נצביע בעד זכויות לכל ובעד הדמוקרטיה

עלי חיג'אזי
עלי חיג'אזי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפגנה נגד אחימות בחברה הערבית
בחירות: נצביע בעד מאבק בפשיעה המשתוללת ברחובות ובעד הדרישה לדין וחשבון מהמשטרהצילום: גיל אליהו
עלי חיג'אזי
עלי חיג'אזי

للمقالة بالعربية: سنصوت للديموقراطية

מועד הבחירות השלישיות לכנסת הולך ומתקרב. פעמיים לא הצליחו המפלגות הגדולות להקים ממשלה ובשל כך "זכינו" בשנה שלמה של ממשלת מעבר שהתאפיינה בליבוי עקבי של מחלוקות כמעט בכל תחום. מובן אפוא, כי הדברים שאבקש לומר כאן נוגעים לליבוי מחלוקות ורעשים באופן השלילי המובהק ביותר.

יחד עם זאת, יש ביכולתנו לשנות את המשוואה בבחירות הקרובות, אם גם במידה מצומצמת. אפשר להשיב את המשוואה ממסלולה העקום ואולי אף לתקן אותה באופן שיהיה משביע רצון עבור כל המפלגות. ציינתי את תיקון הדרך אך לא ציינתי את השבתה לדרך הישר, שכן המציאות שבה כולנו חיים מעולם לא שירתה את האינטרס שלנו, הערבים, המונים כחמישית מאוכלוסיית המדינה.

בדברים הללו אינני מתכוון לשלוח את האזרחים לקלפיות כדי להצביע. אין לי כל כוונה להכתיב לבוחר איזה פתק ואיזו אות עליו לשים בקלפי, בין אם של מפלגה ערבית או של מפלגה יהודית.

הפעם נצביע בעד ייצוג אמתי שיבטיח לנו את השגת זכויותינו, את הבטחת קיומנו ושיקוף אמין של רצון העם בכנסת. ואולם, בכך אין די. עלינו להצביע בעד השגת דמוקרטיה. לא דמוקרטיה במובנה הצר והמופשט – שלטון העם, על ידי העם, למען העם – אלא במובנה היסודי והרחב: הבטחת זכויות הפרט וחירותו, ושמירה על כבודו.

נצביע בעד החירות על היבטיה השונים: במחשבה, בשירה ובתיאטרון; חירות שאין בה צנזורה גזענית מתוך אינטרסים  קנטרניים, הנעשית באמצעות ריסון האמנות בעזרת קריטריונים  של פטריוטיות או נאמנות, שאינם עולים בקנה אחד עם אופייה של המדינה או של משרד התרבות שלה.

הדבר נכון שבעתיים בכל האמור להגבלת התיאטרון בשל טיעונים ביטחוניים של המדינה, על רקע דחייתה את מה שהיא מגדירה כדברי בלע נגד היותה כובשת בגדה המערבית, המפירה את ריבונותן של המדינות השכנות, את החוק הבינלאומי והסכמים אזוריים.

נצביע בעד שלום צודק באזור, באמצעות הקמתה של מדינה פלסטינית שירושלים עיר בירתה. נצביע בעד פינוי ההתנחלויות שעל פי החוק הבינלאומי הן מהוות פשע מלחמה; בעד יישום החלטות האו"ם בעניין הפליטים הפלסטינים; ובעד מתן אפשרות למימוש זכות השיבה המקודשת ופיצויים לאותם פליטים. הצעד החשוב ביותר יהיה להשליך את "עסקת המאה" לפח האשפה, שתהיה למרמס רגליהם של הליברלים בכל העולם, המאמינים בצדק ובבני האדם.

נצביע בעד ייצוג הולם של הציבור במשרות ובמינויים ממשלתיים ובעד מלחמה בשחיתות השלטונית על כל צורותיה; נוקיע את נותני השוחד ואת אלה המעלימים עין מהטרדות מיניות ומפשעי פדופיליה ואונס, ונביא אותם לדין על הבגידה באמון הציבור.

נצביע בעד שירותי בריאות ראויים לשמם: בניית בתי חולים, הוספת מיטות ושיפור הנגישות לכולם לשירותי בריאות מצוינים, בכל מקום בארץ. נצביע לשיפור הסביבה הרפואית, כדי למנוע בריחה של רופאים. נתמוך בזכות האישה על גופה בכל הנוגע להריון, נצביע בעד שוויון מלא בבריאות ובעד העמדתם לדין של גזענים המאמינים בהפרדה בחדרי הלידה.

נצביע בעד חינוך טוב יותר והישגים טובים יותר, בעד מתן עדיפות לחינוך על פני ההוראה ובעד שוויון מלא בתקציבי החינוך וצמצום הפערים, כך שתלמיד ערבי יקבל מימון ממשלתי שווה למה שמקבל תלמיד יהודי־ דתי. נצביע בעד הגדלת מספר הכיתות וצמצום מספר התלמידים בכל כיתה, כדי לשפר את איכות החינוך ולהגדיל את מספר התלמידים הזכאים לבגרות. ניאבק בבריונות בבתי ספר ונפעל להפצת תרבות של כבוד וקבלת האחר, משום שהסביבה הטבעית של החינוך אינה מבוססת על קריטריונים ספציפיים זולת החינוך לכבוד ולמידות טובות. 

נצביע בעד האדם וחירותו לבחור בן זוג, להינשא, להקים משפחה ולחיות כפי שהוא רוצה. נצביע בעד נישואים אזרחיים ונפחית את התלות בממסדים דתיים שאבד עליהם הכלח.

נצביע בעד הסביבה – בייחוד לאחר האסונות שהתרחשו ברחבי העולם, בין אם באוסטרליה, בלבנון או ביערות האמזונס. נצביע בעד מאבק נגד הקפיטליזם ההרסני ובעד תמיכה בייעור ובהגנה על הטבע – אדמה, שמיים, ים ושאר מכמניו סביב לעולם. כמובן שנצביע בעד המאבק נגד המדבוּר ונגד התחממות כדור הארץ.

אנו נצביע בעד צדק חברתי, שהרי אין זה הגיוני שהיחס בין שכרו של עובד חודשי לזה של חבר כנסת או שר בממשלה הוא 1:9 לכל הפחות. חובה להעלות את שכר המינימום ולהפחית את שיעור האבטלה באמצעות אפשרויות תעסוקה שונות לצעירים ולמובטלים. יש להעניק תשומת לב מיוחדת לקשישים ולבעלי צרכים מיוחדים, באופן שיתאים לצרכים אלה.

נצביע בעד מאבק בפשיעה המשתוללת ברחובות ובעד הדרישה לדין וחשבון מהמשטרה, השותפה לדבר ומאפשרת לתופעה להתפשט בחברה שלנו.

והרשימה עוד ארוכה וחייבים לומר שכל המצוין לעיל מייצג, אולי, חלומות שקשה להגשים, אך הם מעולם לא היו מציאותיים, ולמרות זאת אנחנו מצביעים כדי להגשימם. ואולי בכל זאת יתגשמו? האין נוהגים לומר שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון?

הכותב סטודנט למשפטים באוניברסיטאת בר- אילן

للمقالة بالعربية: سنصوت للديموقراطية

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ