לזכור את פשעי המשטרה למען העתיד

ודיע עוואודה
ודיע עוואודה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיר חמדאן
אלימות משטרתית: האם הבג"ץ בעניין חמדאן יפוך ליותר מתקדים משמח?צילום: נעה שפיגל
ודיע עוואודה
ודיע עוואודה

للمقالة بالعربية: فضيحة قتل خير حمدان

בנובמבר לפני חמש שנים, ביום סגרירי כמו עכשיו, שוטר ירה למוות בח'ייר א־דין חמדאן, צעיר מכפר כנא, ממרחק מטר. הפשע אירע בלילה, ב-8.11.2014. המשטרה טענה אז כי אנשיה פעלו בהתאם לחוק ומתוך הגנה עצמית, משום שהקורבן נשא סכין. אלא שהאמת נחשפה כעבור יומיים. במצלמת אבטחה של שכן, ראו כי השוטר ירה בח'ייר א־דין חמדאן כשהיה בגבו לשוטרים וביקש להימלט. ודאי שלא סיכן איש משלושת השוטרים שישבו בניידת.

ובכל זאת, המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) סירבה לפתוח תיק פלילי נגד השוטר שהרג את חמדאן. משפחתו וארגונים שונים פנו ליועץ המשפטי לממשלה, שבמשך שנתיים גרר רגליים, עד שהחליט לבסוף לדחות את הבקשה ולא להעמיד לדין את השוטר היורה. המשפחה פנתה לעורך הדין אביגדור פלדמן ולשני עורכי דין מכפר כנא – אחמד אמארה ועומר ח'מאיסי, שהצטרפו לפלדמן בעתירה לבג"ץ.

כעת, ברוב של שניים מול אחד, נענה בג"ץ לעתירה ונזף במשרד היועץ המשפטי לממשלה על התייצבותו לימין השוטר. בג"ץ קרא ליועץ המשפטי לממשלה ולמח"ש להעמיד לדין את השוטר שירה בחמדאן את שלושת כדורים שפצעו אותו קשה, ושמנע פינוי רפואי מהיר שלו, כשהוא מותיר אותו לדמם בתוך הניידת, עד שהגיע לבית החולים במצב חסר סיכוי.

לדברי עו"ד פלדמן, יש להגיש באופן מיידי כתב אישום נגד השוטר היורה, גם אם היועץ המשפטי לממשלה ומח"ש מתכוונים להגיש לבג"ץ בקשה לחקירה מחודשת. הוא צופה שנראה כעת דחייה נוספת שיכולה להגיע אפילו לשנתיים, בדומה לזמן שחלף מאז הפנייה ליועץ המשפטי לממשלה ועד להחלטתו לסגור את התיק.

עו"ד פלדמן מייחס חשיבות רבה להחלטת בג"ץ מכיוון שהיא מפריכה לחלוטין את טענות המשטרה. לדבריו, "ההחלטה מספקת הבהרות למי שטרם הבין מדוע החברה הערבית אינה סומכת על המשטרה". כשנשאל אם הוא סבור שההחלטה תשפיע על המשטרה לכיוון של התנהלות אזרחית ולא ביטחונית כלפי האזרחים הערבים, השיב פלדמן: "אני לא אופטימי עד כדי כך".

האב השכול, חאג' ראוף חמדאן, אמר כי אף שההחלטה לא תשיב לו את בנו, מדובר בהחלטה חשובה מאוד גם בעיניו, כיוון שהיא שומטת את הקרקע מתחת לטענות המשטרה ומצדיקה את אלה שדבקו באמת. האמת היא, ש"המשטרה הוציאה להורג את הבן שלי ברחוב וללא כל הצדקה", אמר האב. את הצילומים ממצלמות האבטחה הוא לא ראה. זה קשה לו רגשית, במיוחד לנוכח הידיעה שזה היה כל כך מיותר, שכן ניתן היה לזמן את בנו לחקירה למחרת. "לא היה כל צורך לפתוח באש ולירות שלושה כדורים קטלניים", אמר האב, "אני תקווה כי החלטת בג"ץ תסייע להפסיק את הפיכת בנינו למטרות ואת הנוהג של אצבע קלה על ההדק".

לאור ההתפתחויות הדרמטיות הללו, יש חשיבות רבה לכך שהוועד העממי, הרשות המקומית והמפלגות בכפר כנא יכנסו מסיבת עיתונאים וישובו ויציגו את המקרה כדי לזכור את העבר, להשקיע בהווה ולהגן על העתיד.הדבר חשוב במיוחד לנוכח העובדה שבנסיבות דומות שוטרים הרגו לפני עשר שנים גם את הצעיר סברי חמדאן, אלא שאז לא הייתה מצלמה שתיעדה את מה שאירע. עוד קודם כן, נפצע ראיד עוואודה פצעים קשים לאחר שנפגע ברגלו מאש שוטרים ללא כל סיבה.

מסיבת עיתונאים כזאת, בהשתתפות כלי תקשורת בשפה העברית וכלי תקשורת זרים חשובה, במיוחד כעת, בעקבות פסיקת בג"ץ. היא כוללת פרטים חשובים שיש בכוחם לתרום להפעלת לחץ על המשטרה לשנות את מדיניותה.

للمقالة بالعربية: فضيحة قتل خير حمدان

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ