גדעון סער? נו באמת

סאמי אל-עלי צרובה
סאמי אל-עלי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גדעון סער
הסתה: סער שונה מנתניהו?, בהחלט הוא מסית בסטיילצילום: מגד גוזני
סאמי אל-עלי צרובה
סאמי אל-עלי

للمقالة بالعربية: جدعون ساعر؟ يلا عاد

המרד שמנהל ח"כ גדעון סער נגד ראש מפלגתו (הליכוד) בנימין נתניהו, תופס ממדים חדשים מיום ליום. כבר כמה זמן השר לשעבר, שפרש מהחיים הפוליטיים לפני מספר שנים, קורא לחולל שינוי בליכוד ומנסה למצב את עצמו כמנהיג הבא.

מצד אחד, לפי מה שדווח, סער חתם על החזרת המנדט להרכבת הממשלה לידיו של נתניהו. מצד אחר, בד בבד עם החתימה הוא אמר שלדעתו אין סיכוי שהאיש בכלל יצליח להרכיב ממשלה. ומה הלאה? מבחינתו, כך נראה, הוא איש השעה. הוא האיש שיציל מהתמוטטות לא רק את מפלגתו ואת שלטון הימין אלא את מדינת ישראל בכלל.

מכיוון שכך, מתבקש לשאול במה שונה הטוען לכתר מזה שמחזיק בו כעת. סער אולי לא נחשד בשחיתות כמו נתניהו אבל בצד האידיאולוגי ובהתנהלות הפוליטית יש ביניהם מכנה משותף די רחב. סער אף פעם לא ממש התנגד למדיניות השנאה והפילוג של יו"ר מפלגתו. זאת ועוד: עד כה הוא לא אמר דברים ברורים על "סימון" חלקים בציבור הישראלי כבוגדים או בעניין ההסתה כלפי חלקם, ודאי הערבים שבהם.

סער אולי נראה מעודן ומעונב יותר מנתניהו אבל הוא תומך בכיבוש בדיוק כמותו ולא מניד עפעף לנוכח מה ש"מפעל" ההתנחלויות יצר לאורך השנים. בסופו של דבר, מי שמתעמק בהשקפת עולמו מוצא איש ימין מובהק שניצב בלב ליבו של הקונצנזוס הלאומי, אולי גם המתנחלי.

בראיון לכאן רשת ב' בחודש יולי אמר סער: "בנייה לא חוקית פלסטינית משתוללת בשטח C עם מימון אירופאי. המטרה של אותה בנייה היא לנסות לחנוק את ההתנחלויות ולהשתלט על שטח, וצריך להיאבק על זה". עוד הוא אמר כי "הפלסטינים מתנהלים בסרבנות טוטלית. אין מה לרכך אותם, צריך להיאבק בהם על השטח".

מי שאלה הן עמדותיו, מן הסתם לא יתפשר על הגדרת המדינה כיהודית וייתכן מאוד שגם יניח לעצמו לשחק במושג "דמוקרטית". חשוב לזכור כי במסגרת הקרב שסער מנהל כעת בתוך הבית המפלגתי שלו, הוא לא נלחם לשינוי המצב בחברה ובמדינה – מטרתו המוצהרת אינה אלא חילופי גברי בבלפור.

נכון, אפשר לומר דברים דומים על בני גנץ ואף להפליג בפרשנויות בנושא (לצורך העניין מספיק לבחון את צעדיו במהלך ניסיונו השני להרכיב ממשלה). ואולם סער, ולא גנץ, הוא יוצא חלציה של הליכוד, שהמצב העגום שישראל תקועה בו נכון לעכשיו, הוא פרי המדיניות שלה כמפלגת שלטון.

השורה התחתונה היא, שסער הוא עוד מאותו הדבר, ואולי גרוע מזה, כי את נתניהו והשטיקים שלו כולם כבר מכירים. מה שבאמת דרוש לנו הוא אלטרנטיבה אמיצה שתכונן משטר דמוקרטי, תבטיח שוויון וצדק בארץ הזאת, ותסיים את עוול הכיבוש שבא על חשבון עם שלם וממילא מסכן את ביטחון אזרחי הארץ, ערבים כיהודים. מאסנו בשחקנים מחליפים מאותה קבוצה.

הכותב יועץ אסטרטגי, פוליטי ופרלמנטרי, עיתונאי ואיש- תקשורת עצמאי

للمقالة بالعربية: جدعون ساعر؟ يلا عاد

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ