עזבו את החיג'אב, באתי לעבוד

אימאן יאסין ח'טיב
אימאן יאסין ח'טיב
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בחירות 2020
בחירות: אני רוצה להשמיע את קולן של הנשים המוחלשותצילום: גיל אליהו
אימאן יאסין ח'טיב
אימאן יאסין ח'טיב

للمقالة بالعربية: اتركوا حجابي، يدي ممدودة للجميع

בחירתי לכנסת הנוכחית, כחברת הכנסת הראשונה עם כיסוי ראש, משכה בימים האחרונים לא מעט תשומת לב וכותרות. איני מבטלת את חשיבות המהלך, שבצדק נחשב לצעד גדול במאבקן של נשים דתיות לפלס דרך לקדמת הבמה הציבורית כשוות בין שווים. הוא מראה כי הבית הפוליטי שלי, התנועה האיסלאמית הדרומית, הוא דוגמה מכובדת במתן מקום לייצוג נשי בעשייה הציבורית לטובת החברה בכללותה וזו הערבית בפרט.

כיסוי הראש שלי, כמו היותי אישה מוסלמית דתייה, ממלאים אותי גאווה ועל כך לא אבוש, אך הם אינם חזות הכל. לא פחות חשובים בעיני הערכים והמטרות לשמם אני אקדיש את פעילותי הציבורית והפרלמנטרית.

הצלחתה המבורכת של הרשימה המשותפת בבחירות האחרונות, לרבות בחירתן של ארבע נשים, משקפת במובנים רבים את הרצון העז להעצמת מעמדן של הנשים הערביות ורצונן של אלה ליטול חלק משמעותי, יחד עם הגברים, בבניית חברה שוויונית וצודקת יותר. ההצבעה הנשית המסיבית לרשימה המשותפת היא השתקפות של הרצון החשוב הזה.

חיזוק מעמדן של הנשים המוחלשות, ונשים ערביות בראשן, יהא מוקד פועלי הציבורי. העובדה כי מעל 60% מהנשים הערביות מובטלות וכי יותר ממחצית מהמשפחות בחברה הערבית נמצאות מתחת לקו העוני, מלמדת על כישלונן של ממשלות ישראל לדורותיהן, והיא תעודת עניות לחברה ככלל.

האפליה הממסדית כלפי החברה הערבית גורמת לתחלואים רבים, מעוני, דרך אלימות קשה ועד לפשע המאורגן. אלה יתנו את אותותיהם, במוקדם או במאוחר, בכלל החברה בישראל, הן  במישור החברתי, הן הכלכלי והן התרבותי. מצד אחר, פתרון הבעיות האלה ייטיב עם כולם, ויצעיד את החברה והכלכלה למקומות טובים יותר, שיהודים וערבים ייהנו מהם.

אני מאמינה כי בעיות יסוד מצריכות פתרונות יסוד. אין ספק בעיני כי חינוך הוא המסד החשוב ביותר, עליו יש לתת את הדעת עת מבקשים לבנות חברה בריאה וחסונה יותר. למערכת החינוך תפקיד מכריע בעיצוב דמותה של החברה וקידום ערכיה. ערכים של זכויות אדם אוניברסאליות הינם ערובה לחברה דמוקרטית ושוויונית, המכירה בזכותו של האחר לקיום מכובד.

כפועל יוצא, אני מאמינה באמונה שלמה כי סיום הכיבוש הישראלי והקמתה של מדינה פלסטינית בגבולות מאי 67', שבירתה ירושלים המזרחית, לצד ישראל, הוא הערובה היחידה לשלום בין שני העמים השוכנים בין הירדן לים. חלקת הארץ הזו כל כך קטנה, שהיא יכולה לבלוע אותנו. באותה מידה, היא גדולה דיה כדי להכיל את כולנו. אני מקדשת את החיים על פני המוות.

התנופה של פעילות ציבורית ופוליטית המונהגת בידי נשים זוכה בשנים האחרונה לעדנה מבורכת ברחבי העולם, בעיקר במדינות סקנדינביה אך גם בעולם הערבי. לפני שנים אחדות, במסגרת לימודי במכון מנדל בירושלים (בית הספר למנהיגות חינוכית ) זכיתי להכיר מקרוב לא מעט פרלמנטריות דתיות ומסורתיות שמשפחותיהן באו מהערים והכפרים הכי נידחים במרוקו, והן היוו עבורי מקור השראה וכבוד.

כאישה המאמינה בחיבורים וביצירת מכנה משותף רחב ככל הניתן, אשתף פעולה עם כל אחד ואחת מחברי חברי הכנסת המוכנים לשאת עמי כל אחד מהדגלים לעיל.

הכותבת היא חברת כנסת מטעם רע״ם ברשימה המשותפת

للمقالة بالعربية: اتركوا حجابي، يدي ممدودة للجميع

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ