התקיפה של טיבי ברמת השרון זה כלום לעומת תקיפתו באולפן

סונדוס סאלח
חבר הכנסת אחמד טיבי
סונדוס סאלח

للمقالة بالعربية: اعتداء رينا ماتسلياح

חבר הכנסת ד"ר אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) השתתף בשבת באירוע "שבתרבות״ ברמת השרון. עוד לפני תחילת האירוע הוא הותקף על ידי מפגינים ימנים קיצוניים, שניסו למנוע ממנו להיכנס לאולם, היכו אותו במקלות הדגלים שנשאו, והשליכו חול לעברו.

זאת לא הפעם הראשונה שח"כ טיבי מותקף על ידי קיצונים, וכנראה זאת גם לא הפעם האחרונה. לפני שש שנים מפגין בבאר שבע שפך עליו תה רותח, ועוד קודם לכן הוא הותקף והושפל בעת דיון פוליטי באוניברסיטת בר אילן. זאת בנוסף להתקפות עליו ועל חברי הכנסת הערבים בהפגנות בהן הם משתתפים, ובפרט בשבועות האחרונים, בעקבות דברי הסתה של ראש הממשלה היוצא נגד ההנהגה הערבית בכלל, וח"כ טיבי בפרט. 

אחרי האירוע בשבתרבות הוזמן טיבי לדבר על התקיפה אצל רינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 12. הוא לא יכול היה לצפות שהוא ניצב בפני תקיפה נוספת, קיצונית אף יותר מהקודמת. נראה כי מצליח התכוננה לתסריט פוגעני. במקום לדבר על התקיפה עצמה, אולי להביע אמפתיה למותקף, מצליח תקפה את טיבי בשאלות פרובוקטיביות מתנשאות כמו: "אתה מבין למה הם צועקים שאתה תומך במחבלים?" ובמשתמע: "עליך להתחשב ברגשותיהם כי הם צודקים". כאילו הוא אשם בכך שהוא מתנגד לכיבוש ועליו לשאת באחריות.

הופעתם של דוברים ערבים בתקשורת חשובה מאוד בעיניי על מנת להעביר תמונה ברורה של המציאות שלנו, ללא העיוותים שהתקשורת הישראלית רגילה להציג. טיבי, דובר מנוסה ומתוחכם, ניסה לתת למצליח סולם כדי שתוכל לרדת מהעץ הגבוה (הקיצוני) שטיפסה עליו בשאלותיה, האשמותיה והצהרותיה היהירות כלפי הנהגת החברה הערבית בכלל וכלפי טיבי בפרט.

הוא שאל, "האם את מנסה להצדיק את ההתקפות שלהם נגדי?", אך ניסיונותיו כשלו ומצליח המשיכה להיאחז בעמדה שתומכת בתקיפה הברברית או למצער מצדיקה אותה. היא ענתה, "אני רק מנסה להסביר את ההתנהגות שלהם". כאילו יש למתקפה כזאת סיבה שאפשר לקבל. טיבי ענה בשאלה: "האם היית שואלת מרואיינת שעברה אונס אם היא הייתה לבושה באופן פרובוקטיבי?"

ח"כ טיבי השתדל להציב מראה מול מצליח שאיבדה את המצפן העיתונאי ושאלה שאלות מלאות בדעות קדומות. היא נפלה לפח מקצועי, אנושי ופוליטי, ונראתה נואשת. המפלט היחיד שהיה לה היה של התפרצות זעם חדשה על עצם ההשוואה. בכך ביקשה מצליח לתפוס שתי ציפורים במכה אחת: גם לזכות בתואר של פמיניסטית דגולה וגם לתמוך בקיצונים ולזכות אותם מאשמת התקיפה.

רינה מצליח היא דוגמה לעיתונאים קיצונים המניחים בצד את מקצועיותם לטובת ליבוי שנאה, גם ברשתות החברתיות. נראה כי מצליח מושפעת מנתניהו, שזוכה לתמיכה רחבה בחוגי הימין הקיצוני בישראל, במיוחד בדה-לגיטימציה שהוא עושה לחברי הכנסת הערבים.

ואם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר? הקיצוניות הגואה והרמה העיתונאית הירודה אינן אלא תרגום של ההסתה המתמדת מצד ראש הממשלה היוצא ומנהיגים אחרים במערכת הפוליטית הימנית בישראל. זהו גם שיקוף של חוקים גזעניים כדוגמת חוק הלאום, שהפך את החברה הערבית וחבריה לאזרחים בעלי מעמד נמוך מזה של היהודים במדינה.

אפשר בהחלט לטפל בתקיפה של הקיצונים את טיבי ברמת השרון, באמצעות העלאת המודעות הפוליטית והחברתית תוך המשך קיומם של כינוסים פוליטיים הן בחברה היהודית והן בחברה הערבית. התקפה ברוטלית כמו זו של של רינה מצליח יש לעקור ממסכי הטלוויזיה כיוון שהיא מהווה איום ישיר על החברה כולה. היא נכנסת אל בתיהם של כל האזרחים ומפזרת שם את הרעל הזה.

מה שאירע עם אחמד טיבי מחדד את חשיבותן של פלטפורמות תקשורת ערביות, שיעסקו בנושאים הערביים והפלסטיניים, פוליטיים ושאינם פוליטיים, בהגינות ובמקצועיות. בתוך ישראל יש להקפיד גם על הופעה בכל אמצעי התקשורת בעברית כדי להגן על הסיפור האמיתי, לנוכח כל הפרדוקסים שהחברה הערבית הפלסטינית במדינת ישראל חיה בתוכם.

אין לי אלא לחלוק כבוד להופעתו של ח"כ טיבי, שהוכיח את ניסיונו ואת מומחיותו באמנות ההופעה בתקשורת, ושלח מסר ברור, עוצמתי ובלתי מתפשר. כך אנו רוצים את מנהיגיו. 

הכותבת פעילה פוליטית- חברתית, תע"ל

للمقالة بالعربية: اعتداء رينا ماتسلياح

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות