הבקשה לפסול את היבא יזבק מונעת מרצון לנקום

מחמד דרוושה
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
היבא יזבק
היבא יזבק. הבטחה אקטיביסטיתצילום: גיל אליהו
מחמד דרוושה

للمقالة بالعربية: هبة يزبك تُشطب سموتريتس لا!

הימין הישראלי ונציגי מפלגות המתיימרות להיות במרכז המחרים, הגישו בקשה מגוחכת לוועדת הבחירות המרכזית, לפסול את חברת הכנסת היבא יזבק מהרשימה המשותפת, מלהתמודד בבחירות הבאות לכנסת. הבקשה הוגשה בניסיון להעניש את יזבק ולנקום בה על מעשה שהוצא מהקשרו, כששיתפה ב 2015 פוסט בפייבוק בו כינתה את האסיר המשוחרר סמיר קונטאר "שהיד". כתוצאה מכך מכנים אותה עתה תומכת טרור.

לא ניתן להתעלם מן האופורטוניזם הפוליטי העמוק המסתתר מאחורי הדרישה לפסול את יזבק, נציגתם של האזרחים הערבים, שעמדותיה אינן עולות בקנה אחד עם המנגינה שהישראלים רוצים לשמוע. חברי הכנסת שיצאו נגדה מקלים ראש בתקיפות נגד ערבים באשר הם – מאזרח פשוט ועד חבר כנסת – מכיוון שהם פונים אל הבייס הימני שלהם. הבייס הזה רק רוצה לראות עוד ערבי שיועלה כקורבן על מזבח לאומניותם, ומשתוקק לעוד ועוד הסתה גזענית – וזו גוברת במדינה בהתמדה.

אין זה בית משפט לגיטימי המעמיד את יזבק לדין בשל עמדה שהביעה – בין אם זה שאמת מה שהיא חושבת או שהייתה זו פליטת פה. מדובר בבית־דין שדה פוליטי, שמטרתו לצמצם את הלגיטימיות של האזרחים הערבים, ולהחליש את המנהיגות הנבחרת שלהם.

באמצעות הקרקס הזה הימין מבקש למנוע ממפלגת כחול לבן להעלות על דעתה את האפשרות להסתמך על הרשימה המשותפת בהקמת ממשלה עתידית, ואילו נציגי המרכז (כחול לבן והעבודה ־ גשר) נגררים בתמימותם אחרי המהלך הדמגוגי הזה, בתקווה לקושש פירורים מקולות הימין.

לו היו מגישי הבקשה אנשים הגונים, היינו מצפים שהבקשה והפרוצדורה שאחריה יהיו מהלך טבעי במסגרת מערכת המקפידה על מילוי חובת האחריות הנדרשת. אלא שאנו מכירים את הימין הישראלי, המסוגר והשקוע עד צוואר בגזענות שבישל מנהיגו האופורטוניסטי בנימין נתניהו, המואשם בהפרת אמונים ושוחד. זהו ימין מושחת, שהשחיתות חלחלה למוחו ולהיגיון שלו עד שגרמה לו להמציא צעדים מגוחכים כל כך.

מי שרוצה לבוא חשבון עם היבא יזבק ולמנוע ממנה להתמודד בשל מילה שאמרה, ראוי שיתחיל עם הפושעים האמתיים: השר בצלאל סמוטריץ' אמר בשנת 2016 ש"הריגת הילד מוחמד אבו ח'דייר ומשפחת דוואבשה אינה גזענות, כי אם רצון לגיטימי לנקום". משפט כזה מעניק לגיטימציה ברורה להרג ערבים חפים מפשע על מנת לספק את תאוות הנקם של הרחוב היהודי. האם אין זו הסתה ברורה ותמיכה מפורשת בטרור היהודי?

הצהרות כגון זו נחבאות בהיסטוריה של רבים מבין הפוליטיקאים היהודים בישראל ומוטלת עליהם האחריות לחשוף אותן ולתת את הדין בעצמם בטרם ירשו לעצמם להעמיד לדין את הערבי המוחלש במולדתו. אולי ראוי גם שיעיינו שוב בכל מה שכתבה היבא יזבק, שמאז שנכנסה לזירה הפוליטית היא מקפידה על הצגת עמדות התומכות בציבור הערבי שבחר בה כנציגתו, ותומכות באזרחים כולם.

הכותב הוא מנהל מרכז השוויון והחברה המשותפת- גבעת חביבה

للمقالة بالعربية: هبة يزبك تُشطب سموتريتس لا!

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ