סרט בורקס

בסרטו הקצר BOREK עוסק אלי ריזק בשוני בין פלסטינים מקומיים לפלסטינים גולים, שמזכיר את השוני בין יהודים ישראלים ליהודי העולם: בשני המקרים הגולה קנאי לזהותו והמקומי נונשלנט לגביה. יש רק הבדל אחד, קטן - קוראים לו חוק השבות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סרט בורקס

للمقالة بالعربية: فيلم بوركاس

"משמש" היא סדרת רשת שמסקרת את התרבות הישראלית והפלסטינית בעברית ובערבית. חברי מערכת הסדרה הם בוגרות ובוגרים של ששת בתי הספר הדו - לשוניים שמפעילה עמותת "יד ביד", כלומר יהודים וערבים בני 18-27 מכל רחבי הארץ. בעונה הראשונה הסדרה שחררה פרקים שסיקרו תרבות לפי אזורים בארץ (בת"א,יפו, המשולש, ירושלים, חיפה והצפון וכו') וכעת היא שבה לעונה שניה.

הבחירה של "משמש" לסקר את התרבות הישראלית והפלסטינית יחד עשויה להישמע כמעט טריוויאלית, אבל כשחושבים על זה שוב מגלים שאין אף פלטפורמה אחרת בתקשורת העברית או הערבית בישראל, שמתייחסת לתרבויות האלה כשוות ומסקרת אותן תחת קורת גג אחת. המלה "שוות" מעט מטעה, כי אמנם שתי התרבויות ראויות בהחלט ליחס שווה במסגרת של תוכנית תרבות, החברות שיוצרות את התרבויות האלה רחוקות מלהיות שוות.

תכנים רבים בתרבות הפלסטינית, אופן המימון שלה וחופש היצירה שיש לאומנים פלסטינים, מושפעים באופן ישיר ממעמדם של האזרחים הפלסטינים בישראל ושל העם הפלסטיני בכלל – בישראל, בגדה המערבית, בירושלים, בעזה ובעולם. ב"משמש" בוחרים שלא להתעלם מזה, ומבקשים לתת במה לפריחה הגדולה של התרבות הפלסטינית בשנים האחרונות, שקורת למרות הקשיים שבתוכם היא פועלת.

באשר לתרבות הישראלית, שזוכה לסיקור רחב הרבה יותר בתקשורת בארץ, ב"משמש" מנסים להגיע לאזורים הפחות מוכרים שלה ול "כיסים" שבה שמבקשים לתקשר עם המזרח התיכון, עם הערביות ועם הפלסטיניות שסביבם, לצידם ובתוכם.

את העונה הזו בחרו ב"משמש" לפתוח בראיון עם אלי ריזק, במאי הסרט BOREK (עלילתי קצר, ערבית ואנגלית). ג'ון וליליאן, הוא פלסטיני חיפאי והיא פלסטינית מפריז שמבקרת בארץ, יוצאים ממועדון ומתחילים בטיול לילי בסמטאות חיפה. מה הם מחפשים? לטרוף בורקס. בדרך מתגלגלת בינהם שיחה שמבליטה את ההבדלים בין פלסטינים גולים, שנאחזים בזהותם בכל הכוח לבין מקומיים כמו ג'ון, שמתנהלים בנונשלנטיות יחסית בנוגע לפלסטיניותם.

הסרט זמין לצפייה אונליין עד שישי הקרוב, 1/1/2021- לינק בגוף הפוסט לאייטם עצמו.

للمقالة بالعربية: فيلم بوركاس

הצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ