הכנסת לא זקוקה לעוד נשים שיתמכו במלחמות

היבא יזבק - צרובה
היבא יזבק
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
היבא יזבק
בחירות: הגיע הזמן שנשים יפסיקו לפחד, גם מאחורי הפרגוד בקלפי צילום: אוהד צויגנברג
היבא יזבק - צרובה
היבא יזבק

للمقالة بالعربية: لا تحتاج الكنيست إلى نساء يدعمن الحروب

מערכת הבחירות הנוכחית נערכת בצל האכזבה מהירידה בייצוג נשים בבחירות שנערכו בספטמבר. רק 27 נשים נבחרו בפעם האחרונה – פחות מרבע מחברי הכנסת. זוהי ירידה בהשוואה לכנסת ה-21 (29 נשים) ולכנסת ה-20 (37 נשים, חלקן ברוטציה). הירידה במספר הח"כיות החזירה לסדר היום את הדיון בדרכים להגדלת ייצוגן של נשים, כולל קריאה לשריון מכסות לנשים ברשימות לכנסת. מדובר במטרה חשובה, אשר ראוי יהיה לקדם בחקיקה אחרי הבחירות.

ואולם, עם כל החשיבות שבייצוג מגדרי, עצם כהונתה של אישה כח"כית אינה מקדמת בהכרח שוויון לנשים בחברה, ואינה מבטיחה כי תפיסות פמיניסטיות יחלחלו לתרבות הפוליטית ולקבלת ההחלטות. הפוליטיקה הישראלית שופעת דוגמאות לנשים מימין ומשמאל, אשר הגיעו לעמדות מפתח בממשלה ובכנסת, וברגע האמת היו שותפות מלאות למדיניות המיליטריסטית, הכוחנית והשוביניסטית של ישראל. המדיניות הזו, כמו שאנחנו יודעות, היא לא רק כלי לדיכוי פוליטי אלא מנגנון המנציח אלימות כלפי נשים. ואמנם, לאורך השנים לא חסרו כאן פוליטיקאיות שתמכו בכל מלחמה ובכל מבצע צבאי, וצידדו בהמשך המצור והענישה הקולקטיבית נגד הפלסטינים בכלל, ונגד תושבות ותושבי עזה בפרט. 

גם לא חסרות דוגמאות לחברות כנסת שהיו שותפות למדיניות גזענית ומשפילה, ואף השמיעו התבטאויות אדנותיות ומבזות כלפי נציגות הציבור הערבי. חברת כנסת או שרה המצביעה בעד המשך הכיבוש, או שתומכת במדיניות המדירה נשים ומבססת נורמות מיזוגניות, אולי מסמנת "וי" על ייצוג נשים, אבל בוגדת בכל ערך שהמאבק לשוויון למען נשים ביקש אי פעם לקדם. במיוחד כאשר הראשונות להפגע מהכוחנות הישראלית הן נשים.

הבחירות הקרובות חייבות להיות גם על הנושא הזה. לא ייתכן שבשם איזו "הצבעה אסטרטגית" שאף פעם לא מוכיחה את עצמה, ומתוך איזו פנטזיה על מהפך שאף פעם לא מגיע, נשים ייקראו לתמוך – שוב – בפוליטיקאיות ובמפלגות שאינן מציעות כל חלופה למצב הקיים. השנה היא 2020, וספירת ראשים של נשים ברשימות לא יכולה להספיק או להצדיק הצבעה למועמדות שמחויבותן הערכית לזכויות נשים באשר הן נשים, מטושטשת.

מבחירות לבחירות, דומה כי הרשימה המשותפת נדרשת פחות ופחות להסביר מדוע היא הפתק הבטוח היחיד נגד מלחמות, נגד הכיבוש ובעד שוויון אזרחי ולאומי מלא לכולם. הניסיון המר עם מפלגות המרכז-שמאל הוביל להתפכחות בקרב מצביעות רבות, המבינות כי ברגע האמת תהיה רק רשימה אחת שלא תתמוך בשום שלב במבצע הבא בעזה, בהמשך הדיכוי בגדה או באפליה נגד האזרחים הערבים. ועדיין, ישנן מצביעות שמהססות לעשות את הצעד, ונרתעות מלעבור מהמפלגות הישנות והמוכרות אל המשותפת.

כל אחת מארבע המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת הבטיחה ייצוג לנשים – כולן עם רקורד מוכח של קידום סדר יום פמיניסטי, ובעיקר עם מחויבות מוצקה לערכים של שוויון וצדק. עצם נוכחותן של נשים ערביות כמנהיגות וחברות כנסת מהווה מודל לחיקוי לדור הצעיר, אותו אנו פועלות לשלב בפוליטיקה ובעמדות מפתח. מובן שגם לנו יש עוד דרך ארוכה לעשות לקידום נשים אל קדמת הבמה, אבל בניגוד למפלגות אחרות, כל אחת מהמועמדות במשותפת מייצגת עמדה ברורה נגד מלחמות, נגד הכיבוש ונגד עוולות חברתיות. העמדה הזו איננה רק הצהרתית אלא מגובה, כאמור, בעשייה המשלבת מאבק פמיניסטי וחברתי. 

הגיע הזמן שנשים באשר הן יפסיקו לפחד גם מאחורי הפרגוד. מובן שגם לח"כים גברים יש אחריות לפעול למען נשים, וכהונתן של נשים כנבחרות ציבור לא נותנת להם פטור מלעסוק בכך. אבל התרבות הפטריארכלית והמיליטריסטית שכולנו קורבנותיה, והרעל שהיא מפזרת סביבנו כבר עשרות שנים, יתחילו להתפוגג רק אם אנחנו, נשים פמיניסטיות שאכפת לנו משוויון וצדק, ניקח אחריות וננצל את הבחירות הקרובות כדי להצביע למפלגות ולמועמדות המחויבות לכך באמת.

הכותבת היא ח"כית ומועמדת לכנסת ה-23 מטעם בל"ד ברשימה המשותפת

للمقالة بالعربية: لا تحتاج الكنيست إلى نساء يدعمن الحروب

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ