המשותפת מגלה אחריות דו-לאומית

מרזוק אל חלבי
מרזוק אל חלבי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איימן עודה בחיפה, הבוקר
קורונה: מה שהמשותפת עושה, יציל את שתי החברות הערבית והישראליתצילום: רמי שלוש
מרזוק אל חלבי
מרזוק אל חלבי

للمقالة بالعربية: القائمة المشتركة تعبر عن مسؤولية مشتركة

בשיר הצופה פני עתיד שכותרתו "תרחיש מוכן", מחמוד דרוויש מביא דיאלוג/מונולוג יפהפה בינו לבין האויב אתו נפל לבור ומעל נחש גדול המאיים לבלוע את שניהם. והנה הקורונה כאן בתפקיד הנחש מול אזרחי המדינה, היהודים והערבים (ה"אויבים" כרצונו של נתניהו ולהקת הגזענים והמסיתים). שירו של דרוויש מסתיים במוות של "הרוצח " ושל ה"נרצח" באותו בור שהופך לקברם המשותף. אך קודם, דרוויש מכין אותנו למוות זה ביד אומן ופילוסוף. בישראל כיום, מוות כזה נראה בלתי נמנע –אם לשפוט על פי משנתו של נתניהו. אלא שניתן למנוע אותו ולהציל את שני האויבים לפי משנתה של הרשימה המשותפת, ולפי הציבור הערבי והציבור היהודי המסרב להיכנע.  

איני מקל ראש בקורונה כמגיפה המסכנת חיי אדם, אבל לגבי היא לא הסיפור. הקורונה, להבדיל מחסידי תורת הגזע היהודית, אינה מבדילה בין לאום ללאום. בישראל של היום, חסידי תורת הגזע היהודית משתמשים במשבר כדי לגזור קופון בכמה חזיתות.

ראשית, ראש ממשלת המעבר, הנאשם בשלושה אישומים, מנסה למשוך את אור הזרקורים מצוותים רפואיים הנאבקים בנגיף תוך כדי סיכון מוחשי, ומופיע כמושיע. זהו מעשה נבלה. בחזית הכלכלית ניתן להסיק ממה שנאמר ופורסם כי הממשלה הימנית, הדוגלת בקפיטליזם חזירי, תנסה למקסם את רווחיה מהמשבר, תוך ניצול מצוקתם של האזרחים. היא תשלח אנשים רבים ככל האפשר לחופשות ללא תשלום ולא תצא מדעתה אם עסקים יקרסו – דוקטרינת ההלם בלשונה של נעמי קליין.

בחזית הפוליטית זה כבר התחיל עם דחיית משפטו של נתניהו. קביעת סדר יום של מצב חירום עשויה לדחות את ההתחשבנות הציבורית עם נתניהו, שהפסיד בבחירות ועומד בראש ממשלת מעבר שהוכיחה חוסר אחריות: ביחסים נורמליים עם אזרחי המדינה הערבים, בדאגה למערכת הבריאות ראויה לשמה, בצמצום הדמוקרטיה ועוד. הממשלה הזו הוציאה חוזה על ראשם של אזרחיה הערבים, על הדמוקרטיה, על הממלכתיות ועל רשויות האכיפה. אולי זה מתאים לימין לאומני שערכים אלה מגבילים את תאוותו לשלטון. 

בזמן שהמתנגדים לנתניהו מתמהמהים במימוש הרעיון לחוקק חוק שימנע ממנו להמשיך לשלוט בחיינו, הוא, מבצע בהזדמנות ראשונה, בלי לגיטימציה ציבורית רצינית, פנייה חדה ימינה ומפעיל מצב חירום. כך הוא מנסה ליצור מצב בלתי הפיך של משטר שמפקיע את הדמוקרטיה הכושלת והמוכה בלאו הכי, ולהבטיח לעצמו ולמחנהו, יד חופשית לשחק בגורל שני העמים במרחב.

משבר הקורונה הוא מפלטו של הנבל. גם המשבר לא הצליח לחלץ מפיו ולו מלה אחת על ה"ערבים" חוץ מעוד יחס נבזי ושפל. בעוד שבבתי החולים, מסורוקה בדרום עד "גליל מערבי" בנהריה, יהודים וערבים הם שעומדים בפרץ מול הקורונה, הוא והמקהלה שלו ממשיכים להוציא את דיבת הערבים רעה ולהדיר אותם מהשיח וגם משותפות אפשרית בממשלת חירום מול הקורונה.

טוב עושים טובי בני ובנות החברה הערבית כשהם מחזירים למחרחרי הגזענות אזרחות מופתית ועבודה אמיצה לצד בני ובנות החברה היהודית במלחמתם בקורונה. טוב שהם מזכירים לחסידי תורת הגזע היהודית שעל אפם ועל חמתם מתקיימים במרחב הזה חיים משותפים ומאבקים משותפים. וטוב יותר עשתה הרשימה המשותפת שזכתה בכ-600 אלף קולות בבחירות האחרונות, שהמליצה בפני נשיא המדינה על בני גנץ, והבהירה כי פניה לחיזוק החיים המשותפים בין יהודים וערבים, גם בזמן שהנאשם ממשיך להסית ולהתרברב.

המעשה שלהם, יש להודות, מציל את החברה הישראלית כולה משיכרון הכוח המוליד תורה גזעית מסוכנת, מאידיאולוגיה משיחית שמייחלת לקבור את כולם בבור אחד כמו בשיר של דרוויש. הם מנסים תוך כדי אחריות פוליטית כלפי שני העמים, למנוע מנתניהו להציל את עורו במחיר של חורבן טוטאלי של מדינת ישראל במידה רבה הם מקריבים את עצמם, כדי להציל את שני העמים מגורל שהגזענות מכינה לכולם.

בעת שהצוותים הרפואיים נלחמים בגבורה בקורונה הנאשם נתניהו משתעשע באור הזרקורים, ובעת שחברי הרשימה המשותפת מגלים אחריות דו לאומית ומושיטים יד בטוחה בעצמה של שלום, הנאשם מבלפור ממשיך לבלף וללהטט כאילו הוא בקרקס ולא במדינה על פי תהום. את המשחק המסוכן הזה צריך להפסיק בשיתוף דו-לאומי יהודי ערבי.

للمقالة بالعربية: القائمة المشتركة تعبر عن مسؤولية مشتركة

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ