שלושת הלאווים שעלולים לטרפד כל קואליציה

סלים בריק
סלים בריק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גנץ, הלילה במטה כחול לבן
גנץ, הלילה במטה כחול לבןצילום: AFP
סלים בריק
סלים בריק

للمقالة بالعربية: اللاءات الثلاث التي يمكن أن تعرقل أي ائتلاف حكومي

תוצאות הבחירות נכון לרגע זה אינן חד-משמעיות: לגוש הימין 55 ח"כים, לגוש המרכז-שמאל 43, לרשימה המשותפת יהיו 13 ח"כים ולישראל ביתנו של ליברמן תשעה. כך נוצר מצב שבו שלושה לאווים מקשים מאוד: לא לחרדים (ליברמן), לא לנתניהו (כחול לבן) ולא לערבים (כולם).

במצב כזה כמעט בלתי אפשרי להקים ממשלת אחדות. הדרישה לממשלה זו בלי נתניהו כעת כמעט דמיונית. ראשית, מפני שנתניהו הוא עדיין ראש הממשלה והיו"ר הנבחר של הליכוד. שנית, עדיין יש לו כוח רב, וביכולתו להשתיק כל ניסיון למרד נגדו מצד גדעון סער, למשל, או ישראל כץ או אחרים. ישראל כץ אף לא יעז לכנס את מרכז הליכוד לשם הדחת ראש הממשלה, גם אם הוא רוצה בכך. שלישית – וזה הכי חשוב – גם אם היו מעוניינים בליכוד להדיח את נתניהו, ההליך ארוך ומסורבל ולא ניתן לביצוע בזמן כה קצר.

המפתח, מטבע הדברים, נמצא בידי נשיא המדינה ראובן ריבלין. לפי סעיף 7 לחוק יסוד: הממשלה, הוא יכול, אחרי התייעצות, להטיל את הרכבת הממשלה על מי שייראה לו מתאים ביותר. האם הוא יוכל להתעלם מהיתרון של נתניהו בממליצים (55) לעומת גנץ (43)? לא נראה סביר. אולם הנשיא הצהיר על שני דברים חשובים: ראשית, שהוא יפעל להקמת ממשלה מהר ככל האפשר כי במדינה אין ממשלה מתפקדת מזה שנה, על כל המשתמע מכך.שנית, כי יעשה הכול כדי שלא נלך לבחירות פעם נוספת, דבר שיכול להוביל לריסוק המשטר בישראל, כפי שקרה ברפובליקת ויימאר בגרמניה בשנות ה-30 של המאה הקודמת.

קרוב לוודאי שהנשיא יתייעץ ראשית עם כל הסיעות בכנסת, ולא כפי שרוצה ליברמן, שמעוניין להצטייר כממליך המלכים, ולהיפגש מיד עם נתניהו וגנץ (ואולי עם שניהם ביחד). זה לא יקרה משום שתהיה בכך פגיעה בכבודן של שאר הרשימות שנבחרו לייצג את העם.

קשה להצביע על תרחיש סביר שאין בו ניסיון לבצע פילוגים בסיעות יריבות. כחול לבן עשויה לנסות להביא לפילוג בליכוד (תרחיש בלתי סביר), והליכוד ינסה להביא לפירוק כחול לבן, או לפחות לגיוס עריקים. גם התרחיש הזה אינו סביר כעת.

אם שעון החול המשפטי לא יביא להדחת נתניהו – וגם זה תרחיש לא צפוי בזמן הקרוב (אחרי השימוע שיתקיים בעוד שבועיים עוד ייקח זמן ליועץ המשפטי לממשלה להחליט בעניין הגשת כתבי אישום). נותרו אם כך, שתי אפשרויות סבירות: הראשונה, שנתניהו לא יכהן כראש ממשלה אך ימשיך להיות יו"ר הליכוד כיוון שזה עניין מפלגתי פנימי, ויבחר את השרים שיכהנו בממשלת אחדות, שבראשה יעמוד בני גנץ. ואז יכהן כראש ממשלה במחצית השנייה של הקדנציה- אם יוחלט לא להגיש כתבי אישום נגדו. ואולם, הגיוני יותר שראש הממשלה המכהן והמנוסה ימשיך בכהונה רציפה, וגנץ ישתפשף בתפקיד משמעותי אחר, דוגמת שר הביטחון או החוץ, עד למחצית הקדנציה.

האפשרות השנייה היא, שכחול לבן יוותרו על הדרישה להדיח את נתניהו תחת לחץ מסיבי מצד הנשיא. אבל קשה להאמין שזה יקרה כיוון שהם כבלו את עצמם להתחייבות חד משמעית לכך, ובמיוחד לנוכח היחסים העכורים בין ריבלין לנתניהו.

המוצא האחרון שאולי יהיה בפני הנשיא הוא שתוגש לו רשימת 61 ח"כים שיחתמו שהם (לפי סעיף 10 ב' לחוק), הממליצים על אחד מביניהם שירכיב את הממשלה. אפשרות די סבירה שבמסגרתה יכולים "לערוק" כמה חברי ליכוד, בעיקר כאלה מהספסלים האחוריים שאינם מעוניינים בבחירות חוזרות כי ספק אם ייבחרו בהן שוב.

בכל התרחישים אין תפקיד לרשימה המשותפת, למרות המאמצים שעושה יו"ר הרשימה כדי לטעת את הרושם שהוא חלק מהמשחק. הסיכוי הקלוש שהם ימליצו בפני הנשיא על בני גנץ, נמחק עם הודעתה האולטימטיבית של בל"ד, כי היא מתנגדת בתוקף למהלך כזה. אך חשוב כבר להדגיש שגם כחול לבן לא מעוניינים בתמיכת המשותפת, שיכולה לפגוע בדימוי שלהם כביטחוניסטים, ולשמש תחמושת בידי הליכוד ונתניהו נגדם.

קשה לחזות כיצד הדברים יתפתחו, במיוחד שהצדדים יכולים לשלוף שפנים מהכובע ולעשות מהלכים מפתיעים בחשאי, וכבר אמרו חז"ל למי ניתנה הנבואה.

הכותב מרצה באוניברסיטה הפתוחה ומכללת עמק יזרעאל

للمقالة بالعربية: اللاءات الثلاث التي يمكن أن تعرقل أي ائتلاف حكومي

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ