באקה אלגרבייה – מקום לתקווה

חנין מג'אדלה
חנין מג'אדלה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
באקה אל גרבייה
בחירות: נוצר מצב חדש בבאקה הבחירות הן לתושבים, לא למשפחה צילום: תומר אפלבאום
חנין מג'אדלה
חנין מג'אדלה

للمقالة بالعربية: باقة الغربية - تبعث الأمل 

סביר להניח שרובכם לא שמעתם על הבחירות בבאקה אלגרבייה. אז שתדעו – היו בחירות והייתה מערכת בחירות מעניינת. ייתכן שבעיר באקה אלגרבייה נקבע שיא גינס חדש: כל צעיר בן 18 הספיק להיות בקלפי ארבע פעמים השנה: שתיים לכנסת ושתיים לראשות העיר.

למה מה שקרה בבאקה אמור לעניין אתכם אתם שואלים? כי מערכת הבחירות שם יכולה ללמד שיעור באחריות, ערבות הדדית וכבוד. זה רלבנטי במיוחד לנוכח התזמון – במקביל לבחירות לכנסת.

בסיבוב הראשון (שלא הוכרע) היו שמונה מועמדים, כולם גברים לצערי. טווח הגילאים הרחב נע – מ-30 ומשהו עד 70 ומשהו – נתן תחושה שיש מקום לכולם. למעט נשים אמנם, אבל לראשונה בהיסטוריה של העיר, התקיימו חוגי נשים מכל הקשת הפוליטית ומכל הגילים: מבנות 17 עד בנות 60, שכולן פועלות לקידום הרווחה והחינוך בעיר. החוגים הללו מוכרים ומוצהרים – אין זו פעילות מתחת לרדאר, ולמרות שעוד ארוכה הדרך עד שנראה אישה בראש העיר, לנשים בבאקה היה חלק חשוב בהובלת המערכת, והשיח המגדרי היה נוכח. היו גם נשים שהבטיחו לרוץ בבחירות הבאות.

עד כחודשיים לפני הבחירות רוב הנשים לא הכירו זו את זו. אך הכמיהה לעשייה ולשותפות נשית פעלה כמגנט וחיברה ביניהן דרך קשרים אישיים, מדיה חברתית ועשייה חברתית בשנים האחרונות. הן (גילוי נאות: אני אחת מהן) פעלו מתוך אמונה שלמה שהן אחראיות לעתיד ומביאות תקווה לבאקה ולחברה הערבית.

נפגשנו פעם בשבוע או יותר, והקמנו קבוצה לעשייה ולחשיבה אסטרטגית, שדיברה על הנשים כתושבות ושותפות בבחירות. הגבנו לפרסומים ולנאומים והבאנו את ההיבט המגדרי. נשים ראו את העיר אחרת. ביקשנו להבהיר מה הנשים רוצות לקדם בעיר, תוך מתן הצעות מפורטות, ועמדנו בקשרים עם המועמדים.

לצד ההתארגנות הנשית, ניצוץ אחר של תקווה היה, בפנייתם של כל המועמדים לדור הצעיר בבאקה. המועמדים גם הגיעו לבתי ספר ודיברו עם התלמידים על הבחירות וענו על שאלות. שיעור בפוליטיקה. מצד אחד, כן יש תחרות במערכת בחירות. מצד שני, הפעם היה ברור שזה לא יבוא על חשבון המרקם החברתי של העיר. לא היו אמירות פוגעניות ולא הכפשות. זה בלט במיוחד על רקע המתחים בבחירות במקומות אחרים. המועמדים נפגשו, דנו בענייני העיר והבטיחו לעזור אחד לשני, בלי קשר לתוצאות. נושא האלימות היה על השולחן – כולם ייקחו חלק במאבק למיגור האלימות. גם הקמפיין היה ייחודי: השיח לא היה חמולתי, המועמדים פנו אל כול תושבי העיר.

הבוחרים הבינו שיש קול חדש וברור שמגדיר באופן שונה את הנאמנות המשפחתית. אכן, משפחתך חשובה, אפילו חשובה מאוד, אבל העיר באקה, היא המשפחה של כולנו. כך הייתה פנייה ישירה אל הנשים כבוחרות, תוך שימוש בלשון נקבה (ולא זכר כמו בעבר), והמועמדים הציגו תוכניות מפורטות, והזכירו, גם תוך שימוש בהומור, שהעירייה אמנם אחראית לנעשה בעיר, אבל השינוי הוא נחלת הכלל והוא באחריותנו, כולנו. זה היה סבב של באקה נגד האדישות וחוסר התקווה.

כך נוצר מצב חדש בבאקה: הבחירות הן לתושבים, לא למשפחה. שני המועמדים שהגיעו לסבב השני לא נמנים עם המשפחות הגדולות בבאקה. הייתה הבנה שזה מה שהחברה הערבית זקוקה לו, שאפשר להיעזר במרקם החברתי כמקפצה לשינוי, לא לשימור המצב הקיים. אין ספק שמעורבות הדור הצעיר יצרה שיח ייחודי, לפיו מצביעים לבעלי יכולת מקצועית וחברתית.

התוצאות מצביעות על עידן חדש, של תחרות הוגנת: נבחר פעיל חברתי צעיר ממשפחה קטנה בבאקה. כשהוכרזו התוצאות לא היו זיקוקים ולא חפלה, מתוך כבוד לשלושה תושבי העיר שמתו (מוות טבעי) ולמשפחות. אחד מהם אף כיהן כראש העיר לפני שנים רבות. ראש העיר החדש אמר ששמחת הניצחון לא אמורה להשכיח את הכאב כי "אנחנו יחד, משפחה אחת". עם פרסום התוצאות, הטלפון הראשון שראש העיר החדש קיבל, היה מהמתחרה שהתקשר כדי לברך.

אינני טוענת שהכל טוב – לא, אני מודעת לאתגר, ואני לא מקנאה בראש העיר הנבחר, ראיד דקה, מורה במקצועו (שזה בפני עצמו משמח). אבל מרגיע לחשוב, שבחרו באיש נשים ואנשים מרקעים שונים, בציפייה לשינוי חברתי בעיר, ולמעורבות של התושבים בשינוי. כך העירייה לא עובדת לבד – היא מגייסת את ההון אנושי של העיר כפי שצריך. התושבים הם המשאב העיקרי והכי חשוב לכל עיר.

הסיפור של באקה הוא סיפור הצלחה, שטרם הבנו את עוצמתו עד הסוף: באקה נתנה תקווה לערים אחרות, כך התברר לי מדבריהם של חברים בארץ ובחו"ל. מה שקרה בעיר נתן להם השראה והוכחה שזה אפשרי. סיפור של עיר שהחליטה שהגיע הזמן לקום כמו עוף חול, מתוך הבנה שבאמת נחוץ שינוי, ושינוי חברתי מתחיל תמיד מלמטה, ובשותפות מלאה. 

ד"ר מג'אדלה היא עמיתה במכון "שחרית" וב"בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית", ומרצה במכללת אלקאסמי

للمقالة بالعربية: باقة الغربية - تبعث الأمل 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ