אימא, אני רוצה לשחק בחצר, את יכולה ללוות אותי?

עולא נג׳מי - יוסף
עולא נג׳מי - יוסף
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלימות בחברה הערבית
אלימות: אני נאבקת למען בני, אבל גם כי זכותי להרגיש בטוחהצילום: מוטי מילרוד
עולא נג׳מי - יוסף
עולא נג׳מי - יוסף

للمقالة بالعربية: ماما أريد اللعب بالساحة، هل يمكنك مرافقتي؟

בואו נחשוב רגע על מציאות חיים נורמלית של ילד בן שבע: הוא כבר הולך לבדו למכולת השכונתית, הוא הולך לבית הספר וודאי שהוא יכול לצאת לחצר הבית לשחק תופסת, או מחבואים או כדורגל.

מציאות החיים של הבן שלי שונה. הוא אומר, "אימא, אני רוצה לשחק בחצר. את יכולה ללוות אותי?". הוא כבר יודע שיש אלימות וירי בכל מקום ואם תצא החוצה ברגע הלא נכון – אתה עלול לחטוף כדור "תועה" מנשק חם, או עלול להיפגע מבריונות בכביש.

כאימא, ההתלבטות מתמדת: האם לאפשר לו לצאת החוצה, כפי שילד בגילו רוצה ויכול לעשות, ולשלם על כך בלחץ וחרדה, או לכלוא אותו בבית ולהיות רגועה שלא יאונה לו כל רע? כאשת קריירה, שנמצאת מחוץ לבית שעות ארוכות מדי יום, נושא הביטחון האישי מעסיק אותי וטורד את מחשבותיי.

בדיוק בגלל זה, למען העתיד של הילדים שלי, אני נאבקת יום יום באלימות ובפשיעה שהגיעו לכל מקום כמעט בחברה הערבית. כדי שילדיי יוכלו ללכת ללימודים בלי לפחד מאלימות בבית הספר, ולחזור הביתה בלי לשמוע ירי ברחובות ובלי לחשוש מכדור תועה. לחיות בביטחון כמו שמגיע לכל אזרח במדינה הזו.

לאלימות ולפשיעה גורמים רבים, והם לא ייפתרו בהינף יד. אין מטה קסם שיעלים את הבעיה, אבל יש הרבה דברים שצריך לעשות, ורק טיפול מערכתי – גם בגורמי העומק וגם בהיבטים של אכיפה ושיטור – יביאו לשינוי המיוחל. ב"יוזמות אברהם" אני עובדת יחד עם שותפתי, רות לוין-חן, ועם צוות של רכזות ורכזים יישוביים, גם בשטח וגם מול מקבלי ההחלטות, על מנת ליישם פתרונות אלה.

בחודשים האחרונים החברה הערבית יצאה לרחובות ודרשה את הביטחון שמגיע לה. הדרישה והצעקה שלנו הגיעו למסדרונות הממשלה, התחלנו לראות תוצאות, אם כי אלה תוצאות ממש ראשוניות, ודרוש מעקב ויד על הדופק כל הזמן. תפקידנו כחברה וכהנהגה הוא לדאוג שהתוצאות שהתחלנו לראות לא ייעצרו אחרי הבחירות.

בין הדברים שכבר התחילו לקרות: הקמת צוות בין-משרדי במשרד ראש הממשלה שבוחן פתרונות חדשניים; הכרזה על בדיקה של מבקר המדינה; מבצע איסוף נשק; הכרזה של המשטרה על יחידה ארצית לטיפול בתופעת דמי החסות, ולאחרונה התבשרנו על מעצר של 12 דמויות משמעותיות בארגוני הפשע.

את המומנטום הזה אסור לעצור. הכנסת היא אחת מזירות הפעולה למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית וכדי שגם הכנסת הבאה תמשיך לפעול, יצאנו – יוזמות אברהם ושותפינו במרכז אמאן – בקמפיין "תכנית 100 הימים למיגור האלימות והפשיעה". התכנית מורכבת מחמישה צעדים מידיים, שאותם יתחייבו מועמדים וחברי כנסת, לקדם במאה הימים הראשונים לכינון הכנסת ה-23.

במסגרת הקמפיין אנו קוראים לציבור הערבי לצאת ולהצביע בבחירות, ולדרוש מהמועמדים ומקבלי ההחלטות מכל הקשת הפוליטית, להציב את הנושא בראש סדר העדיפויות, ולהתחייב לקדם את התכנית.

תכנית 100 הימים למיגור האלימות והפשיעה בחברה הערבית נולדה מהצורך האקוטי בפתרונות אמתיים ומידיים, לצד תהליכים ארוכי טווח. במרכז התכנית חמישה צעדים שחברי הכנסת יכולים ליישם ב-100 הימים הראשונים של הכנסת:

1. הכרזה על מצב חירום. הכרזה על האלימות והפשיעה בחברה הערבית כמצב חירום ופיתוח תכנית חומש לטיפול מקיף בגורמי העומק לתופעה.

2. תקצוב והרחבת התכנית למאבק באלימות כלפי נשים. הכפלת הסכום המוקצב לתכנית הלאומית למאבק באלימות כלפי נשים ל-500 מיליון שקלים, ומימושה בפועל.

3. רישות במצלמות אבטחה. הגברת הביטחון האישי באמצעות רישות כל היישובים הערביים בישראל במצלמות אבטחה, בתיאום ובשיתוף הרשויות המקומיות.

4. החמרת הענישה נגד ארגוני הפשיעה. הכרזה על מלחמת חורמה בארגוני הפשיעה והחמרה בחקיקה הנדרשת למיגורם.

5. חיסול הנשק ותחנות הסמים. ניקוי היישובים הערביים מהנשק הלא חוקי ומתחנות הסמים, בתיאום עם הרשויות המקומיות.

והצעד הבא הוא עלינו: לצאת להצביע ולבחור במקבלי החלטות שיילחמו למען ביטחון ילדינו.

הכותבת מנהלת שותפה – קהילות בטוחות, יוזמות אברהם

للمقالة بالعربية: ماما أريد اللعب بالساحة، هل يمكنك مرافقتي؟

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ