ממגורשת לפורצת דרך

גמילה סקסק
גמילה סקסק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית הדין השרעי באר שבע
אלימות נגד נשים: החלטתי להוציא המילה "מוטלקה"-גרושה מהלקסיקון ולהמירה ב"מונטליקה" פורצת דרךצילום: אליהו הרשקוביץ
גמילה סקסק
גמילה סקסק

للمقالة بالعربية: من مُطلقة لمُنطلقة

אני רוצה לפתוח בנימה אופטימית אך אינני יכולה להתעלם מחוויות מטלטלות שעברתי. נחזור מעט אחורה בזמן. כנערה תמיד אמרתי שאני לא רוצה להתחתן בגיל צעיר ואף מרדתי. כל בחור שביקש את ידי בגיל צעיר מצא את עצמו מגורש מביתי. קיבלתי את כינוי "הסרבנית" בבית. גם עשיתי שטויות: התארסתי, נפרדתי – זה היה ניסיון לרצות ולהשתיק את הדיבורים עלי. מה שמצחיק זה שבסופו של דבר נכנעתי. איך אפשר שלא? את מתאהבת, את בטוחה שאת בשלה לזוגיות, והרי זוגיות ומשפחה הן מהות החיים בחברה הערבית – אין אופציה שאישה תוותר על חתונה.

אז התחתנתי. והחשוב מכל – הצלחתי להתחמק מהתואר המפוקפק "עאנס" (רווקה זקנה). במלים אחרות, לא פספסתי את הרכבת. בגיל 23 התחתנתי, הגשמתי את החלום הוורוד של כל נערה, ההורים מרוצים, החברה מרוצה, האנשים מחייכים – באמת או שלא באמת.

ביום בהיר אחד אותה רכבת שהספקתי לעלות עליה ברגע האחרון, התרסקה ואני בתוכה: "את מגורשת". מאישה אהובה ואהודה ומוערכת בחברה, נהפכתי לנושא הכי עסיסי בשכונה. לא ראו אותי, דיברו עליי. לא תמכו בי, עשו הכל כדי לקבור אותי בעודי בחיים.

המלה גרושה, כמה שנרצה להתעלם ממנה. נושאת בחובה את כל המשמעויות השליליות ברגע שאת מתגרשת את מנודה, מסולקת, דחויה ונטושה. יוצא שהאישה לא רק מתגרשת מהבעל, אלא היא מתגרשת מחברה שלמה. וכל הקונוטציות השליליות האלה מתלבשות על האישה ומלוות אותה.

אני זוכרת שכאשר פניתי למשרד הפנים לשנות את הסטטוס שלי, נדהמת לגלות שהסטטוס שלי כבר הפך ל"מוטלקה" (גרושה). זאת מלה איומה ונוראה, והיא בשום אופן לא מגדירה את מי שאני. מה שכן, היא רודפת אותי בכל מקום. מבחינת העולם, אני אישה שלא ידעה לשמור על בעלה, מפרקת משפחות, מתסיסה נגד גברים, מתפרנסת ממזונות ילדיה. כך ממסגרים אותך מייד. ואת? אסור לך להוציא הגה אסור לך להביע דעה. מצידם, תזוזי כאוות נפשך תתקדמי, תתפתחי – כל עוד זה לא יוצא מגבולות המסגרת.

אני לא מקבלת את הטענה שאני סוג ב'. אני לא זולה יותר, אני לא צריכה צדקה ולא רחמים של אף אחד. ובוודאי שאני לא צריכה שתראו בי חפץ זר וחשוד. אני צריכה שתראו בי אדם, יצור אנושי. החלטתי להוציא המילה "מוטלקה" מהלקסיקון ולהמירה ב"מונטליקה" (פורצת דרך). זאת מלה יותר חיובית ואופטימית.

בעשור האחרון יש עלייה בשיעור הגירושין. בבית הדין השרעי ביפו אחוז הגירושין עומד על 50%, אין ספק שהחברה הערבית עוברת שינוי מטלטל.

פנו אליי נשים גרושות וכאלה שנמצאות בהליך גירושין, שלא יודעות לאן לפנות ועם מי להתייעץ. יותר מכל חסרות להן אוזן קשבת, תמיכה ואמפתיה. "את נותנת לנו כוח", הן אומרות לי, "איך את נמצאת במקום הזה, איך המשכת הלאה?" נשים מנסות להתחזק בעזרתן של נשים אחרות שהיו במקום הזה ולא נתקעו שם.

החלטתי לקחת את זה לידיים. הבטחתי לעצמי שאת מה שעברתי – לא אתן שיעברו עוד נשים גרושות לבדן. כך הקמתי את מיזם "מונטליקה", שמספק שירות של הכוונה וליווי לנשים גרושות. במפגשי ההעצמה אני פוגשת נשים חזקות, חכמות – פייטריות שלא רוצות לוותר לעצמן. משבר הגירושין הקפיא להן את החיים, אבל הן לא רוצות להיות שבויות של הסטיגמות והדעות הקדומות. יש להן רצון עז לפרוץ את הדרך ולהתקדם, אך הן צריכות מי שייתן להן את הדחיפה וכלים טובים להתמודדות.

במסגרת שבוע המעורבות והסולידריות, נשים גרושות ומשפחותיהן השתתפו בסדנאות גרפיטי בהנחיית דנה שלמון. הן עברו תהליך של שינוי תודעתי ושל פריצת דרך דרך הציור, והן ירססו את המסרים שלהן על קיר ברחוב יפת 83 ביפו. זוהי אמירה חברתית משותפת, אמירה מושתקת שרוצה לפרוץ החוצה. היא תוצג מול האנשים ברחוב ומזה אי אפשר להתעלם.

הכותבת מייסדת ארגון "מונטליקה" ארגון שתומך בנשים שעוברות גירושין

للمقالة بالعربية: من مُطلقة لمُنطلقة

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ