לכי תוכיחי הטרדה מינית

ראג'אא נאטור
ראג'אא נאטור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הטרדה מינית במשרד. אילוסטרציה
הטרדה מינית במשרד. אילוסטרציהצילום: KatarzynaBialasiewicz / Getty Im
ראג'אא נאטור
ראג'אא נאטור

للمقالة بالعربية: يلا روحي إثبتي تحرش جنسي!

גברים פלסטינים יקרים, אני פונה אליכם: אנא מכם, אל תשווקו לנו שוב את שיח "בואו תחילה נסיים עם הכיבוש, ואז נתפנה לסוגיות האלימות נגדכן כנשים פלסטיניות". לכם אני אומרת הסרט הזה הסתיים.

הכיבוש והאלימות המופנית נגדנו הן שתי סוגיות ששזורות אחת בשנייה. לא נהיה עם חופשי לעולם, כל עוד אתם כגברים פלסטינים מפעילים כלפינו כנשים פלסטיניות אלימות מינית ומגדרית. שלא תבינו לא נכון - ברור שצריך לסיים את הכיבוש, אבל לא על חשבון רמיסת גופינו, המיניות והנשיות שלנו.

אנחנו לא נחכה עד שיסתיים הכיבוש כדי להפסיק את ההטרדות המיניות ואת רצח הנשים הפלסטיניות! הסכר נסדק והוא הולך להטביע את הפטריארכיה הפלסטינית לעד. הטיעון שהעדויות האלה הן קונספירציה ציונית וכלי לרדיפת גברים פלסטינים אקטיביסטים הוא עוד פרה קדושה שנשחט בהקדם. לא תשתיקו אותנו בשם הלאומיות שבסיסה גברי וכוחני.

אני מאמינה, גאה, אוהבת ומחבקת את הנשים הפלסטיניות והמתנדבות הבינלאומיות שאזרו אומץ והעזו להרים את קולן נגד מטרידים מיניים. אני מאמינה לכל אחת ואחת מכן. רק אישה ערביה פלסטינית כמוני יכולה להבין מה זה לקום ולשבור את חומת הפחד, ההשתקה והדיכוי, ועדיין - למרות המחירים שנצטרך לשלם - להרים את הקול. ואיזה קול להרים! קול שמדבר על הטרדות מיניות, שובר את אם אימא של הטאבואים החברתיים סביב סוגיה זו! יקרות, אתן יודעות למה גברים פלסטינים מעיזים להטריד אותנו מינית? הם סומכים על כך שנשתוק!

כן, הם סומכים ואף בונים על השתיקה שלנו, הרי הם בני החברה הזו. הם אלה שהגדירו את הנורמות, הגבולות והסנקציות שיופעלו עלינו אם נעז לדבר. באצבעותיהם בנו את המנגנון הפטריארכלי שמשתיק אותנו ומאפשר להם להמשיך להיות אלימים. הם סומכים על כך שהבושה, החשש והפחד מסטיגמות, בחברה שלא סולחת ולא שוכחת, תשתיק אותנו. אבל הפעם הם טעו! וטעו בגדול, כי גם הבושה הזו נסדקה ונשים פלסטיניות הרימו חזק את קולן!

אבל עדיין יש חומה אחרת שצריך לנפץ - החומה של הפנמת הדיכוי הגברי ושימור מבני הכוח הפטריארכלי, במיוחד ע"י אלה שמדברות ומדברים את השיח הפמיניסטי. חלק מהפעילים והפעילות הפלסטיניים דרשו מארגוני הנשים הפלסטיניים להמציא, לבנות ולייצור מנגנון משפטי, חוקי, שיאפשר לגברים המטרידים להגיב ולהביע את עמדתם בעניין ההאשמות המופנות אליהם. לכאורה נשמע תמים, הוגן ואף נכון מוסרית, אבל זה ממש לא כך. הדרישה הזו מאוד בעייתית, לא רק מפני שהיא מציגה את הנשים שהעידו כנאשמות ואת המטרידנים כקורבנות, ומכפיפה את העדויות להליך ולשיח גברי, כוחני ופטריארכלי.

היא בעייתית ממקום אחר לחלוטין - פעילים ופעילות פלסטיניים הגונים אלה שכחו לרגע שהמנגנון המשפטי הוא בבסיסו גברי. כפוף לשיח הראיות, ההוכחות והרציונליזציה של העדויות. שמישהו יסביר לי איך אישה אמורה להוכיח הטרדה מינית בהליך משפטי שבכל פינה דורש ממנה ראיה מוחשית חומרית? יאללה לכי תוכיחי הטרדה מינית לפי חוקי הפטריארכיה!

מה עומד מאחורי דרישה זו? פחד! לא פחד מהעדויות עצמן, לא. פחד ממה שהן מייצרות ומייצגות. המטרידים ותומכיהם קולטים שמאזן הכוחות משתנה, שעידן האפוטרופסיות והבעלות על גופינו וסיפורינו מסתיים לו, וזה מה שמוציא אותם מדעתם! הקריאה להכפפת העדויות להליך חוקתי משפטי היא בדיוק הקריאה לשימור הדיכוי וההשתקה, בעצם שימור הקיים. משמע המשך הטרדות מיניות ורצח נשים!

אז לכל הגברים הלא אלימים, אלה שמאמינים בשוויון ובצדק, אלה שעמדו עד כה בצד: זה לא הזמן להתלבט, לגמגם ולשתוק. להיפך. עכשיו צריך להביע עמדה נחרצת. לא רק נגד הטרדות מיניות כסוגיה מופשטת, אלא גם נגד המטרידים והתוקפים עצמם. למטרידים האלה יש שמות. הם אלה שצריכים להתבייש ולפחד מסטיגמה, לא הנשים. שתיקתכם היא בחירה בצד המטרידים. עכשיו כשהשינוי כבר כאן, אתם צריכים לבחור צד. ממליצה לכם לבחור בצד שלנו.

הכותבת היא עורכת הזירה בערבית - הארץ

للمقالة بالعربية: يلا روحي إثبتي تحرش جنسي!

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ