איך התממש חלום הבלהות של נתניהו?

שאהין נסאר
שאהין נסאר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בחירות 2020
בחירות: נתניהו הציבור הערבי אמר לא לימין ולא לסיפוחצילום: רמי שלוש
שאהין נסאר
שאהין נסאר

للمقالة بالعربية: كيف تحقق كابوس نتنياهو؟

אגדה אורבנית רווחת בקרב פרשנים ערבים, ואשר לא אומתה על ידי שום מקור ישראלי, טוענת שגולדה מאיר, שעמדה בראש ממשלת ישראל בעת שריפת מסגד אלאקצא ב-21.8.1969, אמרה שזה היה אחד הימים הקשים בחייה. ובמילותיה זה נשמע כך: "לא הצלחתי לישון בלילה, חשבתי שהעולם המוסלמי כולו, יקום על גדרו, ויכריז מלחמה נגדנו, אך כשראיתי את תגובת המוסלמים הבנתי שישראל בטוחה".

גם אם זו אגדה, הרי שמבחן גולדה, אינו שונה רבות מהמבחן של הציבור הערבי כיום. חלק גדול מהציבור הערבי הפלסטיני, שחי בארצו במולדתו, מקבל את קיומה של מדינת ישראל, ואף רוצה בכך. תחת משטר ישראלי זה, כל רצונו של הציבור הערבי הוא לחיות בשלום ולזכות בשוויון. היו מי שציפו כי תגובתו של המיעוט הערבי הפלסטיני בישראל לעסקת המאה, תהיה אלימה, אבל הציבור הערבי לא הגיב בצורה אלימה אלא בצורה דמוקרטית, והוכיח לכל מי שהימר על חוסר מודעותו, שהוא מסוגל להכשיל כינון ממשלת ימין. הציבור הערבי הצביע ברגליים.

* הישג ראשון

חלום הבלהות של נתניהו נהפך למציאות: המצביעים הערבים נהרו לקלפיות, במיוחד באזור המשולש, הדרומי והצפוני – הכפרים והערים שעסקת המאה מבקשת להעביר לריבונות הרשות הפלסטינית.

שיעור ההצבעה הכללי בחברה הערבית עלה בכ-5.5%, והגיע עד ל-65.5%. זהו אחוז חסר תקדים בתקופה המודרנית. ואם היה ספק בעבר לגבי המנדט שקיבלה הרשימה המשותפת – הפעם אין אדם שיכול להגיד שהיא לא מייצגת את הציבור הערבי. בטח שלא נתניהו.

הקמפיין של ביבי, "מה עשתה לכם המשותפת?" שרץ בשבוע האחרון בכלי תקשורת ערביים, הביא לאפקט הפוך. כמובן שהמרכז והשמאל הציוני לא עזרו, עם שיבוץ של נציגים ערבים במקומות לא ריאליים, וההתכחשות של גנץ ומפלגתו לנציגי הציבור הערבי. גנץ לא ראה בערבים ונציגיהם שותפים להדחת נתניהו ושלטון הימין. שילוב של הסיבות האלה הניע את הציבור הערבי לחזק את מעמדה הפוליטי של המשותפת. ואם במערכה השנייה חלקו של הציבור הערבי היסס להצביע, במערכה השלישית, עם הגב לקיר, הוא עשה זאת בעל כורחו. 

הבחירות האלה מלמדות שכאשר הציבור הערבי נמצא בסכנה, הוא שואף להגדיל את כוחו הפוליטי באופן ניכר, כדי לחזק את השפעתו. 

המשולש, הצביע נגד עסקת המאה ושאיפות הסיפוח של נתניהו על ידי הבחירה במשותפת. המסר לא היה שמסרבים לעבור לרשות הפלסטינית שלא מתפקדת ולא תתפקד כמדינה תחת כיבוש. המסר היה שמסרבים לפתרון של נתניהו, שמטרתו היחידה היא להיפטר מהאזרחים הפלסטינים בגבול ישראל. 

הנתונים מדברים בעד עצמם. אחוז ההצבעה בטירה הגיע לכדי 72.7% , מתוכם 96.53% לרשימה המשותפת. בטייבה הצביעו 70.93% מתוכם 98.33% למשותפת.  בג'לג'וליה הצביעו 79.56% מתוכם 95.08% למשותפת. בכפר ברא הצביעו 76.36% מתוכם 98.38% למשותפת. באום אלפחם 63.16% מימשו את זכות ההצבעה, מתוכם 98.53% למשותפת. בבאקה אלגרבייה 61.98% הצביעו, מתוכם 97.81% למשותפת. באום אלקטף הצביעו 80.89% מבעלי זכות ההצבעה, מתוכם 96.37% למשותפת. בכפר קאסם הצביעו 73.88% מתוכם 91.71% למשותפת. בקלנסווה הצביעו 72.59% מבעלי זכות ההצבעה, מתוכם 98.59% למשותפת. בכפר קרע הצביעו 71.94% מתוכם 96.57% למשותפת. בערערה 68.64% הצביעו, מתוכם 98.67% למשותפת. בזמר הצביעו 68.56% מתוכם 98.04% למשותפת.

המשותפת קיבלה כ-100 אלף קולות (כשלושה מושבים) רק מאזור המשולש. המשותפת עשתה בשכל כששילבה שלושה נציגים מאזור המשולש במקומות ריאליים: ד"ר אחמד טיבי מטייבה, ד"ר יוסף ג'בארין מאום אלפחם ווליד טהא מכפר קאסם. למעט מספר יישובים, באקה אלגרבייה, אום אלפחם, זימר, וערערה, כ -70% מימשו את זכות ההצבעה. 

בשעה שמונה בערב, שעתיים לפני סגירת הקלפיות שלחו אנשי הליכוד עוד הודעה גזענית לפיה הצבעה מאסיבית של הערבית תמוטט את שלטון הימין. על זה נאמר, "עוד חוזר הניגון". זהו המשך ישיר לקמפיין של הליכוד לדיכוי הציבור הערבי, במיוחד בקריאה (גם אם לא ישירה) להחרמתו. הציבור הערבי, החזיר לנתניהו כגמולו ואף למעלה מזה.

* הישג שני

אין ספק – 15 נציגים בכנסת זה הישג חסר תקדים. אך הישג לא פחות חשוב הוא כניסתן של עוד שתי נשים ערביות אימאן חטיב וסונדוס סאלח. אימאן חטיב-יאסין תהיה האישה הראשונה שתעלה לנאום מול הכנסת כשלראשה חיג'אב. המשותפת תהפוך למפלגה בעלת הייצוג הנשי החזק ביותר בכנסת. נשים הן רבע מנציגיה, ואחת אף עם חיג'אב, בכנסת!

* הישג שלישי

הנכדים הרעיוניים של מאיר כהנא לא עברו את אחוז החסימה. זו נקודת אור. יחד עם זאת הם הוכיחו שלפחות 0.42% מהמצביעים (ולא מכלל אזרחי המדינה) גזענים בנשמה.

נקודת אור נוספת אפשר לראות בבחירות סיבוב ג' 2020, בכך ששום פוליטיקאי לא מדבר יותר על זיופים, ואיש לא דורש להציב מצלמות בקלפיות. 

הכותב הוא עיתונאי

للمقالة بالعربية: كيف تحقق كابوس نتنياهو؟

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ