חיזור במעמד צד אחד – הרשימה המשותפת וגנץ

מכתבים למערכת

מוהנד סרסור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קריקטורה - בידרמן
איור: עמוס בידרמן
מוהנד סרסור

للمقالة بالعربية: حب من طرف واحد- المشتركة وغانتس

יחסה של מפלגת "כחול לבן" לציבור הערבי לא ראוי: בסבב הבחירות הראשון, התעלמה המפלגה מהערבים כליל. בסבב השני, לאחר שהבינה שלא תוכל להגיע לכס השלטון בלי הקול הערבי, היא חיזרה אחריהם בקמפיין הבחירות שלה ורקדה עם אחינו הדרוזים.

אלא שהחיזור הזה אינו תקף לגבי הרשימה המשותפת, הנחשבת נכון לעכשיו הנציגה היחידה של הערבים אזרחי ישראל. "כחול לבן" ניהלה עם "המשותפת" מגעים מבוישים, שוחחה אתה במחשכים, ובאף רגע לא פנתה אליה בהבטחות או בבקשות באופן פומבי או רשמי.

ההימנעות הזאת הגיעה עד כדי זלזול ואני סבור שהסיבה העיקרית לכך היא בהצהרה של הרשימה המשותפת מעל לכל במה שהיא תפעל להפלתו של נתניהו ותתמוך במי שיתחרה מולו. הדבר הוביל לכך ש"כחול לבן" השתכנעה בכך שתמיכת "המשותפת" היא עניין מוסכם ומובן מאליו, ולכן אין כל צורך לחלוק לה דברי חנופה ושבח וגם לא להבטיח לה הבטחות כלשהן.

מבחינה טקטית, נכון שהסיסמה של "המשותפת" הקוראת להפלת נתניהו משכה אליה את הקול הערבי במלוא העוצמה. אולם, צידה השני של משוואה זו היה שערכה ירד בעיני "כחול לבן" עד כדי כך שבני גנץ לא ביקש מן המפלגה שתמליץ עליו בפני נשיא המדינה. גנץ גם לא הציע למפלגה לקחת חלק בהרכבת ממשלת מיעוט למרות שידע היטב שהרשימה תסכים לכך. יתר על כן, רבים ממנהיגי "כחול לבן" טענו שיחס חיובי מדי לרשימה המשותפת לא ישרת את האינטרס של מפלגתם וירחיק מעליה חלק מתומכיה.

לסיכום, הניסיון להפיל את נתניהו אינו נובע משנאת דרכו הפוליטית של האיש, אלא מהתנהלותו הפוליטית שבגינה הפך את ההסתה נגד האזרחים הערבים לשיטה בניסיון לרַצות את הימין הקיצוני, שמנסה לצמצם מצמצום את זכויותיהם הערבים. מנגד, ריצתה של "המשותפת" לזרועותיה של "כחול לבן" לא קרתה בגלל עיניו הכחולות של גנץ, אלא בשל קיומה של האפשרות להגיע עמו להבנות שעשויות לחלץ עוד זכויות עבור הערבים אזרחי המדינה.

אם הרשימה המשותפת יכולה להבטיח שהקול הערבי יתלכד כולו סביבה, כפי שנראה המצב עתה, רגע לפני סבב הבחירות השלישי, הרי שעליה להתרחק הן מנתניהו והן מגנץ. הדבר יאפשר מצב שבו השניים יתחרו על "המשותפת" באופן גלוי ויתייחסו אליה כאל כוח שעשוי להטות את לשון המאזניים. כך תוכל "המשותפת" להעלות את דרישותיה אל רמת הדרישות המקסימליות שיענו על צרכי הרחוב הערבי, ולכל הפחות תשקם את מעמדה ואולי יעלה בידה לבלום את סיפוח בקעת הירדן והשומרון, שתי סוגיות שיש בכוחן למוטט את הסוגיה הפלסטינית כולה.

للمقالة بالعربية: حب من طرف واحد- المشتركة وغانتس

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ