שלושה צעדים בדרך להצלחה

חסאן טואפרה
חסאן טואפרה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כנס הכלכלה בחברה הערבית
כלכלה: השוק הערבי חייב לאמץ גישה כלכלית מתעמתת כדי לצמוחצילום: רמי שלוש
חסאן טואפרה
חסאן טואפרה

للمقالة بالعربية: ثلاث خطوات على طريق النجاح

קיימים חסמים פנימיים וחיצוניים המונעים צמיחה כלכלית בחברה הערבית. אחד החסמים הפנימיים המרכזיים הוא יעילות ומקצועיות הארגונים הפועלים בחברה הערבית: רשויות מקומיות, עסקים פרטיים וארגוני החברה האזרחית. כדי להתגבר על כך ולהגדיל את פוטנציאל הצמיחה, על הארגונים והעומדים בראשם לחתור ליותר מקצועיות. כך גם יגדילו את אמון הציבור בהם. הגברת המקצועיות לצד צעדים נוספים להגברת השקיפות, יביאו למימוש הפוטנציאל של המשאבים (המעטים) העומדים לרשותנו, ואף לקפיצת מדרגה משמעותית בעשייה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית. זה לא קל אבל אפשרי. להלן שלושה צעדים שכל ארגון יכול לנקוט.

צעד ראשון: מיגור השחיתות והתופעות הלא חוקיות. ארגונים שלטוניים ופרטיים שולטים על משאבים עצומים. הרשויות המקומיות מנהלות תקציבים ונכסים שמשפיעים במישרין על חיי כל אזרח. אך כגודל התקציב, כך כמות האינטרסים הבוחשים בו. למרבה הצער, יש לא מעט פרשות שחיתות וידוע לכל כי כאשר מדובר בכספי ציבור, הבקרה לעיתים רופפת ותופעות של יד רוחצת יד מתעצמות. תפירת מכרזים, שימוש במשאבים ציבוריים שלא כדין, דיווחים שקריים, הנחות למקורבים – אלה תופעות שגורמות נזק עצום להתנהלות הארגון ולפגיעה באמון הציבור בו.

כאשר הציבור חש שכספי המיסים שלו משמשים למטרות לא ראויות, הוא לא שש לשלם, וכך נוצר מעגל קסמים שמביא למחסור במשאבים. הצעד הראשון והמחייב להצמחת כל ארגון הוא להילחם בשחיתות הממוסדת בתוכו (אם יש), לקבוע כללים אתיים ונהלים להגברת הבקרה, ולהעביר מסר לכל מי שקשור לארגון, כי כל התנהלות פסולה תטופל ביד ברזל, בלי משוא פנים. מלחמה בשחיתות אינה פשוטה וכרוכה בסיכונים אישיים ולעיתים גם בעיכוב חלק מההליכים, אך בטווח הארוך ובראייה כוללת, ההצלחה של ארגון תלויה ביכולתו ונכונותו לבצע מהלכים מחוללי שינוי וזה בלתי אפשרי בארגונים שהשחיתות גואה בהם.

צעד שני: מינוי אנשים מצוינים. לא אחת מורמת גבה לנוכח מינוי של פלוני לתפקיד אלמוני, ועולות שאלות נעות בין ספק לגבי כישורי המועמד ועד לנחיצות התפקיד בכלל. לכל תפקיד בארגון יש מטרה מסוימת שתסייע להצלחת הארגון. תפקידים לא נועדו לשמש פרס ניחומים או תגמול לאדם או לקבוצת אנשים.

הנוהג לפיו מחלקים תפקידים למקורבים, במיוחד ברשויות המקומיות, גורם נזק עצום. זה קיים גם קיימת בחברות עסקיות משפחתיות – ולא לטובתן. כל אחד מתפקידי המפתח בארגון דורש מומחיות וידע, הצלחת הארגון תלויה בעיקר באנשים שמנהלים אותו וביכולות שהם מביאים לתפקיד. אדם שעומד בראש ארגון וחפץ בהצלחתו, מחויב "לאכזב" את מקורביו ולהקיף את עצמו באנשי המקצוע הטובים ביותר והכי מתאימים לתפקידים הנדרשים. ברשויות המקומיות המינויים חייבים להיעשות בהליכים שוויוניים, תחרותיים ושקופים.

יועץ משפטי שאינו מתאים יכול לגרום נזק עצום לרשות, כך גם גזבר. צעד כזה יהיה אפקטיבי עוד יותר, כאשר צוות הניהול יהיה מגוון ויכלול צעירים ומבוגרים, גברים ונשים, מכל הדתות. גיוון אין משמעו שיש לוותר על כישורים – עיקר המאמץ צריך להיות ביצירת אמון בחברה על כלל מרכיביה, שלכולם יש הזדמנות שווה.

צעד שלישי: קביעת יעדים ומדידה. בכל ארגון, עסקי או ממשלתי, יש לקבוע יעדים ברורים להצלחה, על פיהם ימדדו תוצרי הארגון. אין החלטה אסטרטגית יותר חשובה מלצייר מהי תמונת ההצלחה. קביעת היעדים מצריכה חשיבה אסטרטגית מעמיקה תוך ניתוח ארגוני ובניית תוכנית עבודה בת קיימא. שיקוף היעדים נועד ליצור אצל בעלי העניין: עובדים, צרכנים, מנהלים ואף ספקים – ציפיות ברורות ולהבהיר למה חותרים.

למי שעומד בראש הארגון הדבר מאפשר שליטה טובה יותר בנעשה, כולל זיהוי מוקדם של מוקדי ההתנגדות ופירוקם. ארגון שאין בו יעדים יכול לחתור בכיוונים הפוכים, או לא להתקדם כלל. יעדים ברורים, שקופים, ריאליים ושאפתניים יאפשרו לבנות מנגנון תגמול בגין מצוינות ולהגביר את התחרותיות הבריאה בין העובדים.

העולם מורכב יותר כיום, ולכן נדרשים כולם למקצועיות ויכולת יישום גבוהה בשטח. רבים המקרים שגופים הפועלים בחברה הערבית מפספסים הזדמנות לצמיחה בשל חוסר יכולת או חוסר מוכנות ליישם מהלכים מורכבים. מצב זה מחייב לשנות את החשיבה ביחס לאופן הניהול של הארגונים שבאחריותנו, ולזנוח את הגישה הלא מתעמתת, שמתמקדת בביצוע קצר טווח. שיפור בארגוני החברה הערבית יהווה קטר מרכזי בצמיחה, בחברה הערבית וגם בחברה הישראלית כולה.

הכותב כלכלן, סגן למנהל רשות החברות הממשלתיות (בחל"ת)

للمقالة بالعربية: ثلاث خطوات على طريق النجاح

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ