האירי

מאי ערו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
האירי
האירי: סרט שמהלל את הגבריות ומדיר נשים?צילום: Andrew Medichini / אי־פי
מאי ערו

للمقالة بالعربية: الإيرلندي

האם את ממליצה לצפות בסרט "האירי", שואלים אותי אנשים רבים מאז שפרסמתי תמונה שלי בחצאית מיני, כשהייתי בדרכי לקולנוע כדי לראות את הסרט.

מעטות הן הפעמים שבהן אנשים מתעלמים מרגליים של אישה יפה ושואלים על סרט ואין ספק שלצמד רוברט דה נירו ואל פצ'ינו יש קשר לעניין. בתוך תוכי אני רוצה להנציח את הרגע המבורך הזה ולכן הרשיתי לעצמי להתעכב קלות לפני שאשיב על השאלה להלן:

התשובה היא, לכו לראות את הסרט אך ורק אם אתם יכולים לשבת בקולנוע במשך שלוש שעות וחצי וליהנות מסרט מופתי על מלחמת כנופיות ועל עולם הפשע המאורגן. רק אם לבכם פועם בהתלהבות למשמע שמו של הבמאי – מרטין סקורסזה, והעובדה שתבלו את הערב במחיצת אל פצ'ינו, ג'ו פשי, רוברט דה נירו והארווי קייטל, רק אז אין כל מניעה שתראו את הסרט. לכו לראות את הסרט רק אם אתם מחייכים בלב כשאתם שומעים את המשפט "אני אציע לו הצעה שהוא לא יוכל לסרב לה" ותהיו מוכנים להוסיף ללקסיקון שלכם משפט נוסף: "שמעתי שאתה צובע בתים".

אנא אל תלכו לצפות בסרט באולם קולנוע אם זה לא ממש חשוב לכם, כי הסרט הזה יכול להגיע אל ביתכם, כיוון שהוא הפקה של נטפליקס. החברה מימנה את הסרט ביותר מ־165 מיליון דולר כדי לאפשר לבמאי מרטין סקורסזה לעבד את הספר "שמעתי שאתה צובע בתים" של העיתונאי והסופר צ'ארלס ברנדט לסרט באורך שלוש שעות וחצי.

עלילת הסרט נסובה סביב הביוגרפיה של פרנק שיראן (דה נירו), נהג משאית להובלת בשר שמשתלב במאפיה והפך לרוצח שכיר ולפושע ששיחק תפקיד חשוב בהיסטוריה של הפשע המאורגן משנות החמישים ועד לשנות התשעים. זאת הייתה תקופה של אירועים היסטוריים חשובים, כגון בחירתו ועלייתו לשלטון של נשיא ארה"ב ג'ון קנדי, ולאחר מכן ההתנקשות בו והקשרים של המאפיה לדבר.

כותרת הספר שעליו מבוסס הספר, "שמעתי שאתה צובע בתים", מרמזת על הרציחות האלימות שבמהלכן הדם צבע את המקום. סקורסזה רוצח את הדמויות בסרט שלו בזו אחר זו לקול צחקוקים ספוראדיים של צופים משועשעים – צעירים ובוגרים – העוקבים בסבלנות ובשקיקה אחר סרט המהלל את הגבריות ודוחק לשוליים את החוק ואת הנשים, סרט שעלילתו מתרחשת בעולם מקביל, שבו אין דין ואין דיין.

סקורסזה משתמש בסגנון נרטיבי של פלאשבקים מפי פראנק שיראן עצמו. שיראן חוזר לראשית חייו, כאשר המשאית שלו הושבתה בתחנת דלק וראש המאפיה, ראסל בופלינו (ג'ו פשי) ניגש אליו באותו רגע, מגיש לו סיוע ומאמץ אותו לאחר מכן כמעין אב רוחני. לבסוף הופך שיראן מנהג פשוט לחבר קרוב של המשפחה ובעת ובעונה אחת גם למחסל ורוצח שכיר שמבצע את מעשיו מבלי להניד עפעף.

אירועי הסרט הופכים דרמטיים במיוחד כאשר שיראן מכיר את ג'ימי הופה (אל פצ'ינו), נשיא איגוד נהגי המשאיות שהייתה ידועה בזמנו כאחת האגודות המקצועיות החזקות ביותר הקשורות למאפיה שהיה ידוע בזמנו כאחד האיגודים המקצועיים החזקים ביותר שהיו קשורים למאפיה. היחסים בין השניים מתהדקים, מסתעפים ומתרחבים מעבר לאינטרסים המשותפים, אל יחסים משפחתיים הדוקים עד שהופה מסתבך, מורשע ונכלא. ביהירותו הידועה הוא מנסה להשיג לעצמו מחדש את תפקידו הישן ולהשיב לעצמו את תהילתו הישנה אך ניסיון זה עומד בסתירה לאינטרסים של המאפיה וגורם למתח רב ביחסים. העניין מסתיים בכך ששיראן הופך ממתווך בין הצדדים לרוצח שכיר הזומם לרצוח את חברו.

בסרט "האירי", סקורסזה מתאר את עולם הפשע המאורגן במקצוענות ובידע של בעל ניסיון בסוג כזה של סרטים. הוא מסתמך על התפתחותן של הדמויות והסתעפות יחסיהם, המסתיימים עבור כל אחד מהם בגורלו הבלתי נמנע. בקלילות רבה הוא מציג את ההתחבטויות בתוככי הנפש האנושית בין החובה ועקרונות המוסר לבין עקרונות הרע והטוב ומעצים במכוון את התחושות, תוך שהוא מסתמך על משחקם של השחקנים המנוסים ועל יכולותיהם המוכחות.

כמו צילום פולרואיד, הסרט נרקם לנגד עיניהם הבוחנות של הצופים על פי הקצב של הכוכבים המזדקנים המצויים בשיא תהילתם, נטועים בלב ליבו של המיינסטרים של הקולנוע הקלאסי ומהווים את אבות המזון שלו, וזאת מבלי שיהיו צריכים להוכיח את כשרונם או להעמיד פנים שהם עומדים בקצב של העידן המודרני הנוכחי – עידן המהירות והשטף האינסופי של אירועים – ושהם קשובים אליו.

בנקודה זו עלינו לעצור כדי לבצע הערכה, אך למען האמת איננו מעריכים את הסרט אלא את הטעם הקולנועי שלנו ואת יכולתנו להבין מה מנסה לומר הבמאי הגאון הזה, שיצר סרט ארוך במיוחד כדי להעביר תחושה אמתית של כובד הזמן ושל הרעיון של הזמן החולף – בין אם נרצה בכך ובין אם לאו. עובדה זו מתירה חותם גדול על בני האדם, בין אם מדובר בצופה ובין אם מדובר בבמאי או בשחקן.

הכותבת מנהלת תחום שפות ביוזמות אברהם

للمقالة بالعربية: الإيرلندي

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ