסטיני בישראל חייבים לשבור את הכלים ולשנות את כללי המשחק כדי שייקחו אותם בחשבון. הם צריכים לתבוע את עלבונם ולא רק מהממשלה והעומד בראשה, אלא מהחברה היהודית בכלל ואף מהעם היהודי לרבות הקהילה היהודית בצפון אמריקה, שממשיכה להגן על ישראל בכול פורום ובכל מצב.

ואם יוצאים למאבק כזה – אז בשום פנים לא מעמדה של קורבן חסר ישע אלא בקומה זקופה, מעמדה של מי שמוכן להיאבק ויהי מה. מאבק כזה ייתן תקווה לא רק לציבור הערבי אלא גם לחלקים רחבים בציבור היהודי. מה לעשות, תמיד המדוכא יישא באחריות לשחרר את עצמו וגם את המדכא שלו.

ולכל יהודי שירים גבה בסוף מאמר זה, אני אזכיר: מה היה קורה אם ראש ממשלת צרפת למשל, היה מעליל על יהודי צרפת את מה שנתניהו מעליל על הפלסטינים בישראל?  

للمقالة بالعربية: ردوا الصاع صاعين

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ