הקורונה הפוליטית

חוסיין סווייטי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קורונה: מדוע אתה מתעקש להופיע כל יום על המסך ?צילום: אוהד צויגנברג
חוסיין סווייטי

للمقالة بالعربية: الكورونا السياسية

המין האנושי חווה רגעים של חרדה מוצדקת בהתייצבו בפני אויב בלתי ־ נודע ובלתי ־ צפוי המגפה של וירוס הקורונה, COVID 19. הגורמים הפוליטיים והמדעיים המתמחים ברחבי העולם בודקים, חוקרים ונוקטים בצעדי מניעה על מנת לבלום את התפשטות הווירוס. הזירה הפוליטית אינה חפה מסיסמאות ריקות, מהטחת האשמות משמאל ומימין ומהטלת האחריות למצב שאליו הגענו ושאליו אנחנו עתידים להגיע על מקבלי ההחלטות.

בארצנו, כמו בכל מדינות העולם, חיה קבוצה טפילית הניזונה מאומללותם של אחרים. יש בינם מי שמנצלים את המשבר מבחינה מסחרית וכלכלית ואחרים המנצלים אותו מבחינה פוליטית. כל אחד והסיפור שלו.

ביום הבחירות לכנסת ה ־ 23 (2 במארס 2020) השתתפתי בפאנל וידיאו באתר האינטרנט "בוקרא" בנצרת. בתשובה לשאלה של עמיתי ג'סאן בסול, עניתי ש"הדבר שמסוכן יותר מן הקורונה היא הקורונה הפוליטית שמייצג הימין הפשיסטי, הפושה בכל עבר ומזדחל לכל חריץ והגיעה העת לשים לו סוף ולהתמודד איתו".

הימים חלפו ואנו רואים את ראש הממשלה נתניהו עושה כל מאמץ לנצל את משבר הקורונה כדי לבנות על גבה תהילה שראוי היה שתיעלם מן העולם מזמן. אלא שעד כה לא נמצא מי שיתייצב כנגדו ויבלום אותו, זולת הרשימה המשותפת וציבור הערבים אזרחי ישראל. ב - 11 במרץ השתתפתי בתוכנית "אקטואליה" בערוץ הטלוויזיה "מוסאוא" עם העיתונאית אימאן אל  ־הווארי ואמרתי לה את הדברים הבאים: "הגיעה העת לטפל בקורונה הפוליטית שמייצג הימין הפשיסטי ולשים את הימין הזה בבידוד פוליטי נצחי, לא רק למשך שבועיים".

אני לא מזלזל בשום אופן בסיכונים הכרוכים בהידבקות במחלה כזו או אחרת. אני אף קורא לאחרים שלא לנהוג בחוסר אחריות ולהקפיד על ההנחיות הבריאותיות שמטרתן להימנע מהידבקות במחלה. אולם במקביל, זכותי המלאה ואף חובתי לשאול מדוע נתניהו עושה שימוש כה נרחב בתיאטרון היומי שלו ומשקיע בו את כל כוחו ומרצו? כמו אחרים, אני מבקש להציע מספר תשובות שבינן בוודאי נמצאת התשובה הנכונה ואולי אף יותר מאחת.

נתניהו וצוות הניו ־ מדיה שלו מספקים מדי יום עדכון מפורט בנוגע למגיפה. בכך הם מטילים על הציבור שהגיע לסף אפיסת כוחות, מעמסה כלכלית ופסיכולוגית, ןמעצימים עוד ועוד את הפאניקה והחרדות כשהם מתמקדים בהנחיות של "עשו ואל תעשו", אך לא עוסקים כלל בדברים שאחראית להם המדינה – ובראש ובראשונה הממשלה ומשרד הבריאות.

מכאן עולות שאלות ותהיות (ותשובות בצדן): מדוע מתעקש נתניהו להופיע יום יום עם שר הבריאות וצוות משרדו? האם לאחר למעלה מ ־ 15 שנות הזנחה מתמשכת של מערכת הבריאות, היא יכולה להתמודד עם הקורונה? האם אנחנו באמת ובתמים נמצאים במצב חירום לאומי, כפי שהם טוענים? האם לא ניתן היה להסתפק בהכרזה על מצב חירום מוגבל למשך שבועיים או שלושה שבועות לכל היותר? ומדוע מחויב המציאות שיתקיימו איכון ומעקב של שירותי הביון אחרי החולים? כשהמצב נואש, ביבי עולה להתקפה וכל זאת במטרה למנוע את הקמתה של ועדת חקירה שתחשוף את קריסתה של מערכת הבריאות בארץ ואת הריקבון והשחיתות של רשויות המדינה. 

במקביל נשיא המדינה ראובן ריבלין העניק את המנדט להקמת הממשלה לראש מפלגת כחול לבן, בני גנץ. בד בבד נועד הנשיא עם ראש הממשלה הנוכחי נתניהו, וביקש ממנו לגלות את מרב האחריות ולהקים ממשלת אחדות לאומית שתוכל להתמודד עם מצב החירום במדינה. לנוכח הסיטואציה הרוויה בהסתה ובדה־לגיטימציה של האזרחים הערבים, יש לציין שנשיא המדינה סירב באופן נחרץ לפגוע בלגיטימיות של האזרחים הערבים ובזכותם להשתתפות פוליטית ולהשפעה על הזירה הפוליטית במדינה, בייחוד על רקע משבר גורלי ועל רקע התמודדות עם מגפה שאינה מבחינה בין ערבי ליהודי.

הפעם הזאת לא היינו זקוקים לסרטוני "ערבים נוהרים" משום שבאמת נהרנו. נהרנו פעמיים – פעם אחת במענה להסתה נגדנו ופעם שנייה כדי לבלום את הקורונה הפוליטית ולהילחם בה.

للمقالة بالعربية: الكورونا السياسية

הכותב הוא עיתונאי עצמאי

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק של המדור

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ