ביבי לא ילך בשקט

אלדד לוי
אלדד לוי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומך של ביבי, שלשום
קורונה: ביבי לא יקבל את כללי המשחק החדשיםצילום: Oded Balilty/אי־פי
אלדד לוי
אלדד לוי

للمقالة بالعربية: التخلص من بيبي لن يكون سهلا

אני כבר שלושה ימים רוצה לכתוב משהו ואני לא מצליח. רועדות לי הידיים כל פעם שאני מנסה. הסיפור הזה ייגמר רע מאוד. ולא, אני לא מדבר על הקורונה. למעשה, אנחנו מתחילים לקבל איתותים ראשונים שמדינות כמו קוריאה הדרומית, שהצליחו לרכז מאמצים, להשקיע בבדיקות המוניות ובמיטות חירום, מתחילות למתן את המגפה. זה לא ייגמר מהר כל כך, אנשים ימותו וזה יערער אותנו חברתית וכלכלית, אבל בסוף זה יירגע.

מה שמבעית בישראל, מה שייגמר בדם, זה העובדה שבנימין נתניהו לא מתכוון ללכת. מבחינתו, לא רק שהוא לא הולך לכלא, הוא גם לא הולך לאופוזיציה. הוא לא עוזב את הכס. זה בלתי נתפס מבחינתו, וגם מבחינת בני משפחתו והמקורבים שלו. זו פשוט לא אופציה. זה לא יקרה. ואם חלילה זה יקרה – הוא ידאג שזה יהיה מר מאוד.

מי שחושב שביבי ועוזריו מקבלים על עצמם בדל של התנהלות דמוקרטית, ושבבוא העת הם אשכרה יפנו את המשרד ויילכו לשבת באופוזיציה, כנראה לא הקשיב טוב בשנים האחרונות.

בשנה האחרונה, אחרי משבר פרלמנטרי שלא היינו מעלים על דעתנו לפני עשור, נשאבנו עמוק לתוך ההיגיון של הפוליטיקה הפרוצדורלית. כבר שנה שאנחנו מדברים על 61 ח"כים, על ממשלות מיעוט, על האם נהוג להחזיר את המנדט לצד השני, על מתווה הנשיא. כבר שנה שאנחנו משכנעים את עצמנו שאם נסדר את כל השחקנים נכון, זה יקרה ונתניהו יילך הביתה. נשאבנו כל כך למסורת, לדין ולפרוצדורות, שלא שמנו לב שנתניהו משחק איתנו משחק אחר לגמרי: משחק של כוח פוליטי בלתי מרוסן. אתם חושבים שהפרוצדורות הן כללי המשחק, ביבי חושב שהפרוצדורות הן מהלכים במשחק פוליטי רחב יותר.

לא משנה כמה רע זה נראה – כל עוד לנתניהו יש כוח פרוצדורלי כלשהו, הוא ישתמש בו: גם אם זה כדי להורות לשר המשפטים לסגור את בתי המשפט באמצע הלילה. גם אם זה כדי לומר ליו"ר הכנסת להקפיא את פעילות הוועדות. גם אם זה לשלוח את מיקי זהר לדבר על האוורור בחדרי הדיונים של הכנסת. כל פעולה פרוצדורלית שנמצאת בידיים של ביבי, בלתי סבירה ככל שתהיה, ואשר יכולה לעכב אפילו במעט את נפילת שלטונו, תוצא לפועל.

אבל שוב, זו תהיה טעות אדירה להתמקד בפרוצדורה. כי הפעולות של יולי אדלשטיין ואמיר אוחנה, ומיקי זהר וכל מי שעוד תשמעו עליהם, הן רק ביטוי של הדבר האמיתי: ביבי נתניהו, לא מתכוון ללכת לאופוזיציה. כשייגמרו המהלכים הפרוצדורליים, הוא יעבור למהלכי חירום. ולאחר מהלכי החירום, למהלכים שאין להם כל הצדקה. מי שקורא את הציוצים שלו ושל בנו יודע: מדובר באנשים חסרי רסן לחלוטין. שום דבר לא יעצור בעדם.

והנה החלק המפחיד באמת: כשאני אומר שביבי נתניהו לא יכול לתפוס את עצמו באופוזיציה, אני לא מדבר על משבר אישי בשבילו. גם נאמניו לא יכולים לתפוס זאת ואחרי כל הדה-לגיטימציה ל"השענות על תומכי טרור" נגד הממשלה שאולי יום אחד תקום פה – מה לדעתכם יקרה? אני לא יודע, אבל אני יכול רק לדמיין שביבי, המעגל הקרוב לו ותומכים יסרבו לקבל את חוקי המשחק.

הכותב הוא דוקטורנט לסוציולוגיה באוניברסיטת טקסס באוסטין

للمقالة بالعربية: التخلص من بيبي لن يكون سهلا

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ